Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tam 74 yıl önce, 28 Temmuz 1946'da yola çıkıldı.
Niye çıkıldı?
Gerekçeler şunlardı:
- Basın mesleğinde çalışanlarla çalıştıranları bir araya toplamak..
- Gazetecilerin mesleki, sosyal ve ekonomik haklarını korumak, geliştirmek..
- Gazetecilerin aralarındaki dayanışmayı arttırmak..
- Gazetecilerin toplum içindeki onur ve değerini yükselten yönde tedbirler almak ve faaliyette bulunmak..
- Her koşulda ifade özgürlüğünü sağlamak..
- En zor şartlarda bile halkın haber alma özgürlüğünü savunmak..
- Yaşanan her türlü sorun, baskı, engelleme, ceza gibi olaylarda basın emekçilerinin yanında durmak..
- Her türlü hukuksuzluk ve hak ihlaline karşı tavır almak..
- Atatürk ilkeleri ve devrimleri ışığında, laik ve demokratik cumhuriyeti, evrensel insan haklarını, özgür basını ve hukukun bağımsızlığını korumak, kollamak..

*

Benim de 40 yıldır gururla üyesi olduğum İzmir Gazeteciler Cemiyeti, işte bu hedefler ve temeller üzerine kuruldu 74 yıl önce.. Hasan Tahsin ruhuyla faaliyetlerini sürdürdü yıllar boyunca.. Kuruluş felsefesinden hiç sapmadan, hiç şaşmadan bugünlere kadar varlığını onurla korudu, korumayı da sürdürüyor.
Takdir edersiniz ki, bu çalkantılı, baskılı, yanar döner dünyada, 74 yıl gibi uzunca bir zaman diliminde duruşundan taviz vermeden ayakta kalabilmek, yoluna özgür iradeyle devam edebilmek kolay değildir.
Ama, İzmir Gazeteciler Cemiyeti bu zorluğu en parlak şekilde başaran kurumlarımızın başında geliyor. Bir meslek kuruluşu olmasına rağmen, örgütlü olmanın verdiği güçle ana hedeflerinden asla sapmadı, sapmıyor da..

*

İşte bu yüzden İzmir Gazeteciler Cemiyeti yüz akımızdır. Kuruluşundan bu yana, her yıl biraz daha deneyim kazanarak, kuruluş amacının gereklerini yerine getirerek büyümektedir. Basın ve ifade özgürlüğü Cemiyet'in her zaman öncelikli meselesi oldu, olmaya da devam edecektir. Bu alanlar, tarihsel mücadele alanlarıdır.
74 yıllık çınarımız, eminim ki aynı ruh ve iradeyle daha nice seneleri geride bırakacak ve gazetecilerin yüksek yıldızı olmayı sürdürecektir. Kuranları, geliştirenleri ve bugüne kadar görev yapan tüm yöneticileri kutluyorum. İyi ki varlar..

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00