Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Korona virüs salgını uçak seyahatlerinde yolcuların algılarını önemli oranda değiştirdi. Yolcu talepleri bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 95 oranında düşüş gösterdi. Bu süreçten sonra yolcuların ihtiyaç ve beklentileri tamamen değişti.

Personel verimliliği, personelin hizmet kalitesi, uzun kuyruklar, yolcu memnuniyeti, check-in sistemi, pasaport geçişleri ve bagaj alım sistemleri gibi alanlarda sağlıklı ve güvenli uçma konseptine geçildi. Yolcular konforlu bir seyahat yerine nasıl sağlıklı bir seyahat yapabilirim noktasına geldi.

Havalimanları ise kalabalığın azaltılmasına yönelik sistemlere odaklandılar. Çalışma alanlarında koruyucu paneller, el dezenfektanları, siperlikler ve maskeler dahil olmak üzere havaalanlarında hijyen önlemleri uygulandı. Ancak halen daha havalimanlarının standart uygulamalar haricinde kendi tasarımları olan yeni modeller geliştirmedikleri gözlenebiliyor.

Özellikle havalimanlarında yolcu algılarının daha güçlenmesi için ekstra yeniliklere ve uygulamalara ihtiyaç duyulduğu gözleniyor. Bu hafta koruna virüs salgını sebebiyle havalimanlarında yolcuların kendini güvende hissetmelerine yardımcı olacak 8 detaya dikkat çekeceğim.

1-Temassız sistemler yaygınlaşsın

Havalimanları yeni normallerle birlikte Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) belirlediği standart kuralları uygulamaya başladı. Ancak havalimanları için bu kuralları uygulamanın yeterli olduğuna dair kabul görmüş bir görüş yok. Dolayısıyla sektördeki işletmecilerin ICAO kurallarının üzerine yeni bir şeyler eklemeleri gerekiyor. Çünkü araştırmalar yolcuların mevcut kuralları yeterli görmediğini gösteriyor. Özellikle havalimanlarında yolcuların çok temas edilen check-in kontuarları, lavabolar, tuvaletler, kapılar, yürüyen bantların el koyulan yerleri, restoranlar, kafeler, loungelar için teması azaltacak çözümler geliştirmesi gerekiyor. Mesela tuvaletler için temassız giriş çıkışlar, musluk kullanımı sağlayacak sensörlü sistemlere geçebilirler.

2- Geniş, ferah terminaller isteniyor

Korona virüs sürecinde yolcular daha ferah, geniş ortamlar, yüksek tavanlı terminallerde kendilerini daha güvende hissediyorlar. Bu açıdan İstanbul Havalimanı ideal, hatta dünyada örnek gösterilecek bir terminale sahip. Türk Hava Yolları'nın da böyle bir havalimanını merkez olarak kullanması önemli avantaj. Araştırmalara göre yolcular terminallerde daha uzun mesafeyi görebilecek mekanlar istiyor. Yolcular derinliği olan koridorları, diğer yolcularla sosyal mesafeyi koruyacakları ortamlarda kendilerini güven hissettiklerini ve rahatladıklarına işaret ediyor. Dolayısıyla yolcu kaygılarının azaltılması için havalimanlarında geniş mekanlar, yüksek tavanlar önem arz ediyor. Kaygıları azaltıyor.

3- Açık alanlar mutlaka olmalı

Yolcular check-in ve pasaporttan sonra hava tarafına, arındırılmış salonlara geçtiğinde yeni dönemde daha fazla açık alan talep ediyor. Uçağa bininceye kadar olan sürede, özellikle transit veya rötar sebebiyle uçuşları gecikmiş yolcular için yeni dönemde açık hava çok önem arz ediyor. Havalimanlarının tasarımları uygunsa mutlaka açık hava ortamı sağlamaları yolcu kaygılarını gidermek için çok iyi olacaktır. Benzer sistem Barselona El Prat Havalimanı’nda uygulandı ve işe yaradı. Korona virüs öncesinde bile açık havaya sahip havalimanları vardı. Şu an onlar yolcu tercihleri açısından da avantajlı durumdalar.

4- Dijital iletişim desteğini hızlandırın!

