Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenledikten sonra 2 polisi şehit edip kaçan darbeci suikastçılardan bazılarının Yunanistan'ın Psemiros Adası'na çıktığı iddiası heyecan yarattı.

Yunan basını, bir çobanın gördüğünü söylediği FETÖ'cü darbeci askerlerin yakalanması amacıyla adaya Yunan güvenlik güçlerinden çok sayıda komando ile polis özel harekat birliği gönderildiğini duyurdu.

Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele baskın düzenleyip kaçan darbeci suikastçılardan bir grubun, Bodrum'un Turgutreis Mahallesi'ne 5 mil uzaklıktaki Psemiros Adası'na dün sabaha karşı çıktıkları iddiası, Yunan ordusunu alarma geçirdi.

Psemiros Adası'nda bir çoban ile bazı tatilcilerin, bottan inen firari Türk askerlerini gördüklerini iddia etmesi üzerine, adaya çok sayıda Yunan komandosu ile polis özel harekat birliği gönderildi.

Yaklaşık 30 ev, 2 motel ve 5 restoranın bulunduğu adada önlemler alındı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri ve savaş gemilerinin devriye gezmeye başladığı belirtildi. Havadan helikopterlerle, denizden botlarla ve karadan asker ve polisle arama başlatıldığı ifade edildi.

Haberi duyuran, Yunanistan'da askeri konularda yaptığı haberlerle bilinen 'www.onalert.gr' sitesine göre; şu ana kadar bir gelişme olmadığı, ancak aramaların sürdüğü belirtildi.

Olayın duyulmasının ardından Psemiros adasına yakın bölgede Turgutreis ve Akyarlar arasında, 2 Türk Sahil Güvenlik botu ile 2 Türk Sahil Güvenlik helikopterinin de devriye gezdiği görüldü.

DHA