Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Nâzım Hikmet’in Prag’da yaşadığı dönemde eserlerini kaleme aldığı, Slavia Kafe’deki orijinal fotoğrafın iki hafta önce bir Türk turist tarafından çalındığını belirten kafe yetkilileri, orijinal fotoğrafın yerine bir kopyasını koymak zorunda kaldı. Olay Prag’da yaşayan Türkler tarafından tepkiyle karşılandı.

Şiirlerini bu kafede yazmıştı
Yaşamının 12 yılını cezaevinde geçiren ve sürgün yıllarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan şair Nâzım Hikmet Ran, 1956 ile 1958 yılları arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yaşadı.

Rilke, Kafka, Kundera gibi Çek edebiyatının önde gelen isimlerinin uğrak mekânı olan Kavarna Slavia’ya (Slavia Cafe) sık sık giden şair, pek çok şiirini bu kafede kaleme aldı.

135 yıldır Prag’ın merkezinde faaliyet gösteren, duvarları kafeyi ziyaret eden ünlü isimlerin fotoğ- raflarıyla süslenen Kavarna Slavia’nın işletmecileri, 1963’te hayatını kaybeden Nâzım Hikmet’in Prag’da bulunduğu sürede çekilen orijinal bir fotoğrafını çerçeveleterek duvara astı. Şaire ait bu fotoğraf, kafeyi Türk turistlerin uğrak mekânı haline getirdi. Nâzım Hikmet’in orijinal fotoğrafı iki hafta önce kayboldu. Kamera görüntülerini inceleyen kafe yetkilileri, fotoğrafın Türk bir misafir tarafından çalındığını tespit etti.

Melis APAYDIN İDE / GAZETE HABERTÜRK