Arap Yarımadası'nın kalbinde yoğun bir sanat haftası başladı bu hafta. 31 ülkeden 50 galeriyi bir araya getiren Art Dubai’nin 14. Edisyonu 3 Nisan'da sona eriyor.

Art Dubai’nin bölgedeki genç ve nispeten yeni yeni gelişen kültürel ekosistemdeki başrolü şüphesiz. Bölgedeki pek çok galeri yıllık satışlarının önemli bir kısmı için Art Dubai’ye güvenirken, sanat izleyicisi çevrimiçi görüntüleme odaları yerine, eğitim ve sanatı bizzat deneyimleyebilmeyi esas alıyor.

Peki, ne şartlarda gerçekleşti bu kez Art Dubai? Emirlik artan vaka sayılarıyla birlikte geçtiğimiz ay öncelikle fuarın taşındığını duyurdu. Madinat Jumeirah’daki konumundan Dubai Uluslararası Finans Merkezi'nde (DIFC) amaca yönelik inşa edilen geçici bir yapıya taşındı fuar. Güvenlik protokollerine daha kolay uyulan yeni konumda, Madinat Jumeirah'ın aksine daha dar ve kontrollü bir fuar alanı var. Eski VIP salonları ve şampanya barlarının yerini ise tek bir mütevazi yeme-içme salonu alıyor.

Katılımcı galeri sayısı son edisyonunda 92'yken bu kez 50 galeriye düşürüldü. 50 katılımcının çoğu Ortadoğu merkezli olsa da, henüz seyahat edemeyen veya etmeyi tercih etmeyen uluslararası galerileri için yeni bir alternatif var: ‘Uzaktan katılım’ standları... Burada Art Basel Hong Kong’daki ‘ghost booth’lara benzer, nispeten daha küçük, 25 metrekarelik standlar fuar tarafından sağlanan personel tarafından yönetiliyor. Alıcılar, galeri yöneticileri ile Zoom üzerinden görüntülü konuşuyor, sanatçılar yapıtlarını anlatıyor. Yedi galeri bu alternatifi tercih ederek eserlerini Dubai’ye göndermiş: Experimenter, Kristin Hjellegjerde, Galerie-Peter-Sillem, Silverlens, Sfeir-Semler Gallery, TAFETA ve Vin Gallery.

Fuarın ilk üç gününe ait satışların toplamı 3 milyon dolar... Dubai merkezli Custot Gallery, Yunan ressam Sophia Varia'nın bir çalışmasını 100 bin dolara satarak en yüksek tek satışa sahip. Art Dubai'ye ilk kez katılan Galerie Perrotin’de Fransız sanatçı JR'ın çalışması 65 bin dolara alıcı buldu. Fuardaki diğer önemli satışlar arasında Meem Gallery tarafından satılan Dia Azzawi'nin iki çalışması; ve ilk kez Marakeş'ten katılan Comptoir des Mines Galerie’nin satışa sunduğu Fas doğumlu sanatçı Fatiha Zemmouri'nin çalışmaları var.

Fuar dinamikleri arasında en alışılmadık olanı, Art Dubai’nin yeni fiyatlandırma yapısı: Fuar, galerilerin katılımını teşvik etmek için galeri satışlarının yüzde 50'si karşılığında stand ücretlerini kaldırdı. Katılımcıların önceden ödeme yapma zorunluluğunu ortadan kaldıran bu model, galeriler için oldukça anlamlı. Temelde galerilerin önden aldığı riski bu kez fuar kendisi alıyor; Organizatörleri satışlarla daha fazla ilgilenmeye teşvik ettiği de tartışmasız. Bu model başarılı olursa, her iki taraf için ‘kazan-kazan’ anlamına gelebilir.

Ancak, Art Dubai’nin arkasındaki fon ve güç malum, kaç fuar bu modeli benimseyebilir; galerilerden peşinat almaksızın etkinlik düzenleyebilir?

Yılın ilk fiziksel fuarı, değişen dünyada geleneksel sanat fuarlarında güncellemenin gerekliliğinin bir kez daha altını çizdi; Post-pandeminin rekabetçi fuar takviminde sürdürülebilirlik için, alternatif modeller üretmek olmazsa olmaz gözüküyor.

YORUM YAP 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
300