Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi seçime katılacak partiler seçim beyannamelerini açıklamaya başladı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün AK Parti Seçim Beyannamesi'ni açıklarken, gözler CHP ve MHP'ye çevrildi.

24 Haziran seçimlerine katılacak partiler, milletvekili listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etmesinin ardından, seçim beyannamelerini açıklamaya başladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan dün (24 Mayıs 2018) AK Parti'nin seçim beyannamesini açıklarken, "Güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye" vurgusu yaptı. Erdoğan, güçlü uluslararası ilişkiler ve demokraside "üst lig" hedefini vurgularken, polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine 3600 gösterge müjdesini paylaştı.

CHP DE SEÇİM BEYANNAMESİNİ AÇIKLIYOR

AK Parti'nin ardından CHP de seçim beyannamesini hazırladı. Habertürk TV'den Çimen Çetin'in aktardığı bilgilere göre, CHP'nin seçim beyannamesi ekonomi ağırlıklı olacak. İstihdama vurgu yapılan seçim beyannamesinde eğitim, ekonomi, demokrasi, toplumsal barış ve dış politika başlıkları üzerine yoğunlaşılacak.

Asgari ücretin 2 bin 200 TL olacağı belirtilen seçim beyannamesinde emekli ve çiftçilere yönelik de müjdeler bulunuyor. Çiftçiye mazotun litresini 3 TL'den vermeyi planlayan CHP, emeklilere de Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda da birer maaş ikramiye vermeyi hedefliyor.

CHP'nin seçim beyannamesi yarın Ankara Marriot Otel'de saat 11.00'de düzenlenecek toplantıda açıklanacak.

CHP'NİN SEÇİM SLOGANI BELLİ OLDU

CHP'nin 24 Haziran genel seçimlerinde kullanacağı slogan "Millet için geliyoruz" olarak belirlendi.

Partinin açıklanan görsel iletişim kılavuzunda, seçimlerde kullanılacak logo, genel başkan fotoğrafları, araç giydirmeleri ve broşürlere yer verildi.

Partinin seçim logosu "Artık tamam" olarak belirlenirken, slogan ise "Millet için geliyoruz" olarak duyuruldu.

MHP'DE AF VE EKONOMİ ÖN PLANDA

CHP ile aynı saatte seçim beyannamesini açıklayacak olan MHP'de af ve ekonomik vaatler öne çıkıyor. Habertürk TV'den Mahir Kılıç'ın aktardığı bilgilere göre, seçim beyannamesinde terör suçundan tutuklular haricinde genel af ağırlık kazanıyor.

7 balık altında ekonomik vaatlerini anlatacak olan MHP, yıllık yüzde 7 büyüme hedefi, yılda 700 bin kişiye istihdam, çiftçilerin mazon, gübre gibi ihtiyaçlarından KDV ve ÖTV alınmaması gibi vaatler göze çarpıyor. İhtiyaç sahiplerine yönelik çalışma yapan MHP, Hilal Kart ile ücretsiz gıda ve erzak alınmasının önünü açacak.

"Yeni sistemle hedef 2023 hedef küresel bir güç" sloganını taşıyan MHP'nin seçim beyannamesi yarın saat 11.00'de Ankara Arena'da düzenlenecek toplantıda açıklanacak.