Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Büyü, açıkça pek söylenmese de dünya futbolunda sık sık başvurulan ve vazgeçilmez vasıtalardan biridir. İşte, büyü sayesinde kazanılan ve futbol tarihine de geçen bazı karşılaşmalar ile sansürleyerek vermek zorunda olduğum birkaç reçete...

Şükrü Saracoğlu Stadı’nın Fenerbahçe’nin kuruluş dönemi futbolcularından Şeyh Yusuf Fahir Baba’nın himayesinde olduğunu yazmamdan sonra malûm konularda, yani “stadların himayesi” ve “futbol büyüleri” için arayan arayana... Prensip olarak bu gibi sorulara cevap vermediğim için bugün dünya futbolundan bazı büyü örnekleri ile bir de “sansürlü” büyü reçetesini nakletmekle yetiniyorum.

GEÇEN gün Şükrü Saracoğlu Stadı’nın Yusuf Fahir Baba’nın himayesi altında olduğunu yazdım ya...

Himayenin nasıl kaldırılabileceğini soran Galatasaraylılar’dan kendi stadlarını da böyle bir himaye altına aldırıp maçlardan hep galip çıkmanın hayallerini kuran Beşiktaşlılar’a yahut sahalarına rakiplerin koydurduğuna inandıkları büyüleri bulmanın yolunu soranlara kadar arayan arayana...

İtalyan Milli Takımı’nın Teknik Direktörü Giovanni Trapattoni,
2002’de sahaya gizlice kutsal su dökerken böyle fotoğraflanmıştı.

Bu soruların hiçbirine cevap vermedim ve vermeyeceğim, zira Fenerbahçeliler’e klüplerinin kuruluş senelerinde “Yusuf Fahir Baba” adında bir oyuncularının mevcut olduğunu hatırlatmanın bile kâfi olduğuna inanıyorum ve bu konuda daha fazla konuşmak bence gereksizdir!

Ama büyünün dünya futbolundaki yerinden sözetmemin bir mahzuru yok, zira futbol çılgınlığında büyüden sık sık medet umuluyor ve en medenî memleketlerde bile devamlı surette mağlûp olan takımlar büyüye sığınıyorlar.

BÜYÜ TURU YAPTIM

Büyünün en fazla rağbette olduğu kıt’a, Afrika’dır ve ben buna bizzat şahit oldum...

1993 ilkbaharında, uzun süren bir Afrika seyahati yapmış, Orta ve Batı Afrika’yı Nijerya ile Benin’den başlayıp Fas’a kadar neredeyse adım adım dolaşmıştım.

Nijerya’nın bundan yirmi küsur sene önceki namlı
büyücülerinden Hacı Makanju-Ola Masadoluwa’nın kartviziti.

Afrika’da günlük hayatın hemen her alanına hâkim olan ve oralarda “cucu” denen geleneksel büyüleri merak etmiş ve cucu hakkında birşeyler öğrenebilmek istemiştim. Yüze yakın büyücüyle konuşmuş, ikna edebildiklerimin büyü ve cin seanslarına katılmış, Nijerya’nın en büyük büyücüsü olan 89 yaşındaki Bassioba’dan bir hayi istifade etmiş ve Türkiye’ye döndüğüm zaman gazetede “Kara Afrika’nın Kara Büyüleri” başlıklı birkaç gün süren bir yazı dizisi yapmıştım.

Dizi öylesine ilgi uyandırmıştı ki, yayınlanmasının üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmiş olmasına rağmen hâlâ “Derdim çok büyük, devâsını bulabilmem için Afrika’daki büyücülerle temas etmeme yardımcı olabilir misiniz?” gibisinden mesajlar gönderenler oluyor.

SAHAYA KUTSAL SU

Büyü, Afrika’da yemekiçmek gibi sıradan bir iş olmaya hâlâ devam ediyor; siyasetten sağlığa, aşktan futbola kadar hemen her alanda büyüden ve büyücülerden medet umuluyor ve büyüden futbolda da istifadenin öncülüğünü Afrikalılar yapıyorlar...

İşte, futbol ve büyünün işbirliği konusunda dünyadan birkaç örnek:

İtalyan Milli Takımı’nın Teknik Direktörü Giovanni Trapattoni, 2002’deki Dünya Kupası sırasında büyüyü andıran bir iş yaptı ve Papa’ya önceden okuttuğu kutsal suyu stada döktü. Trapattoni bu kadarla da kalmadı ve müsabakalar sırasında önemli vuruşlardan önce sahaya yine kutsal su damlattı.

Senegalli büyücüler, 2002 Dünya Kupası’nda Fransa ile Güney Kore’de yapacakları maçtan önce Fransız oyuncuların adlarının yazılı olduğu kâğıtları kendilerine mahsus bir cin âyininin ardından toprağa gömdüler. Neticede, Fransız Milli Takımı kupadan eli boş döndü.

2003’te, Real Madrid’in İngiliz oyuncusu David Beckham’ın ayak parmaklarından biri durup dururken kırıldı. Sebebi araştırıldı ve Güney Afrika’nın yıldızlarından Jomo Sono’nun Beckham’a büyü yaptırdığı ortaya çıktı.

16. yüzyıldan kalma bir cin ve büyü risalesi.

OKUTUP ÜFLETTİ, PARA VERMEDİ

1995’teki Afrika Kupası finallerinden önce müsabakalara iştirak edecek olan klüplerin tamamı büyücüleri devreye soktular. Afrika’da “cadı doktor” denen büyücüler arasında kıyasıya bir mücadele başladı ve Güney Afrika ile Fildişi Sahili takımları finale kaldı. Son karşılaşmadan bir hafta önce, Güney Afrika takımı antrenmanları bırakarak büyücülerle bir yere kapanıp günler boyunca okunmuş sularla masaj yaptırdı. Takımlar final karşılaşmasında talimatı teknik direktör yerine büyücülerden aldı ve Fildişi Sahili’nin oyuncularının bir anda kuvvetten düştükleri, iki oyuncunun da hiçbir sebep yokken sakatlandığı farkedildi. Mücadelede Güney Afrika’nın Soweto’dan getirttiği büyücüler baskın çıkmıştı ve kupa Güney Afrika’nın oldu.

