İSTANBUL (AA) - Anadolu Ajansı (AA) ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği iş birliğiyle düzenlenen fotoğrafçılık eğitimi dersleri başladı.

AA Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı Hayri Çetinkuş, Önder Akademi'deki ilk ders öncesinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, AA'nın bugün 13 dilde yayın yapan, dünyanın dört bir tarafında bürosu bulunan sayılı haber ajanslarından olduğunu söyledi.

Çetinkuş, AA'nın fotoğraftaki uluslararası nitelikteki hafızasını kurumlarla iş birliği çerçevesinde Haber Akademisi bünyesinde hem meslekte çalışanlara hem de mesleğe gönül veren genç kuşaklara aktardığını dile getirdi.

AA'nın dünyanın birçok noktasında çektiği ve uluslararası kamuoyuna sunduğu fotoğrafların etkisine değinen Çetinkuş, şunları kaydetti:

"Bir fotoğraf karesinin dünyada yoksulluğu, savaşı ve diğer acıları azaltamaya dönük bir etkisinin olduğu unutulmamalıdır. Kevin Carter'ın Kenya'da bir akbabanın küçük çocuğu yemek üzere başında beklediği fotoğraf karesinin, dünyadaki yoksulluğu anlatmak ve uluslararası kuruluşların dikkatini çekmek için çok etkili olduğu görülmüştür. Yine Akdeniz'de boğularak hayatını kaybeden ve cesedi sahile vuran Suriyeli Aylan bebeğin fotoğraf karesi de dünyadaki mülteci sorunuyla ilgili sürekli konuşulanların ötesine geçerek tüm sorunu çok çarpıcı şekilde anlatmıştır. Saddam Hüseyin yönetimindeki Baas rejimi tarafından Halepçe Katliamında Ramazan Öztürk’ün çektiği fotoğraf dünyada kimyasal saldırılara maruz kalan Kürtlerin dramını ve kimyasal saldırıların önlenmesini anlatmak için önemli bir etki oluşturmuştur."

Çetinkuş, öğrencilere verilen temel eğitimle fotoğrafçılığa ilgi duyan gençlere mesleği sevdirip, görselin gücü konusunda bir bilinç oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

ÖNDER tarafından seçilen 25 öğrencinin katıldığı eğitim 13 Ekim-17 Kasım tarihleri arasında hafta sonları toplam 24 saat teorik ve pratik dersler şeklinde gerçekleştirilecek.

Eğitimin son iki haftasında ise öğrenciler deneyimli foto muhabirleriyle İstanbul'un tarihi ve kültürel yerlerinde sahada pratik eğitim görecek.

Akademide öğrencilere AA Fotoğraf Editör Yardımcısı Erhan Sevenler ile Başfotomuhabiri ve Yayıncı Sinan Gül tarafından Temel Fotoğrafçılık, Fotoğraf Kültürü, Fotoğraf Makinasında Teknik Özellikler, Fotoğrafta Işık Kullanımı, Haber Fotoğrafçılığı-Foto Röportaj, Belgesel Fotoğrafçılığı (Doğa, Sokak, Portre ve Mimari Fotoğrafçılığı) ve Fotoğraf Çekimi Uygulamaları dersleri verilecek.

Fotoğrafçılık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere program sonunda sertifika takdim edilecek.


İSTANBUL

26 Haziran 2019 Çarşamba

  • İMSAK 03:26
  • GÜNEŞ 05:26
  • ÖĞLE 13:12
  • İKİNDİ 17:12
  • AKŞAM 20:47
  • YATSI 22:39
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.