Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya ABD'den Esad'a ateşkes mesajı

    Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye’de rejimin kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına rağmen sivillerin bulunduğu bölgelere saldırdığına yönelik haberler nedeniyle endişeli olduklarını, bunların alenen ihlal sayılabileceğini bildirdi.

    Earnest, günlük basın toplantısında, 27 Şubat’ta yürürlüğe giren anlaşmaya rağmen rejim güçleri ve Rusya’nın sivil bölgelerde saldırılar düzenleyerek anlaşmayı ihlal ettiğine dair haberler gördüklerini belirtti.

    Josh Earnest, “Suriye rejiminin Lazkiye, Hama, Humus ve Şam çevresinde tank ve top atışlarıyla sivillere saldırdığına dair haberlerden endişe duyuyoruz” dedi.

    "TÜM TARAFLARI TAAHHÜTLERE UYMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

    Teyit edilmesi halinde bu saldırıların, anlaşmanın alenen ihlali olacağını vurgulayan Earnest, şöyle devam etti:

    “Şimdi ihlal bildirimlerini izleyeceğiz. Bunları ciddiye alıyoruz. Tüm tarafları da güçlü şekilde itidalli davranmaya ve çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına dahil edilen taahhütlere uymaya çağırıyoruz. Ayrıca, Uluslararası Suriye Destek Grubu’ndaki ortaklarımızın sahadaki tarafların anlaşmayı tehlikeye atacak eylemler içinde olmamaları için etkilerini kullanmaları konusunda teşvik ediyoruz.”

    Son günlerde sivillere ve Suriyeli muhaliflere yönelik hava saldırılarının sayısında genel olarak bir azalma gördüklerini ifade eden Earnest, bunun da cesaret verici bir işaret olduğunu söyledi.

    Suriye’deki anlaşmanın öncelikli hedefinin insani yardımların ulaştırılması olduğuna dikkati çeken Earnest, yardımların gitmeye başladığını ancak daha yapılması gereken çok şey bulunduğunu belirtti.

    Earnest, “İnsani yardımların hızlanmasını görmek istiyoruz. Çatışmaların sonlandırılması anlaşması uygulandıkça bunun mümkün olacağını ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