Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök, yaptığı açıklamada, bu yöntemin Türkiye'de çok fazla bilinmese de yurtdışında sıklıkla kullanıldığını söyledi.

Yöntemi ilk duyduğunda çok şaşırdığını belirten Gök, "Çünkü biz bulaşık makinesini kirli bulaşıkları yıkamak için kullanıyoruz. Artı içerisine deterjan koyuyoruz ancak denediğimde gerçekten çok güzel ve lezzetli somon, yumurta veya et hazırladım. Suluydu ve çok lezzetliydi. Aynı zamanda enerjiden de tasarruf ediyorsunuz. Bir düşünün, bulaşıklar yıkanırken aynı zamanda yemeğiniz de pişiyor" dedi.

Gök, sağlıklı yemekler yapma imkanı sunan yöntemle, bulaşık makinesinin çok fonksiyonlu bir araca dönüştüğünü vurguladı. Yemek pişirme işleminin bulaşık makinesinin tencere, tava yıkanan kısmında yapıldığını aktaran Gök, şunları anlattı:

"Bulaşık makinesinde sıcaklık çok yüksek derecelere ulaşmadığı için taze bir balığı, eti, sebzeyi, suyunu uçurmadan ve besin değerini kaybetmeden pişirebiliyoruz. Çünkü burada sıcaklık 70 derece oluyor. Yaklaşık 2,5 saatlik sürede pişiyor. Evde otururken, bulaşıklar yıkanırken yemeğiniz de hazır oluyor. Bu pişirme yöntemini aynı zamanda bebekler için de kullanabiliriz. Çünkü yemekler çok yüksek derecede pişmediği için besin değeri kaybolmuyor ve çok yumuşak kalıyor."

Gök, pişirme sırasında özellikle cam saklama kapları kullanılması gerektiğini dile getirdi. Ağzı iyice kapandığı sürece bu kapların bir riski olmadığını ifade eden Gök, "Ağzı iyice kapandığı sürece içerisine deterjan girme riski de yok. Bizim mantığımızda 'Bulaşık makinesinde kirliler yıkandığı için yemek nasıl olur' diye bir düşünce var ama baktığımızda sıcak işlem olduğu için pişirici olarak da kullanılıyor" diye konuştu.

"ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR"    

Yrd. Doç. Dr. Gök, yemeklerin bulaşık makinesinde yıkanmasının enerji tasarrufu da sağladığını söyledi.

Diyet yapanların da bu yöntemi tercih edebileceğini, pişirilen yemeğin içerisine yağ eklenmediği için ekstra kalorisi de olmadığını belirten Gök, "Mesela balık kendi yağıyla ve suyuyla pişiyor. Hem lezzetli hem besleyici hem de düşük kalorili oluyor" ifadelerini kullandı.

Gök, bulaşık makinesinde sıcaklık düşük olduğu için gıdaların içerisindeki proteinlerin, karbonhidratlar veya yağların özlerini kaybetmediğine dikkati çekti.

Sağlıklı beslenmek için bu yöntemin kullanılabileceğini dile getiren Gök, şöyle devam etti:

"Her ev hanımı mutlaka bulaşık makinesinde yemek pişirmeyi denemeli. Bu yöntemle hem zamandan tasarruf ediliyor hem de gıdaların besin değerleri korunuyor. Örneğin, fırında 180 derecede pişirmek yerine 70 dereceye ayarlayarak, pişirmek istediğimiz et türünü soslayıp üstünü güzelce kapattıktan sonra birkaç saat pişirebiliriz. Hamsileri tabağa dizdikten sonra içine soğanını, sebzelerini koyup, ağzını kapatıyoruz. Aynı şekilde somon balığını fileto haline getirdikten sonra, cam kavanoz içine deri kısmı alt tarafa gelecek şekilde koyduktan sonra, ağzını sıkıca kapatarak pişirebiliriz."

Gök, bu tariflerin içine sebze de eklenebileceğini ve bütün bir tavuğun da makinede pişirilebileceğini aktararak, "İstediğiniz her gıdayı, ağzı sıkı kapanan bir kaba koyduktan sonra bulaşık makinesinde rahatlıkla pişirebilirsiniz" diye konuştu.

AA