Yolculara hızlı bir şekilde ulaşabilmek iletişim süreçlerinden geçiyor. İletişim ve temassız uygulamalar kolayca uyarlanabilir olmalıdır. Her havalimanının Information Technology (IT) merkezleri bu konuyla ilgili çalışma yapması gerekir. Schiphol Havalimanı, güvenlikteki yolcu akışlarını hızlı bir şekilde yönetmek için dijital ekranlar kullanıyor. Dijital ekran sayısı artırılmalı. Yolcuların en çok kullandığı alanlardaki reklama monitörleri yolcunun o havalimanından sağlıklı ve güvenli bir şekilde uçtuğunu hissettirecek seviyede olmalı.

5- Gerçek zamanlı bilgi akışı şart

Yolculara kalkış, varış, bekleme sürelerini havalimanlarının web sitelerinden ve uygulamalarından takip etmesi yeni normallerle yaşamda hayatın bir parçası haline geldi. Ancak bilişim teknolojilerinin önceye göre çok daha fazla kullanıldığı ve hayatın akışının bunlara göre yapıldığı dikkat alınarak gerçek zamanlı bilgi akışının sağlanması gerekiyor. Web sitesi ve uygulamalarda yolcu şüphelendirecek eksik, hatalı ve tarihi geçmiş bilgilerin olmaması gerekiyor. Gerçek zamanlı ve gerektiğinde tahmini süreler verilerek, güncellemeler yapılarak kaygıların azaltılması, ayrıca havalimanı veya havayolu personeline bilgi soracak bir ortamın oluşturulmaması lazım. Çünkü yolcular yeni dönemde havalimanında fazladan vakit geçirmek istemiyor. Şirketlerin bu detayı göz önüne alarak kendilerini konumlandırmaları iyi olacaktır.

6- Yolcu bagajın peşine düşmemeli

Seyahatlerde bagajın kaybolması ciddi bir stres ve kaygı sebebidir. Yeni teknolojiler havayollarına verimli çözümler sunarak bagaj kaybını ciddi oranda azaltıyor. Diğer yandan yolculara da bagajlarını takip etmeye imkan tanıyor. Buna rağmen korona virüs salgını sürecinde bagaj konveyörü başında sosyal mesafe olmadan eşyalarını bekleyen yolcu görüntüleri söz konusu. Halbuki şirketler yolcular uçağı tahliye etmeye başladığında kaç dakika sonra, hangi noktaya bagajlarının geleceği hususunda yolcuları çeşitli platformlardan bilgilendirecek önlemleri alsalar bu sorunlar ve kaygılar ciddi şekilde ortadan kalkacaktır. Brüksel Havalimanı yolcularını eşyalarının teslim alınmaya hazır olduğunu akıllı telefonlar aracılığıyla bilgilendiriyor.

7- Personelde Covid-19 rahatlığı olmamalı

Yolcular virüs kapma endişesinden korktuğu için teması azaltıyor, ancak havalimanı çalışanları ise bu durumu fırsat bilip yolcularla daha ilgilenmeyi tercih ediyor. Zaman zaman da sosyal mesafe sebebiyle birbirini anlamayan yolcu ve havalimanı görevlileri arasında sorunlar yaşanıyor. Havayolu yer hizmetleri ekiplerine ve havalimanı çalışanlarına problemli anları yönetmede ciddi sorumluluk düşüyor. Problem ilk adımda çözülmediği taktirde daha fazla zamana ve daha çok yolcu-personel ilişkisi ortaya çıkıyor. Maske, siperlik, fiberglaslar aradaki iletişimi azaltsa dahi yolcunun ilk başvurusunda meselenin çözülmesi hayati ehemmiyet taşıyor. Şirketler bu konuda mutlaka çalışanlarını eğitmeliler.

8- Havalimanlarında ücretsiz internet şart

Yeni normallerle seyahatlerini gerçekleştiği bu süreçte daha az temas için yolculara hızlı internet bağlantısı sağlanması gerekiyor. Böylece şirketler yolcularını telefonlarındaki uygulamaları ile daha kolay kontrol etme imkanına sahip olacaktır. Eğer havalimanında bazı alanlarda birikmiş, sorunlarına çözüm arayan yolcu toplulukları varsa en önemli sebebi teknolojinin yeterince kullanılmamasıdır. Anketler yapılmasında, yolcu şikayetlerinin hızlı bir şekilde değerlendirmesi ve çözümü için de internet önemli. Korona virüs salgınından önce bir çok havalimanında yolculara ücretsiz internet imkanı sunuluyordu. Yeni dönemde havalimanlarının ücretsiz internet sunması bir hak gibi görülüyor.

