Son Dakika

“Kaşıkçı”, daha doğrusu “Hâşukcî” ailesi

15.10.2018 - 08:29 | Güncelleme:

İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na giren Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın binadan çıktığını kimselerin görmemesi üzerine başlayan bekleyişin gerilimi gün geçtikçe artıyor, bu gaybubet uluslararası bir hâdise halini alıyor ve dünya basınına bir zamanlar sık sık konu olan “Kaşıkçı” ailesinin ismi de uzun senelerden sonra bu tatsızlık sebebi ile yeniden telâffuz ediliyor.

Cemal Kaşıkçı’nın mensubu olduğu aile hakkında vaktiyle bizde de çok şeyler yazılmış ama yazılanların nerede ise tamamını Cemal’in amcası ve bir zamanlar dünyanın en zengin adamlarından olan Adnan Kaşıkçı ile alâkalı magazin haberleri teşkil etmişti.

Aradan epey uzun zaman geçip de Türkiye’nin Kaşıkçı ailesinden ve Adnan Kaşıkçı’nın mevcudiyetinden ne şekilde haberdar olduğunun artık tamamen unutulduğunu görünce, bir-iki hatırlatma yapmak istedim…

Medineli olan Kaşıkçı ailesinin birkaç nesil önceki geçmişi hakkında senelerden buyana ortaya çeşit çeşit iddialar atılır. Kaşıkçılar, bizdeki yaygın kanaate göre aslen Kayseri’nin “Germir” köyündendir, ailenin bazı erkekleri üç asır önce hac için Arabistan’a gidip Medine’ye yerleşmiş, “Kaşıkçı” ismi zamanla Arapçalaşıp “Kaşşugi” olmuş, 1900’lerin başında İttihad ve Terakki’ye katılmışlar, Medine’nin “muhtesip”i, yani vergi toplayıcısı olmuşlar ve Adnan Kaşıkçı’nın Avrupa’da tıp tahsil eden babası Muhammed Halid Khashoggi, yani “Kaşıkçı”, Suudi Arabistan’ın kurucusu olan Kral Abdülâziz’in doktorluğunu yapmıştır.

İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’na girip de çıkmayan Cemal Kaşıkçı işte bu Muhammed Halid Kaşıkçı’nın bir başka oğlunun, Ahmed Kaşıkçı’nın çocuğu idi. Adnan Kaşıkçı amcası, Prenses Diana’nın sevgilisi olan ve 1997’de Diana ile beraber Paris’te bir trafik kazasında can veren Dodi el-Fayed de halasının oğlu oluyordu…

Kaşıkçı ailesinin aslında Türk olduğu hakkında senelerden buyana böyle söylentiler mevcuttur, hattâ Osmanlı Arşivleri’nde Medine’de muhtesiplik yapan bir “Kaşıkçı” ve onunla aynı aileye mensup kişilerle alâkalı bazı belgeler de vardır ama ailenin geçmişi hakkında hiçbir kayda rastlanmaz.

Üstelik, Kaşıkçılar hakkında Avrupa’da yapılan bazı araştırmalarda ailenin aslının Türk değil Çerkes; asıl vatanlarının da Karadeniz’in kuzeyinde soyları Cengiz Han’a kadar uzanan Müslümanlaşmış grupların yaşadıkları “Kaşgan” bölgesi olduğu, Rus Çarları’ndan gördükleri baskıların neticesinde memleketlerini terkederek Medine’ye gittikleri ve orada yerleştikleri anlatılır.

“Kaşıkçı” isminin Arapça yazılışında da farklı telâffuz gerektiren ve şimdiye kadar pek dikkat etmediğimiz bir özellik mevcuttur: Arapça’da “k” harfinin bulunmasına rağmen “Kaşıkçı” adının ilk harfi “k” ile değil “sert h”, yani “k” ve “h” arasındaki “hı” ile yazılır; “hı”nın ardından bir de “elif” çekilir ve “Hâşukcî” diye telâffuz edilir.

