Uzunca bir süredir Washington’a gitmiyorum.
Şehrin boğucu havasından bıkmışım. Kağıt üzerinde kalmaya mahkum projeleriyle, binlerce kilometre uzaktaki milyonlarca insanın hayatıyla oynamayı bir şey sanan kötü kalpli insanların hepsinden usandım.
İlkesiz, felsefesiz, sadece çıkarları için dünyayla oyunlar oynamayı marifet sayan insanlar artık midemi bulandırıyor.
Makul hiç bir karşı argümanı dinlemeyen, sadece kendi tekrarladığı ilkesizlikleri dinlemekten hoşlanan insanların bu korkunç oyun dünyasını gerçekten de anlamaya çalışmak istemiyorum.

*

Evet Washington temelde orta yaşlı bazı adamların çocuk gibi oyunlar oynadığı bir alemdir esasında.
Sadece bu orta yaşlı insanların oynadığı oyunda yüzbinlerce insanın hayatı kolay harcanacak birer piyon gibi görülür.
Bunların kağıt üzerinde kalmaya mahkum olduğunu gördüğüm ilk günden bu yana bildiğim Kürt devleti projesini oluşturup basına gösteren Pentagon'un eski görevlisi ortada hala palyaço gibi dolaşıyor. Bu defa da Evanjelik dostlarının yanına yamanmış hala bizlerle oyun oynamaya uğraşıyor.
Bu insanlardan artık bilgi almaya çalışmanın bir anlamı olmadığını alsam da bunu yalan içeriklerinden dolayı yazmayacağımı bildiğimden artık Washington'a 'adios' demiş durumdayım.

*

Ancak önceki gün şehirde bir şey oldu ki işte sadece bunu görüp izlemek için orada olmayı gerçekten de isterdim.
Eski tüfek Jane Fonda gösteri yaparken meclis dışında polis tarafından gözaltına alındı.
Bunu gerçekten de görmek, orada bulunup yanında bunu yaşamak çok isterdim.

*

Yıllardır ilkeli, düşünerek yaşmış Jane Fonda bu son olayıyla Washington'un artık ortada pek kalmamış insani yönünü de bize hatırlattı.
İnsanların gerçekten tutkuyla inandıkları ilkeler doğrultusunda eylem yapıp tutuklanabileceklerini hatırlattı bize Jane Fonda. İlkesizler dünyasında ilkeli bir kadın.

*

Genç insanların son dönemde küresel ısınmaya karşı ciddi tavır almalarından sonra kendisinin de onların yanında durması gerektiğine karar vermiş Jane Fonda. Ve haftalar boyunca meclis önünde her gün elinde posteriyle duracağını ilan etmiş.


*

Tabii bu eylem polisten izin almadan yapılınca polis gelip gözaltına aldı ünlü yıldızı.
Bu bir hataydı. Çünkü Jane Fonda’nın tutuklanması aniden her yerde haber oldu ve eylem böylece amacına da ulaştı.
"Yüzümdeki kırışıkları estetik ameliyat ettirmek istemiyorum çünkü herkes gibi gözükmek istemiyorum" diyen bence hala güzel olan Jane Fonda 81 yaşına gelmiş. Onun kafamdaki geçmiş imajı yüzünden oysa ben onu benim yaşıma yakın düşünüyordum.
Onu yakalayan meclis polisine acaba Demokrat Parti neler demeyi düşünüyor? Kendilerine en yakın Fonda’ya yapılan bu muamele hakkında Demokrat Partili solcularının bir protesto yapması beklenebilir mi ki? Makul düşüncenin ortadan kalkmış olduğu bu şehirde bunu beklemek bile anlamlı gelmiyor artık.

   

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
1881 -
1938