Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada, dün sabah 04.50'de bölücü terör örgütü tarafından Nazımiye ilçesine düzenlenen sızma girişimi sonrasında kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyon başlatıldığı belirtildi.

Operasyonların Nazımiye ilçesi kırsal alanında devam ettiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Nazımiye ilçemiz kırsalında devam eden operasyonlarda vatandaşın can ve mal güvenliğinin temini açısından 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca, Nazımiye ilçesine bağlı Dereova, Doğantaş, Büyükyurt, Ramazan, Beytaşı, Ayranlı, Sarıylayla, Yayıkağıl köy ve mahalleri ile bağlı mezralarında bugün 19.30'dan itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir."(AA)

YAŞANAN ÇATIŞMALARIN İZLERİ ORTAYA ÇIKTI

Tunceli'nin Nazımiye ilçesine sızmaya çalışan PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmalar nedeniyl ilçede daha önce ilan edilen  sokağa çıkma yasağı, bugün saat 15.30'da kaldırıldı.

Nazımiye İlçesi'ne dün sabah saatlerinde sızmaya çalışan 30-40 kişilik PKK'lı terörist grubu, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne uzun namlulu silahlar ve roketatarla saldırıda bulundu. Güvenlik güçlerinin saldırıya anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada Uzman Çavuş Murat Durmaz, şehit olurken biri kadın 2 PKK'lı ölü ele geçirilmişti.

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada ilçede getirilen sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı belirtilerek, "22 Ağustos 2016 günü saat 04.50 sıralarında; ilimiz Nazımiye İlçesi'ne sızmaya çalışan BTÖ mensupları ile çıkan çatışma sonrası Nazımiye İlçe merkezinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 23.08.2016 günü saat15.30'da kaldırılmıştır. Bölgede teröristlerin yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi maksadıyla operasyonlara devam edilmektedir" denildi.

Tunceli'nin Nazımiye İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından PKK'lı teröristlerle yaşanan çatışmaların izleri de ortaya çıktı. Sessizliğin hakim olduğu ilçede, az sayıda vatandaşın evlerinden çıktıkları gözlenirken, esnaf da hasar gören işyerlerinde temizlik çalışması yaptı. Çatışmalar sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adını taşıyan parkıın tabelasına da kurşunlar isabet etti.

Nazımiyeliler, çatışma sırasında korkuya kapıldıklarını, bir daha böyle bir durumu yaşamak istemediklerini söyledi.

ZORLA GİRDİKLERİ EVLERDEN SALDIRMIŞLAR

Nazımiye'ye sızmaya çalışan PKK'lı teröristlerin bir kısmının zorla vatandaşların evlerine girerek, buradan İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına roketatar ve ağır makineli silahlarla yaklaşık 2 saat saldırdıkları ortaya çıktı. Güvenlik güçlerinin sivil vatandaşların zarar görmemesi için büyük bir titizlik gösterdiği belirtildi. İlçenin tam ortasında bulunan 5 katlı İlçe Emniyet Amirliği binasının dört cephesinin de kurşun izleriyle hasar gördüğü ortaya çıktı. Binada bulunan polislerin yoğun ateş altına aldıkları PKK'lıları emniyete yaklaştırmadıkları belirtildi.

Çatışmaya katılan bir güvenlik görevlisi, "Biz canımız pahasına buraları koruduk. 2 terörist emniyetin bahçesine kadar geldi, el bombası attı. Hastaneye kaçmaya çalışırken, emniyete 10 metre mesafede öldürdük. Biz hep buralarda kalacağız" dedi. (DHA)