Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TİGEM'den edinilen bilgilere göre, koyun sayısının artmamasının et üretimini olumsuz etkilemesinden dolayı Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi'yle sözleşmeli üretim modeli geliştirildi.

Bu modelle köylerde, atıl kalan mera alanlarını üretime kazandırmak, koyun barınaklarının tam kapasite kullanımını sağlanmak, ülkede koyun varlığını artırmak, kırsalda koyunculuk yapan insanları sosyal güvenceye kavuşturmak amaçlandı.

TİGEM 300 KOYUN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

TİGEM 300 KOYUN BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıdaki linke tıklayarak TİGEM başvuru ekranına gidin. TİGEM başvuru ekranında yer alan "Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi" sayfasına gidin ve ardından "Yeni Yetiştirici Kaydı" butonuna basın. Ardından sizden talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurun ve üyelik işleminizi tamamlayın.

Daha sonrasında T.C. Kimlik Numarası ve kaydolurken oluşturduğunuz şifreniz ile giriş yapın. Sistem girişinin ardından sol menüde bulunan "Yeni Başvuru" butonuna tıklayın ve mail kutunuza doğrulama maili gelmesi için Mail Gönder butonuna basın.

Mail adresinize gelen güvenlik kodunu ekrandaki bölüme girin ve ardından ekranda yer alan "SGK Durumu, Eğitim Durumu, Bitirdiği Kurs, Hane Halkı Sayısı, Askerlik Durumu, Diploma Ana Bilim Dalı" bölümlerini doldurun.

Daha sonraki aşamada da projenin uygulanacağı il ve sahip olduğunuz taşınmazlar ve hayvanlar hakkında sizden bilgi istenecektir. Son olarak da sizden istenen evrakları ilgili birimlere teslim edin.

TİGEM, proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Kurumca, bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek. Doğacak kuzuların alımı garanti edilecek ve taban alım fiyatı önceden belirlenecek. Söz konusu hayvanların alımı için başvurular, TİGEM'in internet sitesinden alınmaya başlandı.

Projeye göre, üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedeli avans olarak verilecek. Sözleşme imzalanacak yetiştiricilere kendi işletmelerinde TİGEM tarafından eğitim imkanı sağlanacak. Sütten kesimi müteakip kuzular alınacak, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye ödenecek. Üretilecek tüy ve süt yetiştiricinin olacak. Üreticilerin bu hayvanlar için yaptıracağı TARSİM sigortası da ücretsiz olacak ve Bakanlık tarafından desteklenecek.

Üretici başına 300 başa kadar küçükbaş hayvanın verileceği projeyle 500 bin baş anaç küçükbaş hayvan temin edilmesi planlanıyor.

Projeyle 8. yılın sonunda dişi sayısının toplam 5 milyon başa ulaşması ve yaklaşık 3 milyon 250 bin baş erkek kesimiyle 52 bin 300 ton et üretimi hedefleniyor.

ÜRETİCİ SEÇİMİ KRİTERLERİ

Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken; "Üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilirliği, hayvan varlığı, cinsiyet ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması" kriterleri göz önünde bulundurulacak.