Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Basketbol STBL Ergin Ataman: "Öyle olursa durmam, giderim" - Basketbol Haberleri

    HABERTÜRK SPOR | GÖKHAN TÜRE

    Galatasaray Odeabank’ın coachu Ergin Ataman’ın, HABERTÜRK’e verdiği röportajın ikinci kısmının en can alıcı bölümü, ünlü çalıştırıcının kariyerinin son yıllarında “kronik” baş ağrısı olan “bütçe sıkıntısı” ile ilgili açıklamalarıydı.

    Bu sezon Odeabank’ın sponsorluğuyla daha az hissedilen bu problemin, bütçe genişlemediği taktirde önümüzdeki sezonun “en büyük sorunsalı’ olarak karşısına çıkacağını şimdiden tahmin ediyordu.

    Bunun önüne geçmek için daha profesyonel bir yapılanmaya gereksinim olduğunu ifade eden Ataman, sezon içinde yaşanan maddi krizlerin takımı hep olumsuz etkilediğinin altını çizerek şunları söyledi:

    “Euroleague’e kalmakla sorunlar bitmiyor. Elbette bütçenin genişlemesi şart. Galatasaray hiçbir zeminde küçük hedefler peşinde koşmaz. Tabii ki bunun rasyonel bir zemine oturması gerekiyor. Çünkü sonuçta bu bir organizasyon meselesi. Bu nasıl olurÌ Ana sponsorla varolan anlaşmanın revize edilmesi gerekiyor. Birtakım yan sponsorlar bulunması gerekiyor. Bu kadar büyük sevgi selinin olduğu bir basketbol takımının iyi pazarlanması gerekiyor. Kulübün kasasında karşılığı olmayan bir bütçe olmamalı. Eksiye gitmeyen bir bütçe olmalı. Bunları gerçekleştirmek de yönetimin işi. Yoksa hiç kimse başkanın cebinden 5-10 milyon dolar vermesini bekleyemez. Ayrıca şu da bir gerçek ki Galatasaray sadece Euroleague’de bulunmuş olmak için yer alan bir takım da olamaz. Eğer öyle olursa, ben de öyle bir takımın başında durmam, giderim. Galatasaray asla Euroleague’in sıradan bir takımı olamaz. Bu herkesi mental açıdan, fiziksel açıdan yorar. Taraftarı kaçırır. Bizim takım olarak önümüzde Play-Off’lar var. Yönetimin önünde de bir mayıs ayı var ki mayıs ayında bunun plan ve programını elbette yapacaklardır. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz ve yolumuzu buna göre çizeceğiz.”

    "MİLLİ TAKIM İÇİN SIKINTI KALMADI"

    Ergin Ataman, röportajın son bölümünde de ‘Milli Takım’da devam edip etmeyeceği’ konusuna değindi. Ünlü coach, Eurobasket 2017’nin ev sahipliğinin alınmasıyla durumun tamamen değiştiğini ifade ederek, “Eurobasket Türkiye’de. Ve ben Türkiye’nin şampiyon olabileceğine inanıyorum. Bu takımla altın madalya almak en büyük hayallerimden biri. Benden ya Milli Takım’ı ya da G.Saray’ı çalıştırmam istenmiş, değişen statü nedeniyle ikisinin bir arada yürütemeyeceğim söylenmişti. Fakat bunun en önemli nedeni, uluslararası Milli Takım takviminin değişecek olmasıydı. 2017’nin ev sahibi olunca eleme oynama ve takvim sorunu ortadan kalktı. 2017 eylül ayına kadar Milli Takımı’ın resmi maçı yok. Dolayısıyla benim de devam etmemde sıkıntı yok. Ama tabii bu noktada karar mekanizması, Spor bakanlığı, Spor Teşkilatı, TBF ve kulübüm Galatasaray olacak. Tercihi yapacak olan ben değilim” diye konuştu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