Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Facebook, Taliban’la ilgili içerikleri yasaklamaya devam edecek
0:00 / 0:00
AA / HABERTURK.COM

Facebook sözcüsü, BBC’ye yaptığı açıklamada, Taliban’ın ABD yasalarına göre ''terör örgütü'' olarak görüldüğünü ve tehlikeli örgütler politikaları uyarınca şirket hizmetlerinden faydalanmasının yasaklandığını bildirdi.

Sözcü, Taliban’a, temsilcilerine ait ya da onun adına açılan hesapların kapatılacağı ve grubu öven içerik ve paylaşımlarının kaldırılacağını aktardı.

Örgütün Afganistan’ın kontrolünü hızla ele geçirmesinin ardından teknoloji firmaları, Taliban’la ilgili içeriklerle nasıl başa çıkacaklarına dair ciddi sorularla karşı karşıya kalmıştı.

Sözcü, yerel dilleri konuşan ve yerel bağlamlar hakkında bilgi sahibi olan bir grup Afgan uzmanla çalışarak platformda ortaya çıkan sorunların tespiti ve uyarılması konusunda yardım aldıklarını ifade etti.

Hükümetlerin tanınması konusunda kararlar almadıklarını vurgulayan sözcü, ancak "uluslararası toplum otoritesini" takip ettiklerinin altını çizdi.

Sözcü, söz konusu kararın Instagram ve WhatsApp için de geçerli olduğunu söyledi.

Taliban, mesajlarını yaymak için yıllardır sosyal medya platformlarını kullanıyor.

BBC'ye konuşan Facebook sözcüsü, şirketin nefret dolu davranışlara karşı politikalarının net olduğunu ve Twitter, kurallarına göre terörizmi veya sivillere karşı şiddeti teşvik eden gruplara izin verilmediğini söyledi ancak YouTube'un Taliban'la ilgili politikaları hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.