Bizim “Kaşıkçı”, Batı’nın da “Khashoggi” yazıp “Kaşogi” okuduğu ismin Arapçası, işte bu şekildedir…

BURSA’DAKİ GÜZELLİK YARIŞMASI

Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına kadar “Kaşıkçı” dendiğinde hatırlara gelen ilk isim olan Adnan Kaşıkçı, bir zamanlar serveti ve maceralı hayatı sayesinde jet sosyetenin en meşhur mensuplarından idi… Gazeteler ve dergiler sahip olduğu milyarlarca doları, dünyanın dört bir tarafındaki malikânelerini, özel uçağını, sonradan Donald Trump’ın satın aldığı devâsâ yatını, dâvetlerini, dostlarını ve yaşayışını anlata anlata bitiremezlerdi…

Türkiye, silâh tüccarlığından aracılığa ve milyarlarca doların devrettiği çok büyük yatırımcılığa kadar bin türlü iş yaptığı söylenen Adnan Kaşıkçı’yı 1980’lerin başında, yine o senelerin bizdeki bir başka meşhur ismi, Süha Özgermi sayesinde tanıdı…

Etrafı her zaman birbirinden hoş hanımlarla çevrili olan Süha Özgermi’ye bu hevesi sebebi ile “Millî çapkın” denirdi ama Osmanlı İmparatorluğu’nun aristokrat bir ailesinden gelen, Sultan Abdülhamid’in mabeyincilerinden Faik Bey’in torunu olan Özgermi’nin 1980’lerin başına kadar önemli bir tekstil fabrikatörü ve tekstil ihracatında da vergi rekortmeni olduğu pek bilinmezdi. Türk Musikisi’nin 20. asırdaki en seçkin bestekârlarından olan Refik Fersan’ın hanımı kemençe sanatkârı Fahire Fersan halası, Refik Bey de dolayısı ile eniştesi idi ve ailesinde önemli devlet adamları da vardı.

Çok sevdiğim bir dostum olan rahmetli Süha ağabey fabrikasını 1980’lerin başında sattı, iş dünyasından ayrıldıktan sonra gençlik senelerinden itibaren yaşadığı hızlı hayatı daha da renklendirdi; dünyanın dört bir tarafını gezdi, dolaştı, eğlendi ve değişik şehirlerde güzellik yarışmaları organize etmeye başladı.

Süha Özgermi’nin Avrupa’daki zevk u safâ günlerinde tanışıp dost olduğu meşhurlardan biri de Adnan Kaşıkçı idi… Kaşıkçı o senelerde İspanya Kralı Juan Carlos’un aracılığı ile Türkiye’de iş yapmak için teşebbüslerde bulunmuş ama zamanın Cumhurbaşkanı Kenan Evren kendisinden pek hoşlanmadığı için girişimleri neticesiz kalmıştı.

Adnan Kaşıkçı, Türkiye’ye işadamı olarak giremedi ama Süha Özgermi sayesinde karşımıza mükemmel bir magazin figürü olarak çıktı! Üstelik sadece kendisi değil, güzelliği ile meşhur olan ve dillere destan yatına ismini verdiği kızı Nebile de… Nebile Kaşıkçı, Süha Özgermi’nin organizasyonunu yaptığı güzellik yarışmalarında jüri koltuğunda oturuyor, meselâ Bursa’da düzenlenen “Miss Globe” müsabakasında Ali Şen, Coşkun Sabah, Nazan Saatçi, Alâaddin Yazıcı, İranlı oyuncu Cihangir Gaffari ve “Haydar Paşa’nın torunu” diye tanıtılan bir başka magazin figürü Christine Haydar ile beraber “Globe”un, yani “yerküre”nin en güzel kızını seçiyordu!

