Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Deniz kaplumbağaları için önlem alındı... Cezası ağır
    1

    Kemer ilçesindeki Çıralı sahili, Türkiye'de deniz kaplumbağalarının yuva yaptığı ender sahillerden biri.

    2

    Deniz kaplumbağaları her yıl aynı sahile gelerek yuva yapıp yumurtalarını bırakıyor.

    3

    Denizle buluşan yavru kaplumbağalar da dünyaya gözlerini açtıkları sahile yıllar sonra gelerek yuva yapıyor.

    4

    Deniz kaplumbağalarının bu döngüsü zaman zaman insan müdahalesiyle bozulabiliyor.

    5

    Bunu önlemek için Çıralı sahilinde her yıl çeşitli önlemler alınıyor. Araçların sahile girmemesi için sahilin, sahil bandıyla sınırını birbirinden ayırmak için çekilen çitler yenilendi.

    6

    Ulupınar Mahalle Muhtarı Habib Altunkaya, alınan tedbirlere rağmen sahile gerek yaya, gerek lastik tekerli araçlarla gelen tatilcilerin bölgedeki nesli tükenme tehlikesi altındaki deniz kaplumbağalarına ve yuvalarına zarar verdiğini söyledi.

    7

    Cezasının oldukça ağır olduğunu, buna rağmen kötü niyetli kimselerin eylemlerinden vazgeçmediğini ifade eden Altunkaya, “Çitleri yeniledik. Bu yıl gelip yuva yapacak deniz kaplumbağaları için uygun ortamı hazırladık. Zarar görmemeleri için gerekli tedbiri aldık. Umarız istemediğimiz görüntüler olmaz" dedi.

    8

    Tedbirler kapsamında bu yılki yuva ve yumurta sayısının artmasını hedeflediklerini kaydeden Altunkaya, “Geçen sene yaklaşık 5 bin 300 civarı yavru denizle buluştu.

    9

    Bu yıl inşallah sayının 5 bin 300'ün üzerine çıkmasını planlıyoruz. Hem yuva hem de yavru sayısının artmasını bekliyoruz inşallah" diye konuştu.