Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin


Türkiye'nin dinselleşmesi sürecine nedense onun itibarsızlaştırılmasını da dahil ettiler.
Oysa buna hiç gerek yoktu; Atatürk'ün düşünce yapısı ile dinselleşen beyinler arasında uzlaşmaz çelişki olması gerekmiyordu.
Düşünmeyi bilenler, iyi niyetli olabilenler, Atatürk'ün düşünce yapısı ile dinselleşen beyinler arasında uzlaşma ve kesişme noktalarını gayet tabii ki bulabilirlerdi.
Dinselleşmenin popülist yandaşları ile liberal yol arkadaşları bunu yapmadılar, Atatürk ve düşüncesine acımasız, sürekli bir itibarsızlaştırma kampanyası yürüttüler.
Sonunda Atatürk'ten bahsetmenin zoraki hoş görüyle karşılandığı ve neredeyse ona bağlı insanlara otomatik suçlu gibi davranılmasına yol açan duruma bile geldik.
Bazı insanlar artık onun kıymetini, ona neler borçlu olduğumuzu bilmeyebilirler, ama neyse ki onun değerini bulup çıkaran bağımsız ve özgür düşünebilen bilim adamları hâlâ var.

*

Şimdi size bir büyük araştırmadan bahsedeceğim.bunu daha önce de yazdım hep de yazmayı sürdüreceğim.
ABD'li psikiyatr profesörü Arnold Ludwig "King of the Mountain" adlı bir kitap yayınladı.
2 bin lider hakkında 18 yıl boyu süren araştırma yapmış.
Bunlar arasında 377 devlet adamı/lider tespit etmiş ve bunları ayırmış.
Aslında bu çok kapsamlı ve zor bir istatistik çalışması.
200 kriter tespit etmiş ve bu 377 devlet adamına/lidere bu kriterleri tek tek uygulamış.
Sonra onlara 1'den 31'e kadar puan vermiş.
PGS (Political Greatness Scale-Siyasi Büyüklük Ölçütü) olarak tanımladığı bu sıralamaya göre Nehru 25, Roosevelt 30, Fidel Castro 23, Lenin 28, Churchill 22, Golda Meir 12, Kennedy 15 puan almışlar.
Bilin bakalım 31 puanı alan tek ve en büyük lider kim?
Umarım bu satırları ilkesiz yandaşlar ve onların sözde liberal yol arkadaşları iyi okurlar. Okusunlar da biraz kendilerine çekidüzen versinler. Evet, 31 puanla ve "Visionary" sıfatıyla 20'nci yüzyılın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı/lideri sıfatına Atatürk layık görülmüş.
Bunu biz zaten biliyorduk ama bir tarafsız bilim adamının, tamamen bilimsel olan çalışmasında bizim bildiğimiz bu gerçeğin teyit edilmesi de güzel bir gelişme.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00