Süha Özgermi, o senelerde Adnan Kaşıkçı’yı Türkiye’ye defalarca getirdi, burada beraberce iş yapabilmek için hayli çaba sarfetti, daha sonra aynı çabayı başka girişimciler de gösterdiler ama olmadı… Serveti seneler sonra tükenen Süha Özgermi dünyadan 2013’te ayrıldı, Kaşıkçı’nın talihi de zamanla tersine döndü, hattâ bir ara İsviçre’de hapse bile girdi, onun serveti de zamanla eriyip gitti ve hayata geçen sene İngiltere’de bir hastahane odasında beş parasız vaziyette veda etti…

İşte, önceki hafta İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’na girmesinin ardından kayıplara karışan Cemal Kaşıkçı’nın mensubu olduğu aileden birkaç enstantane…


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir
  Murat bey iş ciddi, bu işi niye magazine çeviriyorsunuz?
 • Misafir
  roman gibi yazi .
 • Misafir
  Hocam "Kaşgan" kelimesi etimolojik olarak bakıldığında bana pek inandırıcı gelmedi.
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 13:27
  Krmal Sunal ın Orta direk Şaban filminde Adnan Kaşıkçı ya damat oluyordu ehu ehu
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 11:43
  Teşekkür ederiz hocam güzel ve ilginç bilgilerdi
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 11:15
  Aslen Nogay olan sozde Cerkes Adnan Oktarin arkasindaki kadin duskunu ailede bence bunlardir.Bir arastir derim;)
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 10:27
  lüzumsuz bilgiler uzmanı ..kaşıkçı ailesinin gerçek adı!!!
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 10:01
  ELİNE, DİLİNE SAĞLIK HOCAM
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 09:09
  E KELER KÖRLER BİR BİRİNİ AĞIRLAR ALMA KULUN AHINI ÇIKAR AHSTE AHESTE
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 04:21
  Yazıda 'Kaşıkçı Elması'na da değinilse iyi olurmuş. Vikipedi'den bakayım bari diyeceğim, o da kapalı.
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 01:06
  Vallahi hafızai beşer nisyan ile .... işde en güzel hatırlatma , murad bey sizden başka öğreten hatırlatan olmadı... Allah ömrünüze bereket sağlık afiyet versin yoksa bir Tv kanalı bile anlatmadı ...
 • Misafir 16 Ekim 2018 Salı 00:00
  :thumbsup:
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 21:49
  umrumda degil
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 21:48
  bize ne
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 21:39
  imrendigim birkaç insandan
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 21:01
  Tebrikler hocam. Söylenecek söz bırakmadınız.
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 20:16
  tipik arap. peygamberimizin hürmetine araplara ses edemiyoruz. bizi 1. dünya savaşında satsalar bile...
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 19:37
  Kaşıkçı ailesinin ataları Kafkasya kaşgon bölgesinden gelme diyor sayın Bardakçı. Bir Kafkas halkı olan Osetler Çerkeslere (Adigelere) Keşgon derler. Buradan bir bağlantı kurulabilir mi?
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 16:38
  ibretlik.yaşamlar.anlayanlara.teşekkürler.hocam
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 19:09
  İyi okursan anlarsın
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 14:51
  Yine beyin yakan bir yazı tebrikler hocam.
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 12:58
  Gunlerdir arap biri turkce soyisim ile yaziliyordu. Bir kisi de cikip neden boyle oldugunu soylemedi. Sonunda ogrendik
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 12:12
  Kaşıkçılar hakkında gayet güzel bilgi edindim. Teşekkürler Murat Bey. Yazınızda dolu dolu bilgi vermişsiniz.
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:58
  Ne diyorsun?
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:33
  Benim çocukluk dönemlerime denk gelir bu Adnan Kaşıkçı ve Süha Özgermi haberleri. O zaman hep merak etmiştim. Kim bunlar diye. O yılların magazin figürlerini çok kısa ve net özetlemişsiniz. O dönem Türkiye magazini onlardan sorulurdu. Özellikle Kaşıkçı’nın sonunun böyle olacağına 1980 şerde Türkiye de kimse inanmazdı.
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:32
  tşk ederiz hocam..alttaki yorumda karmakarışık diyen arkadaş...neresi karışık ki..gayet net ve anlaşılır..
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:06
  karma karışık. neyi anlatmak istediniz?
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 09:59
  hocam sana çok.teşekür ederim,kalemine sağlık bizi aydınlattın.
 • Misafir 15 Ekim 2018 Pazartesi 09:01
  Uzaktan bakınca magazin tarihi gibi dursa da hafıza tazeleme adına güzel bir yazı. Teşekkürler.
Kalan karakter : 300