Benzer bir büyücü mücadelesi 1992’deki Afrika Kupası’nda yaşandı ama skandalla sonuçlandı. Fildişi Sahili’nin Spor Bakanı karşılaşmalardan aylarca önce ülkenin önde gelen büyücülerinin tamamını kiraladı ve oyunculara oldukça uzun süren büyü seansları uygulattı. Ancak büyücülere kupanın başlamasından önce vermeyi vaadedilen paralar ödenmeyince kıyamet koptu, büyücüler olayı basına aksettirdiler ve “Artık, bugüne kadar yaptığımız büyülerin tam tersini yapıyoruz. Bizim takım yenilecek!” dediler; öyle oldu ve Fildişi Sahili, Afrika Kupası’ndan elendi. Kendisine de fenalık yapılmasından korkan Spor Bakanı ise büyücülerin her birine birer şişe içki ve ikişer bin dolar dağıttı.

İŞTE, SAHADA KALENİN ÖNÜNE GÖMÜLMÜŞ BÜYÜLERİ BULMA METODLARINDAN BAZILARI

AŞAĞIDAKİ büyü tariflerini, asırlar önce yazılan ve şimdi bende bulunan büyü ile ilgili bir elyazması eserden naklediyorum ama işin temelini oluşturan kısmı, yani büyü sırasında okunması gereken ve cin duası olduğu söylenen bahisleri, her önüne gelenin rakibine kötülük yapma ihtimaline meydan vermemek için yazmıyorum.

Afrika’da yıllar önce çıktığım büyü turundan bir hatıra:
Güçlü tanrıça Ayalelala ve bendeniz...

RAKİPLERİ MAHVETMENİN BEYÂNIDIR:
Bir düşmanın veya bir zalimin helâk edilmesi yahut hasta düşürülmesi istenirse, görülen şekli Salı günü iyi bir saatte helâk edilecek olan kişilerin adıyla beraber kurşun bir levha üzerine yazasın. Daha sonra ..... duasını yedi kere okuyup kurşun levhanın üzerine üfleyesin.

Üfleme tamamlandıktan sonra levhayı ateşe yaklaştırasın ve bu işlerle görevli olan cini davet etmeye yarayan duayı da tam 170 defa okuduktan sonra kurşunu ateşe atasın. Helâk olması istenenler kaç kişi olurlarsa olsunlar mutlaka derde uğrarlar ve her işlerinde beceriksiz kalırlar.

Ama bütün bunları yaparken rakibin helâk olmasını değil de çaresiz kalmasını yahut kuvvetten düşmesini istersen, levhayı ateşe atmayasın ama cini davete yarayan duayı yine 170 defa okuduktan sonra kurşunu ateşin hemen yanına koyasın. Kurşun levha sıcaktan yumuşadıkça, rakip halsiz kalır ve hiçbir şey edemez olur. Bu işleri yaparken helâk olmasını yahut halsiz kalmasını istediğin kişilerin yüzlerini hayal etmeyi de sakın hâââ unutmayasın!

Eski bir cin risalesinin cin çağırma
celsesini anlatan sayfalarından biri...

YAPILMIŞ OLAN BÜYÜYÜ ÇÖZMENİN ÇARESİDİR:
İşbu çizimi, iki ayrı kâğıda Zühre yıldızının etkili olduğu saatte yazasın, birini suya koyasın, suyun az bir mikdarını içesin, geri kalanı ile iyice bir boy abdesti alasın. İkinci şekli ise balmumuna sarasın ve gerektiği anda dilin altına koyup orada tutasın (Bendeniz, bu büyünün işe yaraması için karşılaşma sırasında bizzat klüp başkanları tarafından yapılmaları gerektiğini düşünüyorum).

Mâlûm işlerden “remil”in anlatıldığı eski bir elyazması.

YAPILMIŞ BÜYÜYÜ BULMANIN YOLU ŞUDUR Kİ:
Kurşun bir levhanın üzerine itinayla bir daire çizesin, ..... sayılarını üzerine dikkatle yazasın. Sonra dairenin tam ortasına küçük bir delik açasın, delikten bir ip geçiresin, ipin dairenin altında kalan ucuna sıkıca bir düğüm atasın ve diğer ucunu elinden dirseğine kadar olan mesafeden kesesin. Sıkı bir boy abdesti alıp büyü yapıldığından şüphe ettiğin yere bu daireyle gidesin ve ipin ucundan tutup daireyi ..... buharını tüttürüp ...... duasını okuyarak serbest bırakasın. Kalbini ve gönlünü büyüyü bulmaya verdiğin anda daire dönmeye başlar. Gönlünü daha da bir temizleyerek dairenin döndüğü tarafa gidesin ve iki tarafa birden sallanmaya başladığı yeri kazasın. Rakibinin yaptığı büyü mutlaka çıkar.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 7 yıl önce murat bey,sen çok yaşa emı.......
    CEVAPLA
  • ermaner 7 yıl önce büyü yoktur ,büyüye inanlar vardır onlarada büyü tutar.
    CEVAPLA
  • Misafir 7 yıl önce rahmetli dedem, fener ile uğraşanı allah taş eder derdi. demek bildiği varmış.
    CEVAPLA
ÖNCEKİ YORUMLARI GÖSTER (6)