Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

2016 Türkiye büyüme rakamları açıklandıktan sonra bakanların yorumları da geldi. İşte 2016 Türkiye büyüme sonuçlarının değerlendirmeleri...


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, şunları söyledi:

"2016 yılı bizim için sıra dışı bir yıldı. 2016 yılında da biz büyümeye devam ettik. Neden sıra dışıydı? Rusya kriziyle karşı karşıya kaldık, turizm sektörümüz daraldı, tarımda kuraklık ve sel felaketleriyle karşı karşıya kaldık, bu alanda bir daralma yaşandı, 15 Temmuz darbe girişimi oldu, yurt dışının değişik ülkelerinin Türkiye aleyhinde, Türkiye ekonomi aleyhinde kampanyaları yürüttüğü o dönemleri halbuki ekonomimizde ciddi bir bozulma yokken maalesef böyle bir kampanya yürüttüler. Bütün bunları dikkate aldığımızda son çeyrekte yüzde 3,5 oranında büyüdük. 2016 yılının bütününde de büyüme rakamımız yüzde 2.9. Piyasadaki beklenti, 2.2-2.3 gibiydi. Bu beklentiyi düşüren nedir? Özellikle ekonomiye yönelik yapılan algı operasyonları. Türkiye'miz, onca engellemelere rağmen büyümeye, güçlenmeye devam ediyor. Ülkelerinde hiç bir sıkıntı yaşamayan Avrupa ülkeleri bir bakın aşağı yukarı 1,5 civarında büyüdüler. İşte bizim farkımız. Biz büyümeye, güçlenmeye Allah'ın izniyle devam edeceğiz."


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye ekonomisinin şaşırtmaya devam edeceğini belirterek, "2017 büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilecek. 2017'de yüzde 4'ün üzerinde büyüyeceğiz. Üçüncü çeyrekteki daralmayı ve büyüme beklentilerinin zayıflamasını gerekçe göstererek Türkiye'nin notunu düşüren kredi derecelendirme kuruluşlarının, son çeyrek güçlü büyüme rakamı karşısında ne yapacaklarını, nasıl bir karar alacaklarını gerçekten merak ediyorum" ifadelerini kullandı.Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye'nin büyümesi ve kalkınması için, hedeflerine ulaşması için sanayimizin hem nicelik, hem de nitelik olarak büyümesi ve gelişmesi büyük önem taşıyor. İnşallah bu büyüme aynı şekilde, hatta artarak devam edecek. Türkiye, son çeyrekte yüzde 3 buçuk, 2016'nın tamamında ise yüzde 2 nokta 9 oranında büyüdü. Ekonomik güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre tam yüzde 5 oranında arttı. Ancak geçtiğimiz yıl yaşananları bir hatırlarsak, Türkiye ekonomisinin aslında muazzam bir başarıya imza attığını da görebiliriz" açıklamalarında bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bu, Türkiye ekonomisinin temellerinin kuvvetli olduğunun ve dinamik büyüme yapısını sürdürdüğünün göstergesidir. 2017 yılında da büyümenin hızlanmasını destekleyecektir. 2017 yılı ilk çeyreğinde hem üretim hem de tüketim kanalından gelen öncü göstergeler ekonomiye ilişkin olumlu sinyaller vermektedir. Bu, Türkiye ekonomisinin temellerinin kuvvetli olduğunun ve dinamik büyüme yapısını sürdürdüğünün göstergesidir" dedi.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Şoklara rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye devam etmiştir.2002 yılı GSYH seviyesini 100 kabul edersek, 2016 yılında reel GSYH 214,6 seviyesine yükselmiş, yani 2,1 katına çıkmıştır. 2016 yılı hem küresel hem de yurt içi konjonktürün ekonomimizi zorladığı bir yıl olmuştur. 2016 yılı son çeyreğinde ekonomimizde yaşanan canlanmanın, 2017 yılı genelinde de devam etmesini bekliyoruz. Özellikle 17 Nisan’dan itibaren belirsizlik azalacak, başlattığımız yatırım, ihracat ve istihdam seferberliği ekonomiye ivme kazandıracaktır" açıklamalarında bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılı büyüme rakamlarına ilişkin, "Her şeye rağmen son çeyrekte yüzde 3,5 büyüdük. Son çeyrekte bütün Avrupa Birliği ülkeleri ve 46 OECD ülkelerinden, Çin hariç G20 ülkelerinden daha hızlı büyüyen ülke olduk. Türkiye bunu, 2016'daki 15 Temmuz ihanetine rağmen Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetiyle, tek başına güçlü iktidarla yaptı." dedi.