Dün New York'ta çok merakla beklenen ve çok satılacağına kesin gözüyle bakılan bir kitap piyasaya çıktı.
‘Catch and Kill’ adlı kitapta erkek egemen kültürün güçlü olduğu medya kuruluşlarında taciz iddialarının nasıl ortaya çıkmaması için bastırıldığı anlatılıyor.
Yazar Ronan Farrow NBC TV kanalında muhabir olarak çalışırken bizzat yaşadıklarını anlatmış kitabında. Daha o vakitlerde, hakkındaki taciz iddiaları henüz ortaya çıkmamış olan Harvey Weinstein’ı soruşturmaya başlamış Farrow. Tacize muhatap olan kadınlarla konuşmuş ve delillerini de toplamış. Ama NBC yönetimi Weinstein ile arkadaş oldukları gerekçesiyle bu haberin kanalda yayınlanmasını engellemiş.

*

Hatta kanalın ünlü anchormani Tom Brokaw bir gün Farrow’u odasına çağırarak kendisinin Weinstein ile çok yakın arkadaş olduğunu bile söylemiş.
Farrow sonunda yaşadıklarından bıkıp istifa etmiş.
Ve toparladığı Weinstein haberini makale şeklinde New Yorker dergisine götürmüş.

*

New Yorker dergisi yazıyı basınca şehirde yer yerinden oynadı ve biliyorsunuz Weinstein’a da hapis yolu açıldı.
Daha da önemlisi New Yorker dergisi ile Farrow birlikte öncülük ederek Me Too Hareketi'ni oluşturdular.
Daha sonra Farrow farklı taciz haberlerini de New Yorker dergisinde yayınladı. Adeta bu işin bir uzmanı gibi görülüyordu ve kadınlar sadece ona konuşmayı kabul ediyorlardı.
Bu sürecin sonunda dün piyasaya çıkan kitabı da yazdı.

*

Ronan Farrow, Woody Allen ile Mia Farrow çiftinin çocukları.
İkisi ayrılmadan önce yine tüm New York’u dedikoduyla sarsan bir skandal yaşamışlardı. Mia Farrow, Woody Allen’ın üvey kızı ile ilişkisi olduğunun ortaya çıkmasından sonra (Şu anda Allen onunla evli) Allen’ın öz kızı olan Dylan Farrow’u da taciz ettiğini söylemiş ve ortalık birbirine girmişti.
Bu suçlama hiç bir zaman kanıtlanmadı ve Mia Farrow’un öç duygusuyla kızını kullanarak bir yalan söylemekte olduğu da söyleniyordu şehirde.
Ama Ronan Farrow hem annesine inanıyordu hem de kız kardeşinin yeterince korunamadığını düşünüyordu. Yıllardır bunun ökesiyle yaşadı.

*

Yıllar içinde kız kardeşiyle bağını hiç kopartmadı Ronan. Babasından nefret ediyordu sadece annesinin soyadını kullanmakta olduğundan bile bunu anlamanız mümkün zaten.
Yazdığı her yeni taciz haberini adeta kardeşinin yaşadığını düşündüğü olayların öcünü alır gibi öfkeyle yazıyor. Sonuçta çok iyi bir gazeteci ama bilinçaltı da hayli yaralı ve soğukkanlı karar verecek durumda pek değil.
Oysa taciz iddiaları konusunda bu aşamada soğukkanlı kararlara çok ihtiyaç var.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
1881 -
1938