Son Dakika

Tuhaflığa bakın: Türk Tarih Kurumu’nun yapması gereken işi Zeytinburnu Belediyesi yapıyor!

07.11.2018 - 03:16 | Güncelleme:

 

Türkiye, son senelerde bir “projeler cenneti” oldu!

Sanatçısından organizatörüne, üniversite hocasından işçisine, memuruna, aşçısına, kasabına, manavına ve hattâ ev hanımına kadar hemen her meslek erbabı artık proje üstüne proje hazırlıyor ve hemen hayata geçirmeye çalışıyor.

Bu projeler arasında kıymetli, düzgün ve hakikaten faydalı olanları tabii ki mevcut ama işe yarayabilecek olanlarının oranı, sade suya tirit olanlara göre maalesef hayli düşük… Ekseriyeti “yapmış olmak için” ve daha ziyade paralı-pullu kurumlardan birşeyler tırtıklamak maksadıyla hazırlanmış ucuz ticarî vasıtalar teşkil ediyor!

Proje sahipleri böyle birbirinden kıymetli, nefis, emsalsiz ama hiçbir işe yaramayacak fikirlerini hayata geçirebilmek için paralı-pullu kuruluşların kapılarını aşındırıp günlerce, haftalarca dil döküyorlar. Bu kuruluşlardan bazıları artık illlâllah deyip önlerine sürülen projeyi kabul ediyorlar ve neticede “kitap” adı altında kâğıt israfından ibaret varakpâreler ile “festival” yahut “bilmemne günleri” denen ucuz panayırlar ortalığı kaplayıveriyor!

Kurbanlar arasında bakanlıklar, diğer devlet kuruluşları, holdingler ve hattâ “Beyefendi, projemize destek verirseniz vallahi tarihe geçersiniz” diye eşiğine yatılan zengin işadamları da mevcut ama tırtıklama listesinin ilk sırasında mutlaka ve mutlaka belediyeler var!

Bilgiden, kültürden ve kitaptan nasibini almamış belediye ne yapsın? Zaten hemen herşeyi reklâm vesilesi gördüğü için kapısına kadar gelen teklife keramet atfediyor, “Kaç para?” diye soruyor, pazarlık neticesinde bir meblâğ üzerinde mutabakata varılıyor ve buyurun: “Kitap” denen ama çöpe gitmesi çöpü kirletecek kadar kalitesiz, boş, bomboş, israf mahsulü binlerce, onbinlerce ton kâğıt!

Fakat, sayıları az da olsa bazı belediyeler var ki yayıncılığı bu işin gerektirdiği profesyonellik ile “kitaba hürmet” çerçevesinde yapıyorlar ve çıkarttıkları eserler kalıcı hüviyet taşıyor.

MAALESEF TEK BİR BELEDİYE VAR!

Memleketin dört bir tarafındaki belediyelerin yayınlarını lûtfedip göndermeleri sayesinde kimin ne kitap çıkarttığından haberdar olma imkânını bulduğum için rahatlıkla ifade edebilirim: Türkiye’de “kalıcı” ve “kıymetli” eser yayıncılığı yapan maalesef tek bir belediyemiz var: Zeytinburnu Belediyesi…

Bu belediyenin çıkarttığı ve okuyanı hakikaten bilgi sahibi yapan şık eserlerden bazılarının isimlerini vereyim:

Kanunî Sultan Süleyman’ın son seferi olan Zigetvar’ı ve kalenin muhasarasını anlatan “Nüzhet-i Esrârü’l-Ahyâr der Ahbâr-ı Sefer-i Sigetvar”, “Sahn-ı Seman’dan Darülfünun’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası”, “Kuşevleri”, Yenikapı Mevlevîhanesi’nin sözkonusu edildiği “Tekke Kapısı” ile aynı Mevlevâhane’nin bir çeşit “günlüğü” diyebileceğimiz “Defter-i Dervîşân”, “Çırpıcı ve Veliefendi Çayırları: İstanbul’da Mesire Kültürü”, “Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale’de Türk Donanması”, tarihî mezartaşlarının kataloğu “Zaman Aşan Taşlar”, “Mehmed Âkif”, “Necip Fazıl”, “Babanzade Ahmed Naim”, “Seyyid Nizam”, “Sağlık Tarihi ve Müzeciliği Sempozyumu Zabıtları” vesaire vesaire …

