Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 

Türkiye son dönemde Altay tankının seri üretimi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünün BMC’ye devrini konuşuyor. Öyle ki konu yerel seçim öncesi siyasi malzeme haline bile getirildi. Muhalefet cephesinden sert tepkiler geldi; hükümet kanadından kesinlikle bir özelleştirme olmayacağı, fabrikanın belirli bir süreyle işletme devrinin gerçekleştirileceği, arazi ile tesisin ve arazi üstündeki her türlü makine ve teçhizatın mülkiyetinin devlette kalmaya devam edeceği ve işçilerin haklarının korunacağı defalarca söylense de konu halen soğumuş değil.

Son dönemde savunma sanayii tartışmasının neredeyse yalnızca bu işletme devri etrafında döndüğünü görüyoruz.

Peki, Yunanistan’ın gün aşırı Türkiye’nin güçlenen savunma sanayii üzerinden korku söylemi odaklı medya politikası güttüğü sektörümüzde neler oluyor?

Türkiye’nin savunma sanayii konusunda kayda değer seviyede güçlendiği aşikar; bu alandaki gelişmeleri bir atılım niteliğinde değerlendirebiliriz. On yıl öncesinden farklı olarak artık neredeyse gün aşırı savunma sanayii hakkında konuşmaya başladık. 

Hulusi Akar, fabrikalarda...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın istisnasız her hafta bir savunma sanayii tesisini, fabrikasını, şirketini ziyaret ettiğini ya da bunların faaliyetlerine katıldığını gözlemliyoruz.

Akar, öncelikle 2019’da tartışmalara konu olan Arifiye’deki 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünü ziyaret etti. Muhalefetin eleştirilerine çok net açıklamalarla yanıt vererek ne satış ne de personel tasfiyesi olmayacağının altını çizdi. Asıl amacın atıl kapasiteyi teknoloji ve yatırımla buluşturarak, imal edilen ürünlerin dost ve müttefik ülkelere ihracı olduğunu söyledi. Sonraki hafta yine Karasu’da BMC’nin Üretim ve Teknoloji Üssü’nün temel atma törenine katıldı.

Sihirli Değnek ASFAT

22 Ocak’ta ise Milli Savunma Bakanlığının yeni şirketi Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.’yi (ASFAT) yönetim ofisinde ziyaret ederek, brifing aldı. ASFAT, Pakistan’a ihraç sözleşmesi imzalanan 1 milyar dolar bedelindeki MİLGEM korvetleriyle gündeme gelmişti. Yine Hulusi Akar’ın son dönemdeki konuşmalarından ASFAT’ın savunma sanayiinde adından çokça söz edilen bir marka, özel sektör ile kamu arasında ve hatta yurtdışı satışlarda ortaya çıkan tıkanıklıkların çözümü için sihirli bir değnek olacağını kestirmek güç değil.

Savunma Sanayiinde Güç Birliği

Hulusi Akar, hemen ertesi hafta Eskişehir’de bulunan 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, civardaki Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı ve TUSAŞ motor üretim tesisi TEI’de incelemelerde bulundu. Eskişehir’de TOBB savunma sanayi meclis toplantısına katılarak firmalarla birebir görüştü.

Bir kaç gün sonra ise Makina Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) merkezinde incelemelerde bulunup 27 askeri fabrikanın müdürleri ile baş başa görüşmeler yaptı. 

Hulusi Akar’ın MKEK’te verdiği mesajlar, aslında Türkiye’nin savunma sanayiine ilişkin hedeflerinin sekteye mahal bırakmayacak şekilde uygulanacağını gösteriyor: “Bu bir tercih değildir, lüks değildir, olmasa da olur şeklindeki bir konu değildir. Egemenliğimiz,  bağımsızlığımız, ülkemizin, vatanımızın, milletimizin güvenliği için bu bir zorunluluktur. Savunma sanayinin önemini biliyoruz ve bu konudaki çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. ... Kendi kayığını kendin çekmezsen bir yere gidemiyorsun.”

ASELSAN’ın “Ahde Vefa”sı

Son olarak salı günü, dünya savunma sanayii listelerinde ilk 100’e giren ASELSAN’ın düzenlediği “Güç Birliği” zirvesine katılarak konuşma yapan Akar, ASELSAN’ın bir “ahde vefa” örneği sergilediğini ifade etti. Zira ASELSAN; Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında, Türkiye’nin silah ambargosuna maruz kaldığı dönemde halkın bağışlarıyla kurulup faaliyet gösteren Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın iştiraki şirketlerden biri. Bugün ise bir dünya devi haline geldi ve bu seviyeye nasıl geldiğini hiç unutmadı. ASELSAN Güç Birliği Zirvesi’ne yaklaşık 2500 irili ufaklı firmayı davet ederek, teknolojileri için ithal ettiği parçaları yerli firmaların üretmesi için bunların tamamıyla birebir görüşeceği bir platform oluşturdu. 

 

 

Türk Savunma Sanayiinin Yeni Markası ASFAT

Türkiye’nin savunma sanayiinde kat ettiği aşamaları, rakamlardaki çarpıcı yükselişle görmek de gurur verici. Sektörün 2000’li yılların başına göre kendisini 10’akatladığını; 2002’de 248 milyon dolar düzeyindeki savunma ve havacılık ihracatının 2018’de 2,4 milyar dolara yaklaştığını görüyoruz. Ciro ve proje sayısıyla birlikte ihracatın geldiği seviye çok önemli. Zira bu,sektörün uluslararası pazardaki itibarı ve yetkinliğinin de kanıtı.

Söz konusu rakamların hızlı biçimde daha da yükseleceğine şüphe yok. Devletin son dönemdeki en önemli savunma sanayii politikası, belki de ASFAT’ı kurmak oldu. ASFAT, faaliyet şekli ve kuruluş yasası itibarıyla yarım asrı aşkın süredir çark döndüren askeri fabrikaları, hem teknik hem de idari anlamda yeni bir yüze kavuşturacak; imkanlarını iyileştirecek; modernize edecek ve tam kapasite olarak ihracata yönelik faaliyet göstermelerini sağlayacak. Böylece eskiden yalnızca silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları için üretim yapan askeri fabrikalar ve tersaneler, artık dünya piyasasına savunma ürünleri satabilecek.

ASFAT’ın vizyonundan anlaşılan, aynı zamanda özel sektörün de elinden tutarak, küçük-orta ölçekli şirketlerin küresel savunma sanayii sektörüne girmelerine yardım edecek.

Bununla birlikte son günlerde çokça zikredilen “Güç Birliği”, kamu, vakıf ve özel sektör iş birliğiyle ileri boyutlara taşınırsa, dünya savunma listelerindeki Türk şirketlerin sayısının artması sürpriz olmaz.

Görünüşe göre, Türkiye’nin halen Avrupa’dan gizli ambargo görmesi, ABD’de siyasi meselelerin bahanesiyle Türkiye’ye savunma ürünleri satışı  konusunda  sopa sallanması, Yunanistan’ın gün aşırı Türkiye’yi kendisiyle kıyaslayarak “Türkiye kontrol edilemez şekilde güçleniyor” demesi ve korku propagandası yapmasının altında güçlenen savunma sanayii var.

Tabi ne zaman memlekette böylesi kıymetli işler yapılsa, birileri gelip önüne taş koymaya çalışır. Kendi küçük(!) menfaatleri uğruna koca koca kurumlara zarar vermekten de imtina etmez. Şimdilik, böyle süreçleri yine yeniden yaşamamayı temenni ederek noktalayalım.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!