Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Merkel, Brüksel’deki Türkiye-AB Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, AB ile Türkiye arasında sağlanan anlaşmanın, yasa dışı göçle mücadele açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Avrupa olarak bu zor sınavın da üstesinden gelebileceğimizi gösterdik. Bugünün sonucunu böyle özetleyebilirim. 28 üye ülkenin tamamı olarak, Türkiye ile de birlikte, geniş bir alana yayılan gerçek bir ortaklık ruhuyla, yükü paylaşma anlayışıyla bu sınavın da üstesinden gelebileceğimizi gösterdik."
Anlaşmanın sağlanması konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gösterdiği çabalar için teşekkür eden Merkel, sürecin uygulanmasındaki zorlukların farkında olduğunu, Almanya’nın alınan kararların gerçekleştirilmesi noktasında üzerine düşeni yapacağını ifade etti.


TÜRKİYE’NİN AB SÜRECİ

Zirvede Türkiye’nin AB sürecinde yeni bir faslın açılmasıyla ilgili uzlaşma sağladıklarını aktaran Merkel, "17. başlık zaten açılmıştı, şimdi Hollanda’nın dönem başkanlığı sırasında, bütçe konulu 33’üncü başlık da açılacak. AB Komisyonu, yeni fasılların açılması için hazırlık çalışmalarını sürdürecek” dedi.
Merkel, toplantıda Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti, temel haklar ve basın özgürlüğünü de konuştuklarını, bu konularda Ankara ile diyalog içerisinde kalmaya devam edeceklerini dile getirdi.


TÜRKLERE VİZE MUAFİYETİ

Anlaşmada Türk vatandaşları için en geç haziran ayından itibaren AB seyahatlerinde vize muafiyeti öngörüldüğünü anımsatan Merkel, bunun gerçekleşebilmesi için AB tarafından hazırlanan yol haritasının belli olduğuna, Ankara’nın gerekli tüm kriterleri karşılaması gerektiğine işaret etti. Merkel, "Türkiye, nisan ayı sonuna kadar koşulları karşılamak istiyor. Bundan sonra bir süreç başlayacak, AB Komisyonu bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini değerlendirecek" sözlerine yer verdi.


3 MİLYAR AVROLUK YARDIM

Anlaşma kapsamında Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların durumunun iyileştirilmesi için ilk aşamada sağlanacak 3 milyar avroluk yardımın kullanımını hızlandırma kararı aldıklarını ifade eden Merkel, “İlk projeler belirlenmişti, gelecek hafta içinde sağlık, eğitim, altyapı, temel gıda maddeleri veya diğer temel gereksinimler gibi alanlarda projeler belirlenecek. 2018 sonuna kadar, ek 3 milyar avroluk kaynak sağlayacağız" diye konuştu.
Anlaşmayla birlikte Türkiye’nin kaçak yollarla Yunanistan adalarına giden Suriyeli sığınmacıları ülkeye geri kabul edeceğini belirten Merkel, buna karşılık AB ülkelerinin de yasal yollardan aynı sayıda Suriyeli mülteciyi alacağını söyledi.

Merkel, uygulamaya 4 Nisan'da başlanacağını, Macaristan ve Slovakya dışındaki AB üyesi ülkelerin buna sıcak baktığını, Almanya’nın da sürecin başarısı için elinden geleni yapacağını belirtti.

SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGELER

Suriye içerisinde çatışmalardan kaçanlara, yine Suriye sınırlarında insani yardım sağlanması konusunda da çabalarda bulunacaklarını vurgulayan Merkel, "Özellikle Türk sınırına yakın belirli bölgelerde sığınmacıların daha fazla güven içinde olabilmeleri için her türlü çabayı göstermeliyiz. Bu konu, Sayın De Mistura tarafından yürütülen Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin de bir parçası olmalı. Bu müzakere sürecinin başarılı olmasını arzu ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

AA