Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD'de başkanlık seçimlerinin ardından Müslümanlar'a karşı artan nefret suçlarına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklenmişti. Michigan Üniversitesi öğrencisi bir kadın, baş örtüsü taktığı için sözlü saldırıya uğramış, başörtüsünü çıkarmaması durumunda ateşe verilmekle tehdit edilmişti. Saldırgana en güzel cevap ise Michigan Üniversitesi öğrencilerinden geldi.

Okulda faaliyet gösteren Müslüman Öğrenciler Birliği isimli bir grup, Müslüman kadına yapılan saldırıdan sonra okul bahçesinde namaz kıldı. Müslüman öğrenciler namaz kılarken, yüzlerce Hristiyan ve Yahudi öğrenci, Müslüman öğrencileri çember içerisine alarak olası saldırılara karşı korudu.

Müslüman Öğrenciler Birliği Başkanı Farhan Ali, Huffington Post'a yaptığı açıklamada; "Bazı insanlar, namaz sırasında korumamasız olacağımızdan endişe ettiler. Ve güvenliğimizi sağlamak için bizi çembere alarak korudular. Yüzlerce ama yüzlerce insan hem dua etmek, hem de desteklerini göstermek için geldiler. Desteğin boyutu şaşkınlık verecek derecede büyüktü. Ve kesinlikle harikaydı. Müslüman öğrencilerde biraz rahatlama yarattı. Ayrıca bizim yanımızda durmaya gönüllü insanların olduğunu da görmüş olduk." ifadelerini kullandı.

Öte yandan üniversitede imamlık yapan Mohammed Ishtiaq, yaptığı açıklamada Yahudi ve Hristiyan topluluklarının desteklerini göstermek için geldiğini belirtti. Alanda gördüğü 'Buraya aitsiniz' yazılı pankartın kendisini duygulandırdığını belirten Ishtiaq, "Soğuk bir akşam olmasına rağmen desteğin boyutu kalbimizi ısıttı. Dayanışma eylemleri, bizlere umut veriyor." ifadelerini kullandı.

Seçim kampanyası boyunca Müslüman ve göçmen karşıtı politikalar üreten Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından, ABD'de ülke çapında yabancılara ve Müslümanlara yönelik nefret suçlarında gözle görülür bir artış yaşanmıştı.

 

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, New York Polis Teşkilatı'nın (NYPD) son verdiği "durdur ve ara" uygulamasına ilişkin, "NYPD üyesi 900 Müslüman polis hepimizi koruyor." dedi.

New York Belediye Başkanı Blasio, Donald Trump'la, Trump Tower'da görüştü.

Toplantının ardından binanın önünde basın toplantısı düzenleyen Blasio, bir saat süren toplantıda, göçmenlik, "durdurma ve arama", vergi reformu gibi konulara yönelik kendi görüşlerini dile getirdiğini bildirdi.

Blasio, "Ona, 'durdurma ve arama' kuralını değiştirerek şehir güvenli hale geldikten sonra, bunun anayasa dışı kullanımında, polis ve toplumun arasını açacağı konusunda bir perspektif sağlamaya çalıştım." dedi.

Görüşmede Trump'a, "Çok kişi bilmiyor, NYPD üyesi 900 Müslüman polis hepimizi koruyor." dediğini belirten Blasio, "durdur ve ara" uygulamasının yeniden getirilmesinin polis ile korumaya çalıştığı halk arasında bir çatlağa neden olacağını söylediğini belirtti.

"NEW YORKLULAR SENDEN KORKUYOR" 

Blasio ayrıca, seçim kampanyası boyunca siyahi Amerikalılar, Müslümanlar, Meksikalılar, engelliler ve kadınlara karşı aşağılayıcı yorumlarda bulunan Trump'a, "New Yorklular senden korkuyor" dediğini söyledi.

Trump'a, New York'taki toplumların korkularını anlatmaya çalıştığını ifade eden Blasio, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesi ve Müslümanlara ülkeye giriş yasağı getirilmesine yönelik görüşleri konusundaki endişelerini ilettiğini aktardı.

ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton'u destekleyen Blasio, daha önceki açıklamasında Trump için "Başkanlık için yetersiz biri" nitelendirmesinde bulunmuş, Trump da Blasio için "New York'un bugüne kadarki en kötü belediye başkanı" ifadesini kullanmıştı.