Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

4. yargı paketinde yer alan ve kamuoyunda “13. Madde” diye anılan maddenin yasalaşması, kamuoyunda haklı bir tedirginliğe neden oldu.

4. maddenin yasalaşmasıyla Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda ‘katalog suç’ olarak sayılan suçlarda tutuklama için ‘kuvvetli şüphe’ sebeplerinin varlığının yanına ‘somut delil’ aranması zorunluluğu getirildi.

Yasa maddesinde yer alan ‘katalog suçlar’ neyi kapsıyor? Çocuk istismarı başta olmak üzere, insan öldürme, soykırım, insanlığa karşı suçlar, işkence, uyuşturucu ticareti ve cinsel saldırı suçlara ‘katalog suç’ listesinde yer alıyor.

Somut delilin bulunmasının oldukça zor olduğu suçlar arasında yer alan “çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel suçlar” da somut delil şartı getirilmesiyle bu suçlardan yargılananların yüzde 90’ının beraat etmesinin önünü açacak.

Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’ndan emekli olan avukat Mustafa Sağıroğlu, yasada yapılan değişikliğin çocuğun cinsel istismarının önünü açacağını söylerken devam eden yargılamalara da dikkat çekti.

Sağıroğlu, özellikle çocuğun cinsel istismarı ve cinsel suçlarda yaşanılan zorlukları hatırlatarak, “Aslında yasayla tutuklama koşulları da değişti. Esas sorun cinsel suçlarda fiziki ve somut delil olmaması” dedi.

Nitelikli cinsel eylemlerin çoğunda fiziki kanıt kalmadığını vurgulayan Sağıroğlu şunları söyledi: “Cinsel suçlara ilişkin yargılamalarda yaşadığımız sorunlardan en önemlisi suçtan zarar görenlerin inanılmaz korkması ve destek görmemesi yüzünden yaşadıkları olayları hemen yargıya intikal ettirmemeleri. Cinsel saldırıya maruz kalan kişi bazen bir yıl sonra şikayet etme cesaretini gösterebiliyor. O süre içerisinde de delil kalmıyor. Bu tür durumlarda yargılama yapılırken ifadelerin tutarlı olmasına dikkat ediyorduk. Bazen de yaşı küçük çocuk, kendisine yapılanan cinsel amaçlı olduğunu ve ahlaki kötülüğünü anlamıyor. Yetişkin kişi olduğunda fark ediyor. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra fiziki kanıt bulunması imkansız. Eğer bu suçlarda fiziki kanıt ararsak suçu işleyenler ceza almaz. Tanık beyanı da ‘somut’ delil kapsamındadır”

Cinsel suçların tabiatında olan bir gerçek “somut delil” olmaması. Hal böyleyken bu suçlara ilişkin “somut delil” şartı aranması cinsel istismara ve cinsel saldırıya maruz kalanların şikayetçi olmasının da önünü kesecek. Cinsel saldırıya ve istismara maruz kalanlar, şikayet ettiklerinde suçu işleyenin ceza almayacağını bildiği için “sineye” çekmek zorunda kalacak.

Avrupa ülkelerinde cinsel istismara maruz kalan çocuklar hakim karşısına bile çıkmıyor. Uzman psikolog veya psikyatristler gözetiminde sorgulanıyorlar. Çocuk psikyatrları çocukla uzun süre iletişim kuruyor. Yapılan görüşmeler sonrasında hazırladıkları raporları mahkemeye sunuyorlar. Raporların sonucuna göre de karar veriliyor. Somut delil olarak “Ruh hali” esas alınıyor. Ülkemizde halen bu suça maruz kalan çocuklar hakim tarafından sorgulanıyor.

Somut delil şartı getirilen cinsel saldırı ve istismar davalarında kişiler hemen şikayetçi bile olsa somut delillerin toplanmasında sorunlar yaşanıyor. Sağıroğlu, bu duruma ilişkin olarak da “Mağdurun üstünü değiştirmesi, tuvalete gitmesi bile kanıt kaybına neden oluyor” yorumunu yaptı.

Kolluk kuvvetleri cinsel saldırıya maruz kaldığını iddia eden kişiye ilişkin hangi delilleri toplayacağını bilemezken ve çok kısa sürede yok olacak olan deliller toplanamazken yapılacak yargılamalarda adaletin yerini bulması neredeyse imkansız olacak.

DEĞİŞİKLİK TARİKAT ŞEYHİNİ MAHKUMİYETTEN KURTARIR MI?

Uşşaki tarikatı Şeyhi Fatih Nurullah takma adlı Eyüp Fatih Şağban, bu maddeye sığınarak tahliye talebinde bulundu. 12 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel tacizden 10 yıl 5 ay hapis alan Uşşaki tarikatı şeyhi bu maddeden yararlanır mı?

Sağıroğlu bu konuya ilişkin olarak, “Dosyanın detaylarını bilmiyorum. Ancak, kamuoyuna yansıdığı kadarıyla bu dosyada sanığın ikrarı mevcut. Aynı zamanda telefon görüşmeleri de delil olarak sunulmuştu. Sanığın ikrarı ve somut delil olarak telefon kayıtlarının bulunması nedeniyle bu madde kapsamında mahkumiyet hükmünün bozulacağını düşünmüyorum” yorumunu yaptı

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00