Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika ABD'den Kıbrıs için iki toplumlu federasyon vurgusu

    ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve GüneyKıbrısYönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Washington'da Doğu Akdeniz ve bölgesel iş birliği konularını görüştü.

    ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Pompeo ve Christodoulides arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

    Açıklamada, görüşme sırasında, ABD ve GüneyKıbrısarasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik fikir alışverişi yapıldığını belirten Ortagus, görüşmenin terörle mücadele, deniz ve sınır güvenliğinin korunması ile bölgesel istikrarın geliştirilmesi alanlarında taraflar arasında yapılan anlaşmanın yıl dönümü kapsamında gerçekleştiğini kaydetti.

    AA'nın haberine göre; Ortagus, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

    "Öte yandan Bakan Pompeo, Doğu Akdeniz'deki stratejik iş birliği ve ABD'nin GüneyKıbrıs'a verdiği desteğindeki kararlılığa vurgu yaparken, (Güney)Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde doğal kaynaklar geliştirme hakkı konusundaki uzun süredir devam eden ABD politikasını teyit etti. Bakan Pompeo, ayrıca ABD’nin,Kıbrıs'ın tümKıbrıslıların yararına olacak şekilde iki taraflı ve iki toplumlu bir federasyon altında birleştirme konusundaKıbrısliderliğindeki BM çabalarına olan desteğini sürdüreceğini vurguladı."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