Dikat ederseniz, bu yayınların çoğunu tarih kitaplarının teşkil ettiğini görürsünüz…

Zeytinburnu’nun yıllardır belediye başkanlığını yapan; kitaba, tarihe ve kültüre ileri derecede meraklı olan Murat Aydın’ın başlattığı, bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy’un önceki senelerde belediyenin başkan yardımcılığını yaptığı sırada titiz şekilde nezaret ettiği ve şimdi de aynı titizlikle sürdürülen yayınlara birkaç gün önce bir yenisi ilâve edildi: Prof. Dr. Mikhail Bashanov ile Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu’nun hazırladıkları “Rus Genelkurmay Belgelerinde II. Abdülhamid ve Osmanlı Ordusu” isimli çok önemli bir başka kitap!

Kitapta nelerden bahsedildiği eserin isminden rahatça anlaşıldığı için bu yeni yayın hakkında fazla bir şey söylemeyeceğim; meraklısı zaten alıp istifade edecektir…

Zeytinburnu Belediyesi’nin ardarda böylesine önemli tarih kitaplarını yayınladığını görünce kendi kendime “Peki, vazifesi bu gibi eserler çıkartmak olan Türk Tarih Kurumu ne yapar?” diye soruyor ve “Kongre düzenleme hevesi ile davet ettiği 800 kişiyi ağırlamaya 3 milyon lira sarfeder”den başka cevap bulamıyorum!

Vahamet, işte burada: Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisselerinin vârislerinden olan ve bankanın kârından her sene hayli yüklü bir meblâğ alan Türk Tarih Kurumu’nun yapması gereken işin önemli bir faslını bir belediye yerine getiriyor…

Tarih Kurumu’nun vazifesinin bir kısmını Zeytinburnu Belediyesi yaptığına göre Zeytinburnu’nun bazı sokaklarının temizlenmesi, o sokaklardaki çöplerinin toplanması yahut tıkanan lâğımların açılması gibi ihtiyaçlarının halli ile de Tarih Kurumu görevlendirilse nasıl olur dersiniz?

 

