Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Siemens CEO'su Joe Kaeser, enerji bölümünde üzüntü verici işten çıkarmaların geleceğini açıkladı. Münih'te, şirketin bilançolarıyla ilgili basın toplantısında konuşan Kaeser, bir süredir çok zor pazar koşullarıyla mücadele ettiklerini ve bu yüzden kapasite düşürmek zorunda olduklarını belirtti.

Son 3 yılda sadece 2 büyük gaz türbininin satıldığını belirten Kaeser, küresel olarak da pazarın küçüldüğüne ve 2010 yılından bu yana yarı yarıya daralma olduğuna vurgu yaparak hemen hamle yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Alman medyasına göre, 16 bin kişinin istahdam edildiği Almanya'daki departmandan resmi rakam telaffuz edilmese de yaklaşık 3 - 4 bin kişinin işten çıkarılması bekleniyor. Karar işçi temsilcilerine 16 Kasım'da iletilecek. İşten çıkarmaların özellikle doğudaki eyaletleri vuracağı da gelen haberler arasında. 

KÂRDA YÜZDE 40 DÜŞÜŞ

Almanya'da Mülheim, Offenbach, Erlangen, Berlin, Leipzig, Essen, Duisburg, Erfurt ve Görlitz'te üretim yapan Siemens, geçtiğimiz günlerde de rüzgar türbinleri üreten İspanyol ortaklıkları Siemens Gamesa'da 6 bin kişinin işine son vermişti.

Enerjide trendin merkezi olmayan ve yenilenebilir üretime kayması nedeniyle talebin azaldığını belirten uzmanlar, rüzgâra yönelen rekabetin de fiyatlarda baskıya neden olduğunun altını çiziyor. Alman devinin endüstriyel bölümü bir önceki yıla göre yüzde 10 düşüşle 2.2 milyar euro satış yaptı. 

Enerji bölümünde de kârın yüzde 40 azalarak 303 milyon euro olduğu, Siemens Gamesa'nın da zarar ettiği belirtildi. Kaeser bu bölümlerde yeniden yapılandırmanın zorunlu olduğunu dikkati çekti. Grubun tamamındaki kâr performansı ise 5.5 milyar eurodan 6 milyar euro üzerine çıktı. Ciro da 79.6 milyar eurodan 83 milyar euroya ulaştı. 

Öte yandan Siemens, enerji üretim bölümünde işten çıkarmalar yaparken diğer bölümlerde yeni alımlar yapacak. Yeni mali yılda tüm dünya genelinde toplam 30-33 bin arası yeni istihdam yaratılması ve bunun 4-5 bin civarının da Almanya'da olması bekleniyor.