KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atatürk

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir ili olan Selanik’te dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra ilkokulu Selanik’te Şemsi Efendi Mektebi’nde okudu. Öğrenimini Selanik Askerî Rüştiyesi ve Manastır Askeri İdadisi’nde sürdürdü. 1899’da girdiği İstanbul Harbiye Mektebi’ni 1902 yılında piyade teğmeni rütbesiyle, Harp Akademisi’ni de 1905’te kurmay yüzbaşı olarak bitirdi.

Mustafa Kemal 1905 yılında Şam’da 5. Ordu’da, 1907’de Makedonya’daki 3. Ordu’da görevlendirildi. Manastır ve Selanik’te görevli iken 1909’da İstanbul’daki (31 Mart Vak’ası) ayaklanmayı bastıran Hareket Ordusu’nda görev yaptı. Arnavutluk isyanını bastırma harekâtına katıldı. 1911’de İtalya’nın Trablusgarp’a asker çıkarması üzerine Tobruk’a gönderildi. Tobruk ve Derne’de Türk Kuvvetlerini başarı ile yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912–1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katıldı; Edirne’yi Bulgaristan’dan geri alan kolorduda görev yaptı. 1913–1915 yıllarında Sofya’da ataşe olarak bulundu. Birinci Dünya Savaşı’nda, 1915’te, 19. Tümen Komutanı olarak Çanakkale Savaşı’na katıldı. Gelibolu’da düşman saldırılarını başarı ile durdurdu; “Anafartalar Kahramanı” olarak ün kazandı.

1916’da Doğu Cephesi’ne Kolordu Komutanı olarak atandı ve generalliğe yükseltildi. Rus saldırılarını durduran Mustafa Kemal, Bingöl ve Muş’u düşmandan geri aldı. 1917’de Filistin ve Suriye’de görevli 7. Ordu Komutanlığı’na atandı. Aynı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya gitti.

Alman Genel Karargâhı ve Alman savaş cephelerinde incelemeler yaptı. 1918’de yeniden görevlendirildiği Suriye cephesinde 7. Ordu Komutanı iken, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İstanbul’a geldi. Ülkeyi düşman işgalinden kurtarmak amacını gizli tutarak, Ordu Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Türk milletine, “Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu, azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması için Sivas’ta bir kongre toplanacağını” bildirdi. Ayrıca Osmanlı Hükûmeti’nin verdiği görevden ve askerlikten istifa ederek 23 Temmuz 1919’da Erzurum’da, 4 Eylül 1919’da Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı.

Bu kongrelerde, “Düşman işgaline karşı milletin vatanı savunacağı, bu amaçla geçici bir hükûmetin kurulacağı ve bir millî meclisin toplanacağı, manda ve himayenin kabul edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, onun çabalarıyla 23 Nisan 1920’de Ankara’da tarihî görevine başladı; Mustafa Kemal, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi. Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması’nı Türk milletinin kabul etmediğini dünyaya duyurdu.

İtilaf Devletleri’nin yardımıyla İzmir’i işgal eden Yunan Kuvvetlerinin ilerlemesi 1921’de Birinci ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. 23 Ağustos 1921’de yeniden saldıran Yunan Ordusu bozguna uğratılarak Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Türk Ordusu Sakarya Meydan Savaşı’nı zaferle sonuçlandırdı. 22 gün geceli gündüzlü süren bu savaşta Yunan Ordusu ağır kayıplara uğratıldı. Bu zafer nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal’e ‘Mareşal’ rütbesi ve 'Gazi' unvanı verildi. Türk Ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922’de karşı saldırıya başladı. Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Başkomutan Meydan Savaşı’nda (30 Ağustos 1922) Türk Ordusu Yunan Ordusu’nun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan düşman kuvvetlerini izleyen Türk Ordusu 9 Eylül 1922’de İzmir’e girdi. 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri işgal ettikleri Türk topraklarından çekildiler.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

Mustafa Kemal’e, 24 Kasım 1934 günlü, 2587 sayılı kanunla Atatürk soyadı verildi ve bu soyadının başkaları tarafından kullanılması yasaklandı.

Mustafa Kemal Atatürk, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı’nın etkilerini hafifletmek ve ülkenin kalkınmasını hızlandırmak amacı ile 1933’te Beş Yıllık Sanayi Planı’nı başlattı. Aynı dönemde dış politikada da önemli adımlar atıldı; Milletler Cemiyeti’ne girilmesi (1932), Balkan Antantı’nın imzalanması (1934), Montrö Boğazlar Sözleşmesi (1936) ve Sadabat Paktı (1937) gibi girişimler Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada etkili bir aktör olarak öne çıkmasına katkıda bulundu. Atatürk, Hatay’ın anavatana katılması için yoğun bir diplomatik çaba sarf etti ve onun bu amacı, vefatının ardından 1939 yılında gerçekleşti.

