Son Dakika

Sohbet, kalplerin buluşmasıdır

04.05.2018 - 03:16 | Güncelleme:

 

KIYMETLİ dostlar! Bir yerde Allah (CC) için konuşulanları; vaaz u nasihati, sohbeti dinlemek çok mühim bir iştir. Sohbet; Allah (CC) için birbirini sevmenin şiarı, kalplerin birleşmesine vesile olan, insan için de muhakkak gerekli bir nimettir. Zira her bir insan tek ve özel olarak yaratılmış olsa da asla yalnız kalamaz, tek başına huzur bulamaz. Yalnızlık, uzlet ve halvette bulunan bir kimse, diğer insanların ve mahlûkatın varlığından haberdar olmasıyla ve o ruh haliyle yalnızlığa tahammül edebilir. Kendisinden başka canlıların kalmadığını idrak eden bir kişi, bir dakika bile bu dünya hayatında var olmayı başaramaz. Çünkü Allah Teâlâ bizi kullarıyla, diğer mahlûklarıyla beraber terbiyeye ve dünya sahnesine almıştır.

Allah (CC) rızası için yapılan sohbetler; Allah’ın (CC) razı olduğu güzellikleri, ruhun istediği makamları bir anda insana açabilir. Hatta hangi sohbet olursa olsun bir insan, Allah (CC) rızası için bir küçük meseleyi halletmeye uğraşsa, uğraştığı şey lisanla ilgili bir kaideyi anlatan bir ders bile olsa, hiç ümit etmediği şeyleri, hiç ummadığı manaları anlayabilir. Bir kimsenin samimiyet, ciddiyet ve edeple hareket etmesi, ona muhakkak güzelliklerin yolunu açar.

Sohbet, okumak, öğrenmek; bunlar basit şeyler değildir. Bir sohbetle insanın hayatı tamamen değişebilir. Yeni tabirle “sıçrama” diyorlar ya! İnsan, bu sıçramayı yapabilir. Bu, sohbete verdiğiniz ehemmiyetle doğru orantılıdır ve paraleldir. Siz “Hakk” için o sohbeti dinlediğinizde; ne kadar ehemmiyet verirseniz o kadar istifade edersiniz. Bütün hadise; insanın yaşadığı, kendisine verilen dersi fark etmesiyle alakalı ve ilintilidir.

SOHBETİ ÖNEMSEMEK LAZIMDIR

Bir çocuğun bir sözü yahut davranışı bizlere ibret vesilesi olabilir, bir çocuğun ağzından bile Allah (CC) bize bir ilim, bir fikir, bir irfan verebilir. Eski insanlar buna çok dikkat ederlermiş, yolda karşılaşıp selam verdikleri insanların kim olduğuna bakıp ondan bir mana çıkarır, kendilerine göre yol belirlerlermiş. Bu, bizim mayamızda bulunan “irfan” medeniyetinin bir sonucudur. Hatta eskiden dervişler, sûfiler, “Kâinatı görüp hiçbir şeyin boşuna yaratılmadığını fark etmek” için ilim meclislerinde, sohbet meclislerinde bulunmanın yanında, sefere çıkarlarmış. Eskiden böyle değilmiş; kurdun, kuşun, yaprağın, suyun akışından bile insanlar mana elde edermiş.

Yunus Emre’nin şu nutkunu bilenleriniz vardır:

“Dolap niçin inilersin

Derdim vardır inilerim

Ben Mevlâ’ya âşık oldum

Anın için inilerim.”

Bunu adam niye söyler? Bu alay edilecek bir şey değildir. Nasıl bir derdi var ki; nehrin karşısında buğday öğütmek, değirmeni çalıştırmak için kurulmuş bir su dolabından bile Allah’ın zikrini tahsil edebiliyor. Kâinattan bu manayı çıkarabilen kişi; âyet, hadis sohbetlerinden neler çıkarır bir düşünün...

Bir kişi Allah (CC) rızası için konuşuyorsa, “Sen kimsin ki dinleyelim?” denmez. Bir insan arıdan, çiçekten, kâinattan, çocuktan bile bir şey öğrenebiliyorsa, insandan da bir şey öğrenebilir. Ümidimiz Allah’tandır.

Büyük âlim Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî Hazretleri’nin söylediği gibi:

“Oğlum samimi niyetle siz gelin, edebinizle oturun; burada ben değil horoz olsa yine alacağınızı alırsınız.”

Fatih’te çarşamba pazarında akşamleyin pazara çıkardım. Akşam pazarı ucuza olacağına daha pahalı olurdu. Meğer diğer malları satmak için en öne koydukları güzel malları en son satarlarmış, mal iyi olduğu için de pahalı olurmuş.

Sohbette de sohbeti eden kişi; dinleyenlere en güzelini anlatmaya çalışır. Kitap da öyledir. Bir insan düşündüklerinin milyonda birini konuşur; milyonla konuştuğu şeyin milyonda birini yazar. Dolayısıyla mü’minin, hiçbir ilim meclisini, hiçbir sohbet meclisini küçümseme gibi bir bakışı, bir düşüncesi olamaz olmamalıdır.

Sohbeti önemsemek, okumayı şahsiyet terbiyesi için yapmak lazımdır. “Gidelim de bilgi alalım” diye sohbete giden kişiden yüz sene gitse de bir şey olmaz.

*********** 

KISSA 

BİR kişi yıllarca uğraşmış ancak ilim öğrenememiş, bir türlü kavrayamamış. Sonra arkadaşlarından sıkıldığı ve kendisiyle de dalga geçtikleri için bir mağaraya saklanmış, orada ağlamaya, üzülmeye başlamış. “Ben ne yapacağım? İlim tahsiline geldim öğrenemiyorum. Memleketime ilim öğrenmeden dönsem rezillik; başka türlü yapsam o da ayrı bir rezillik; nasıl yapayım?” derken, devamlı damlayan bir su sesi duymuş. Başını çevirmiş; mağaranın ağzında mermerin üzerine devamlı damlayan suya bakmış ki, su damlaları mermeri delmiş.

Bunu görünce kendi kendine şöyle demiş:

“Bu su aynı yere damlaya damlaya mermeri oymuş; vallahi ben öğrenemesem de ısrar edeceğim. Eninde sonunda şu su kadar olamam mı?”

*********** 

HADİS-İ ŞERİFLER 

“Bir topluluk Allah’ı (CC) zikretmek üzere bir araya gelirse melekler onların etrafını sarar; Allah’ın (CC) rahmeti onları kaplar; üzerlerine sekînet iner ve Allah Teâlâ onları yanında bulunanlara över.”

(Hadîs-i Şerîf- Müslim)

“Âlimlerin sohbetine katılın, onlara yakın oturun! Çünkü Allah Teâlâ, yağmurla ölü toprağı dirilttiği gibi, ölü kalpleri de hikmet nûru ile diriltir.”

(Kaynak: Taberânî)

“Bir defa sâlih kimsenin sohbetinde bulunmak, defalarca kötü kimselerin sohbetlerinde bulunmanın günahlarına kefâret olur.”

(Kaynak: Deylemî)

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300