Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, trans bireyler olan bir grup anne babanın hikayelerini konu alan ve sinema salonlarında çok kısa bir süre yer bulabilmesine rağmen bugüne kadar 20.000'i aşkın kişi tarafından seyredilen Benim Çocuğum belgeseli, bu yıl 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda gösteriliyor. Film, Uluslararası Gençlik Film Festivali TISFEST kapsamında 23 Nisan Çarşamba günü, saat 19:00'da, Pera Film’de gösterilecek.

Şubat 2013’te Atlas Sineması’nda yapılan galası ile gösterimleri başlayan Benim Çocuğum belgeselinin seyirci ile buluşma ve farkındalık yaratma yolculuğu 2014’te de yoğun bir şekilde devam ediyor. Bugüne kadar vizyon, forumlar, üniversite gösterimleri ve festivaller sayesinde 20 binin üzerinde seyirciye ulaşan Benim Çocuğum belgeseli bu yıl 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda gösterilecek. Muhafazakâr, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimlerinin aktarıldığı film 23 Nisan Çarşamba günü, saat 19:00'da, Pera Film’de gösterilecek. Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali TISFEST kapsamında gerçekleştirilecek gösterime, film ekibi ve hikayeleri filme konu olan aileler de katılacak. 23 Nisan gösterimi ile ilgili yönetmen Can Candan şunları söyledi:

“Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans oldukları için aileleri tarafından dışlanan, evlatlıktan reddedilen, evden atılan, eziyet, baskı ve şiddet gören, intihara zorlanan ve hatta öldürülen çocukların olduğu ülkemizde, her yıl kutlanan 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda bu yıl “Benim Çocuğum” belgeselimizi göstererek LGBT çocuklarımızı hatırlatmak ve “başka bir aile mümkün” diyebilmekten memnunuz.”

BENİM ÇOCUĞUM’A VERİLEN ÖDÜLLER

Yönetmenliğini Can Candan'ın, yapımcılığını Surela Film’in üstlendiği 82 dakikalık film, ilk kez Şubat 2013'te İstanbul'da düzenlenen galayla seyirci karşısına çıkmıştı. 7 Haziran 2013’ten itibaren altı hafta vizyonda kalan Benim Çocuğum, Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması En İyi Belgesel Seyirci Ödülü, Selanik Uluslararası LGBTQ Film Festivali En İyi Film Ödülü, 3. Filmamed Belgesel Film Festivali Jüri Özel Ödülü, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Tema Ödülü’nü aldı. Film ayrıca 11 Aralık'ta GQ Türkiye dergisi tarafından 18 yıldır dünya çapında sürdürülen GQ Men of the Year (Yılın Adamları) ödüllerinde Yılın Farkındalık Projesi Ödülü'ne layık görüldü.

BENİM ÇOCUĞUM TÜRKİYE’Yİ DOLAŞIYOR

Türkiye’de 2013 yılında !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, Antep Nar Film Festivali, Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Ankara Uçan Süpürge Film Festivali, Ege Belgesel Günleri, Filmamed Belgesel Film Festivali, Antep Nar Film Festivali, Documentarist Belgesel Film Günleri, Bodrum Türk Filmleri Haftası gibi festivallerde gösterilen film, Aralık ayında 3. AB İnsan Hakları Film Günleri’nin açılış filmi olmuştu. İstanbul dışında Ankara, İzmir, Diyarbakır, Bursa, Eskişehir, Samsun, Sinop, Giresun, Trabzon, Batman, Denizli, Bodrum, Kuşadası, Mersin, Antakya, Antep, Yalova gibi şehirlerde de seyirciile buluşan ve ilgi ile izlenen ‘Benim Çocuğum’a devam etmekte olan özelgösterimlere ek olarak, DVD formatında ve internet üzerinden de ulaşılabiliyor.

BENİM ÇOCUĞUM’UN YANKILARI SINIRLARI AŞTI

Hollanda, Polonya, Hindistan, İngiltere, İtalya, Kıbrıs, Yunanistan, Kosova, Almanya, Belçika, A.B.D., Kanada, Fransa, Avusturya, İsviçre, Bosna-Hersek, Sırbistan, Romanya gibi dünyanın dört bir yanında düzenlenen festivallerde ve gösterimlerde de seyirci ile buluşan ve yurt dışında da büyük ilgi gören Benim Çocuğum yurtdışından davetler almaya devam ediyor. Film, 13 Mayıs Salı gunü Moldova'nın başkenti Kişinev'de düzenlenen Onur Haftası kapsamında, 18 Mayıs Pazar günü İnsan Hakları İzleme Örgütü işbirliği ile New York Türk Filmleri Festivali’nde ve yine Mayıs ayında Hindistan’da 5. Kashish Mumbai Uluslararası Queer FilmFestivali’nde gösterilecek.

BENİM ÇOCUĞUM’UN İLK TELEVİZYON YAYINI

Bosna-Hersek’teki ilk gösterimi Kasım 2013’te 8. Pravo Ljudski Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali’nde yapılan ve büyük ilgi gören Benim Çocuğum’un ilk televizyon yayınını ise yakında Bosna-Hersek Devlet Televizyonu yapılacak.