Atatürk, yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarı ile yöneten bir komutan değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimler ile de dâhi bir devlet adamı idi. 57 yıl süren yaşamının büyük kısmında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı ve mutluluğu için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrıldı.

Atatürk Haberleri

 • Le Monde'un tarih dergisi Atatürk'ü 22 sayfa anlattı!

  Gündem, 29 Kasım 2018

  Le Monde'un tarih dergisi Atatürk'ü 22 sayfa anlattı!

  Avrupa basınının önemli yayın organı Fransız Le Monde gazetesi ile National Geographic'in birlikte hazırladığı tarih dergisi 'Histoire & Civilisations' Aralık sayısını Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ayırdı. Dergi, Atatürk'ün askeri ve siyasi başarılarına 22 sayfa yer verdi

 • Atatürk Anıtı'na baltayla saldıran kadın, tedaviye alındı

  Gündem, 26 Kasım 2018

  Atatürk Anıtı'na baltayla saldıran kadın, tedaviye alındı

  Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, Atatürk Anıtı'na baltayla saldıran ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Çiğdem B., tedavi görmesi için mahkeme kararı ile İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

 • Minik Zeynep'in Atatürk sevgisi! Her sabah aynı şeyi tekrar ediyormuş

  Gündem, 21 Kasım 2018

  Minik Zeynep'in Atatürk sevgisi! Her sabah aynı şeyi tekrar ediyormuş

  Çorum'da, ilkokul 1'inci sınıf öğrencisi Zeynep Alkaç'ın sınıfına girmeden önce Atatürk büstünü öptüğünü gören idareciler, küçük kızı tebrik etti. Zeynep'in bunu her sabah tekrarladığını öğrenen idareciler, güvenlik kameralarının kayıtlarını izleyince duygulandı. Görüntülerde küçük kızın, her sabah okul bahçesindeki Atatürk büstünü öpüp, el salladıktan sonra sınıfına gittiği anlar yer alıyor

  Yangının ardından yaptığı hareket görenleri duygulandırdı

  Gündem, 18 Kasım 2018

  Yangının ardından yaptığı hareket görenleri duygulandırdı

  53 yaşındaki Yılmaz Yücel, Ankara'daki bir restoranda çıkan yangın sonrasında, is bulaşan Atatürk resmini elleriyle temizledi

  Yıldırım: Atatürk kurucu değerdir, tartışılmaz!

  Gündem, 16 Kasım 2018

  Yıldırım: Atatürk kurucu değerdir, tartışılmaz!

  Son günlerde art arda Atatürk büstlerine gerçekleştirilen saldırı ve hakaretlere değinen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Esasında toplum aklıselimle hareket ediyor. Bunlara çok itibar etmiyor. Toplumun büyük kesimi bunları anormallikler olarak görüyor. Ciddiye de almıyor. Atatürk, tartışılan bir değer değil Türkiye’de... Ülkenin kurucu değerlerinin başında geliyor. Ben Atatürk ve Cumhuriyet’in değerleri üzerinde çıkarılmaya çalışılan kavgaları çok geride kalmış buluyorum" dedi

 • Atatürk'e hakaretten tutuklanan Şahin hakkında karar!

  Gündem, 15 Kasım 2018

  Atatürk'e hakaretten tutuklanan Şahin hakkında karar!

  Edirne'de 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri sırasında Atatürk aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle tutuklanan üniversite öğrencisi Emine Şahin (21), avukatların yaptığı itiraz üzerine adli kontrolle serbest bırakıldı

 • Sosyal medyada Atatürk'e hakarete tutuklama

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Sosyal medyada Atatürk'e hakarete tutuklama

  Kocaeli'de, sosyal medya hesabı üzerinden Atatürk'e hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan kişi tutuklandı

 • Atatürk'e hakaret tutuklamasına itiraz ettiler!

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Atatürk'e hakaret tutuklamasına itiraz ettiler!

  Edirne'de 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri sırasında Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle tutuklanan üniversite öğrencisi Emine Şahin'in, tutukluluğuna bir grup avukat itiraz etti. Mazlum-Der üyeleri ve Anadolu'dan geldiklerini belirten bir grup avukat cezaevinde Emine Şahin'i ziyaret ederek görüştü. 