Zeytinburnu Belediyesi’nin son yayını.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 08 Kasım 2018 Perşembe 20:57
  Sevgili Murat Abi bence önemli olan bir şekilde bu eserlerin Milletin istifadesine sunulmasi. Sonucta belediyelerin bir isi de Kültür Yayinlari dizisi altinda boyle eserler basmak. Bence kimin bastigina bakmadan, basilip istifadeye sunulmasi onemli olan. TTK da bu millete hizmet icin var. Belediyeler de...
 • Misafir 08 Kasım 2018 Perşembe 19:43
  yaşa, önemli noktalara temas etmişsiniz yine
 • Misafir 08 Kasım 2018 Perşembe 12:39
  Türk Tarih Kurumuna ve Türk Dil Kurumuna başkanları kim atıyor? Bu kurumlar hangiş bakanlığa bağlı? Cevabını bilmeyenler esip gürlemiş yine. Türk Dil Kurumu kurulduğu günden bu yana binlerce eseri yayımladı. Tarih Kurumu da aynı şekilde bilimsel yayınlar yapıyor. Galiba sayın Bardakçı'nınbu Kurumlar
 • Misafir 08 Kasım 2018 Perşembe 14:47
  valla kitapları bas
 • Misafir 08 Kasım 2018 Perşembe 11:29
  kapatalım mı kurumu ne yapalım
 • Misafir 09 Kasım 2018 Cuma 02:08
  Adam gibi çalışm
 • Misafir 08 Kasım 2018 Perşembe 09:39
  Muhteşem bir yazı ve cevap.. Tarih kurumu çalışanlarını Zeytinburnunda çöp toplama ve kanalizasyon işlerinde istihdam edilmesi en dogru hareket olur..
 • Misafir 08 Kasım 2018 Perşembe 08:40
  ağzına sağlık üstad
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 19:16
  Aziz Zeytinburnu'ndan kültür taşıyor, çok şükür.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 18:11
  SAYIN EDITÖRLER, YAZDIGIM HIC BIR YAZIYI YAYINLAMIYORSUNUZ, YA BENIM YAZDIGIM YAZI BIRILERINE DERS OLACAKSA, RESMEN GÜNAH ALTINA GIRMIYOR MUSUNUZ, LÜTFEN YAYINLAYIN...SAYGILAR .ALIYE
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 16:55
  Sevgili Zeytinburunlular...
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 16:25
  çok ağır olmuş :)))
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 14:48
  güleriz ağlanacak halimize
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 13:51
  yazarlar bölümü üst taraftan çıkarılmış aşağıya alınmış sebebini anlamadım yazılarınızı arayarak buluyoruz
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 13:49
  Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı derler.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 12:51
  Tebrikler Zeytinburnu belediyesi
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 12:23
  Kalemine sağlık üstad
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 12:20
  Kurumlarımızın bir elden geçirilmesi gerekiyor. Başarısız olduğu aşikar olan kurumların hem yapısının hem görev tanımlarının yenilenmesi, bilimsel zemine oturtulması ve doğru iş yapanların takdir görmesi, yanlış iş yapan ya da iş yapıyormuş gibi gözükenlere de gerekli müdahalenin yapılması lazım.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 11:58
  TARİHİN ARKA ODASIIIIII.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 11:54
  tıp öğrencisiyim. eski tıp kitaplarını da basmışlar. hocalarımız derste zeytinburnu belediyesinin bastığı kitaplardan da önerdi. sadece tarih kitapları basmıyolar. taktir etmek lazım
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 11:49
  olur olur bal gibi de olur
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 11:39
  hocam nerden bulacagız bu kitabı
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 11:17
  haberiniz ile ilgili olarak zeytinburnu belediyesine teşekkür ederim.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 10:36
  Teşekkürler kitabı yayınlayan ve okurlara buluşturan Zeytinburnu Belediyesine ve bu eşsiz hizmeti köşesinde duyuruna Sayın Murat Bardakçı beyefendiye,
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 10:24
  hmm olabilir derim
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 09:45
  Kaleminize Sağlık ,Alkışlıyorum , varolun.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 09:15
  Antalyada konyaaltı belediyesi her sene kitap fuarı yapıyor ama sadece sol ve komunist yayınlar. Kitap fuarı bile ideolojik oluyor belediye adı altında
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 10:26
  rağbet edeni çoksa
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 08:08
  ağzına saglik değerli insan
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 08:02
  ey olur.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 07:41
  harika :)) elinize sağlık. Zeytinburnu çocuğuyuz :)))
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 07:39
  Yani sayın Bardakçı sizi çok severim hatta tarihin arka odası programını yeniden dört gözle bekleyenlerdenim. Lakin Zeytinburnu Belediyesi fevkalade bir iş yapmış diye TTK'yı böylesine eleştirmenizide anlamıyorum.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 15:42
  S ayın Bardakcı TTK  ya pespaye hizmet atfetmeni bende çok   gördüm.Kuruma kızgınlığı
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 07:32
  Tebrikler Zeytinburnu belediyesi.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 06:14
  haklısınız
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 05:56
  reyiz yine hicviyede sınır tanımıyor :)
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 05:55
  son paragraftaki tavsiyenize bayıldım üstad. Siz elbette latife yaptınız ama iğne ya da çuvaldız misali etkisi olur mu bilemem. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Umarım bazı marketlerimizde sade suya tirit kitapları satan zihniyet bunlara da yer verir belki.
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 05:29
  İs bankası hisse karları nereye gidiyor. TDK ve türk tarih kurumu 100 yıldır ne yapmış. Acilen kamuya aktarılması ve kontrol altına alınması şart
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 04:06
  Devlet içinde o kadar lüzumsuz kadro var ki
Kalan karakter : 300