29 Aralık’ta yayınlanan "6.5 sene sonra nihayet o seviyeye indi" başlıklı yazıma beklemediğim bir geri dönüş aldım.

O yazıda bireysel alandaki kredilerin yeniden Gezi olayları öncesindeki faiz düzeyine indiğini ve tüketiciler olarak bu durumun bizlere çok önemli fırsatlar sunduğunu aktarmıştım.

Sıradan yurttaşları ve tüketicileri yani hepimizi ilgilendiren böyle mikro ekonomi konuları ilgi çekiyor demek ki…

Hem konut ile taşıt ve bireysel ihtiyaç kredisi almak isteyen okurlarımdan çok mail geldi, hem de bankacılık ve finans dünyasının kimi önemli isimleri bana ulaştılar.

Daha önce yazdığım gibi ben iktisatçı değilim ve makro ekonomiyi yorumlayamam ama bir tüketici olarak 0.79’a kadar inen konut kredileri ve 0.97’e kadar inen ihtiyaç kredileri herkes gibi beni de ilgilendiriyor. Ayrıca kamu bankaları Türkiye içinde üretilmiş taşıtlar için 0.49 oranlarına kadar iniyor.

Bu arada bazı okurlarımdan kimi özel bankaların 0.97-0.99 aralığında deseler bile tüketici kredilerini çok zor koşullarda verdiklerini anlatan e-mailler aldım.

Fakat geçen yılın sonuna doğru özel bankaların da devlet bankaları gibi bir anda açıldığını ve tüketici kredileri konusunda müşterilere çok yardımcı olduğunu da yazan çok sayıda kişi oldu.

VATANDAŞLARIN O KONUDA YOĞUN TALEBİ VAR

Ayrıca mobilya sektöründe KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e inmesinden de gördüğüm kadarıyla herkes memnun.

Mobilya alanındaki bu vergi indiriminin kalıcı olması ve ayrıca beyaz eşya sektöründe de KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi de çok yaygın bir talep. Bu vesileyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a tüketicilerin bu yoğun arzusunu iletmek isterim.

Ekonomi ile ilgili yazınca bana finans dünyasından başka bilgiler de gelmeye başladı. Üst düzey bir bankacıdan öğrendiğim ve beni şaşırtan bir bilgiyi aktarayım.

TİCARİ KREDİYİ KAPATMA KOMİSYONUNDA LİMİT YOK MU?

Bir firma aldığı ticari krediyi erken kapatmak yani ödemek istiyor. Böyle bir durumda bankanın o firmadan makul bir oranda erken kapatma tazminatı alması elbette beklenir.

Fakat benim de bizzat gördüğüm belgeye göre çok meşhur bir bankamız yüzde 16 erken kapama bedeli almış o firmadan. Evet tam yüzde 16!

İşin ticari kısmını bilmem ama konut kredilerini erken kapamak isterseniz alınan kredinin yüzde 2’si kadar erken kapama komisyonu ödersiniz. Bu en fazla yüzde 2 rakamı da kanunla belirlenmiştir.

Bireysel ihtiyaç kredilerinde ise erken kapama bedeli sıfır. Tüketici istediği zaman kredisini pat diye kapatır. Hukuk düzeni bu mevzuda tüketicileri koruyor.

Peki mesele şirketler olunca bu yüzde 16 rakamı normal mi? Ticari kredilerde bu durumun kanunla belirlenmiş bir sınırı yok mu? Acaba bu konulara vakıf olmadığım için mi bana bu oran yüksek geldi yoksa hakikaten anormal mi bu durum?

YÜZDE 16 KREDİ KAPAMA FAİZİ ALAN BANKA

Gördüğüm belge üzerine sorduğum bankacılar yüzde 16 rakamının çok yüksek olduğunu ifade ettiler.

Fakat ticari kredilerde borcun vadesinden önce ödenmesi durumunda en fazla yüzde kaç komisyon alınacağına dair de bir yasal sınırın olmadığını söylediler.

Elbette ilgili bankanın ismini vermiyorum. Fakat Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olduğunu söyleyebilirim. Maksat bağcı dövmek değil üzüm yemek olmalı. Fakat ortada bir sorun olduğu çok açık.

Bu problemin ve benzerlerinin somut belgeleriyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a da intikal ettirildiğini bu vesileyle öğrendim.

Belki de önümüzdeki günlerde bu tür ticari kredilerde de tıpkı konut kredilerinde olduğu gibi erken kapama tazminatı için bir üst yasal sınır konulması gerektiğine ilişkin bakanlık bünyesinde bir çalışma yapılabilir.

Bir şirket ile herhangi bir banka arasındaki kredi sözleşmesinde bankanın alabileceği erken ödeme komisyon oranının fahiş fiyatlara çıkışını engelleyecek bir sabit rakam konulabilir ve bu mevzuda bir kanun taslağı hazırlanabilir.

Ekonomi gazetecisi değilim ama bir tüketici olarak kaleme aldığım yazıdan sonra bana önemli bir kaynaktan gelen bu bilgi ve sonrasında öğrendiğim gelişmeleri sizlere aktarmak istedim.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!