Yaklaşık 20 veya 50 yıl sonra gökyüzündeki uçaklar nasıl olabilir? Havacılık sektörü dur durak bilmeden çalışıyor. Yeni uçaklar tasarlıyor. Bu sıkıntılı süreci atlatacağız ve çok yakın zamanda hayata geçme şansı yüksek ilginç uçak tasarımlarıyla tanışacağız.

Aslında amaç ortak. Mühendisler gelecekte piste ihtiyaç duymayacak, elektrikli olacak ve çevreyi kirletmeyecek tasarımlar üzerinde çalışıyorlar. Özellikle karbon emisyonları geleceğin uçak tasarımlarına ışık tutuyor. Gelecekte gökyüzünde göreceğimiz 6 futuristik uçak tasarımı bir göz atalım.

1- Maveric

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, delta kanatlı yeni uçak modeli Maveric’in 2 metrelik modelini geçtiğimiz yıl görücüye çıkarmıştı. Maveric (Model Aircraft for Validation and Experimentation of Robust Innovative Controls) modeli 2 metre uzunluğunda 3,2 metre genişliğinde. Tek koridorlu uçaklara göre daha fazla yolcu taşıyabilecek uçak aynı zamanda yüzde 20 daha az yakıt tüketecek şekilde tasarlanıyor. Maveric projesi ilk olarak 2017’de duyuruldu, 2019’da ise radyo kontrollü modeliyle ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Hava aracının küçük modeli uçuş testlerini 2020’nin son çeyreğine kadar sürdürecek. Proje istenildiği gibi ilerlese 2030’da hizmete girmesi hedefleniyor.

2- Flying-V

KLM, yakıtta yüzde 20 tasarruf sağlayan ve yolcu koltuklarını uçağın kanatlarının içinde dizayn eden yeni ve radikal bir uçak tasarımı geliştiriyor. Havayolu şirketleri, uçakların çevreye zararını azaltmak için birçok yeniliği test ediyor. Virgin Atlantic, geri dönüştürülmüş atıkları kullanırken, Boeing ve JetBlue hibrit elektrikli uçaklar oluşturma çabalarına destek verdi. Hollanda’nın KLM Royal Dutch Airlines şirketi de farklı bir yaklaşım izliyor. Şirket, yakıtta yüzde 20 tasarruf sağlayan ve yolcu koltuklarını uçağın kanatlarının içinde dizayn eden yeni ve radikal bir uçak tasarımı olan “Flying-V”yi geliştirmeyi deniyor. KLM, Flying-V uçak tasarımında Delft Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği yapmayı planladığını duyurdu. Uçağın tasarımında, yolcuların oturma alanlarıyla birlikte yakıt depoları ve kargo bölümünün yerleşimi de yeniden dizayn ediliyor. Flying-V yüzde 20 yakıt tasarrufunun yanında Airbus A350 ile aynı sayıda yolcu taşıması hedefleniyor.

3- Voltair

EADS VoltAir Plane, yeni nesil projeler içinde dikkat çeken futuristik görünümlü uçak konsepti. Bu tamamen elektrikli yolcu uçağı hem şık hem de sürdürülebilir olmak üzere tasarlanıyor. Tamamen elektrikle çalışması planlanıyor ve 2035'te gökyüzünde olması öngörülüyor. Aynı zamanda inanılmaz derecede hafif bir araç olarak lanse ediliyor. Hayata geçtiğinde 50 ila 70 yolcu taşıyabilen ve kısa seyahatler kullanılacak bir hava aracı olması hedefleniyor.

4- Aquatic Jet

Bu konsept uçak futuristik modeller arasında en dikkat çekenlerden. Suya kısa mesafelerde iniş kalkış yapabilecek SeaSTOL VLJ uçak, bu anlamda da bir vizyon projesi olarak sunuluyor. Bir uçağın suya inme konusundaki benzersiz yeteneğinden ödün vermeden, hafif bir jet uçağının irtifasında ve mesafesinde seyahat etmek üzere tasarlanmış. Yani havada, karada ve denizde olacak bir model. Uçağın kapasitesi 5 ila 8 kişiyi arasında olacak. Yere iniş için kullanılan tekerlekler, suya inişte sabit bölmeye geri çekiliyor.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • fesuphanallah 14 gün önce Guntay Bey, Dunyada tum havaalanlarinda bagaj arabalari ucretsiz, 1 euroya bagaj arabasi kiralamak Turkiye'deki tum havaalanlarinda bir kabus...
    CEVAPLA