  CHP'den Diyanet'e tepki: Bir Fatiha'yı çok görmeleri kabul edilemez

  Gündem, 12 Kasım 2018

  CHP'den Diyanet'e tepki: Bir Fatiha'yı çok görmeleri kabul edilemez

  CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cuma hutbesinde Atatürk'ün anuılmadığını söyleyerek, "Diyanet İşleri Başkanlığının kendi kurucusu olan Atatürk'ü anmaktan imtina etmesi, görmezden gelmesi, büyük bir ikiyüzlülük. Bir Fatiha'nın çok görülmüş olması kabul edilemez" dedi

  Tartışmalara neden olmuştu! Yeniden tasarlanacak

  Gündem, 11 Kasım 2018

  Tartışmalara neden olmuştu! Yeniden tasarlanacak

  İzmir'in Buca ilçesindeki Çevik Bir Meydanı'nda yapılan düzenleme çalışmaları kapsamında dikilen Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli, tartışmalara neden oldu. Birçok kişi, heykelin yüz hatlarının, ön cepheden bakıldığında Atatürk'e benzemediğini söyleyerek, Buca Belediyesi'ne şikayetlerini iletti. Buca Belediye Başkanı CHP'li Levent Piriştina da heykeltıraş ile görüştüklerini yaklaşık 10 gün içerisinde heykelin bulunduğu alanda taşınmadan sadece yüz kısmının yeniden yapılacağını söyledi

 • Ata'nın huzurunda evlilik sözü

  Gündem, 11 Kasım 2018

  Ata'nın huzurunda evlilik sözü

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80’inci yılında erkek arkadaşı ile birlikte Anıtkabir’e gelen genç kadın, Ata’nın huzurunda gelen evlilik teklifiyle şaşkına döndü

 • Atatürk'e hakarete tutuklama

  Gündem, 10 Kasım 2018

  Atatürk'e hakarete tutuklama

  Karabük'te Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği iddia edilen şahıs gözaltına alındı. Adliyedeki işlemleri tamamlanan şahıs tutuklandı

 • Yaşlı çift yeniden Ata'nın huzurunda

  Gündem, 10 Kasım 2018

  Yaşlı çift yeniden Ata'nın huzurunda

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında Anıtkabir'de düzenlenen törenle anıldı. Devlet töreninin ardından halka açılan Anıtkabir'de ziyaretçiler arasında her zaman olduğu gibi Mehmet ve Müstakime Alcansoy çifti yer aldı.

  Edirne'de Atatürk'e hakaretten 1 gözaltı

  Gündem, 10 Kasım 2018

  Edirne'de Atatürk'e hakaretten 1 gözaltı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80'inci yıl dönümünde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde düzenlenen törenlerle anıldı. Edirne'de törenler sırasında Atatürk aleyhinde slogan atan E.Ş. isimli kadın, polis ekiplerince gözaltına alındı.

  "İçimde bir hüzün..."

  Gündem, 10 Kasım 2018

  "İçimde bir hüzün..."

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yıldönümünde sevgi ve özlemle anılıyor. Habertürk muhabirleri de 10 Kasım'da mikrofonlarını çocuk ve gençlere uzattı, onlar da Atatürk sevgisini böyle anlattı.

 • Türkiye'den "saygı" duruşu...

  Gündem, 10 Kasım 2018

  Türkiye'den "saygı" duruşu...

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 80'inci yılında yurt genelinde tören, panel ve konferanslarla anıldı. Saatler 09.05'te ise Türkiye Ata'sına duyduğu sonsuz saygı ve şükranla ayağa kalktı...

 • En anlamlı 10 Kasım mesajları!

  Gündem, 09 Kasım 2018

  En anlamlı 10 Kasım mesajları!

  Mustafa Kemal Atatürk'ün 80. ölüm yıldönümü anmalarının yapılacağı 10 Kasım gününe sayılı günler kaldı. Öğrenciler ve veliler, 10 Kasım için anlamlı ve güzel mesajları sevdiklerine yollamak için internette araştırma yapıyor. İşte en güzel 10 Kasım Atatürk'ü anma mesajları...

 • Konyaspor formasına Atatürk imzası

  Futbol, 09 Kasım 2018

  Konyaspor formasına Atatürk imzası

  Spor Toto Süper Lig'in 12. haftasında MKE Ankaragücü ile karşılaşacak olan Atiker Konyaspor, bu mücadelede Mustafa Kemal Atatürk'ü anacak. Yeşil-beyazlılar Ankaragücü maçına Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafı ve imzasını taşıyan formayla çıkacaklarını açıkladı