26 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Geçirdiği by pass ameliyatının ardından yoğun bakıma alınan arabesk müziği sanatçısı Müslüm Gürses'in sağlık durumunun ciddi olduğu, solunum cihazına bağlı olduğu, konuşamadığı ve kendisiyle sadece gözle temas kurulabildiği öğrenildi.Memorial Hastanesi'nde perşembe günü by pass ameliyatı geçiren Gürses'in, yoğun bakımda, durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Gürses'in hafta sonu yoğun bakımdan çıkarılması bekleniyordu. Ancak ünlü sanatçı, karaciğer ve böbrek yetmezliği nedeniyle, planlandığı gibi yoğun bakımdan çıkamadı.

Gürses'in by pass operasyonunu gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, yaptığı açıklamada, tablonun kötüye gitmemesi için ekip olarak uğraştıklarını belirtti. 

Sönmez, yaptığı son açıklamada "Şu anda tansiyonu iyi, akciğer filmi daha iyi. Karaciğer enzimleri toparlamaya başladı. Böbrekler için diyaliz yapıyoruz. Aldığımız sonuçlar gayet iyi. Gece 12'den sonra şans pozitife döndü. Bugüne kadar çok kötü kullanılmış bir beden ve her an bize sürpriz hazırlayabilir. Şu anda gördüğümüz kadarıyla herşey kontrolümüz altında" dedi.

"İKİ AYDIR SİGARAYI BIRAKMASI İÇİN ÇABA SARFEDİYORDUK"
Şişli Memorial Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Dr. Deniz Şener, Medikal Direktörü Uzman Dr. Sema Akgün ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bingür Sönmez, ünlü sanatçının iki aydır sigarayı bırakması için çaba gösterdiklerini ifade etti. Prof. Dr. Bingür Sönmez, şunları söyledi:
"Değerli sanatçımız Müslüm Gürses'e Perşembe günü koroner by pass ameliyatı yaptık. Kendisini doktor Deniz Bey ile birlikte yaklaşık 10 yıldır takip ediyoruz. Yurt dışında geçirdiği bir kalp krizinden sonra biz ilgilenmeye başlamıştık. Kendisine bir kez stend koyduk. Kontrol anjiyosu yaptık. Bu takip süreci içerisinde hiçbir zaman sigarayı bıraktıramadık. Ona bağlı ciddi akciğer problemleri yaşadı. İki ay önce ciddi öksürük ve ciddi göğüs ağrısıyla tekrar müracaat ettiğinde yaptığımız anjiyoda ‘sol anadal' hastalığına rastladık. Artık stend takma şansımız olmadığı için ameliyat kararı aldık. İki aydır sigarayı bırakması için çaba sarfediyorduk. Genel durumunun düzelmesi için çaba sarfediyorduk. Ameliyat olabilir hale geldi. Perşembe günü koroner by pass ameliyatı yaptık. İki damarını değiştirdik. Cumartesi öğlene kadar çok rahattı öğleden sonra bir solunum sıkıntısı başladı. Daha sonra böbrek ve karaciğer yetmezliği gelişti. Pazar günü bizi üzen bir şekilde böbrek ve karaciğer yetmezliği oluştu. Ancak dün gece yarısından sonra tekrar kontrol altına alabildik. Öncelikle solunum problemi oldu. Yıllarca aşırı sigara tüketen bir insan için sürpriz değil. Arkasından iyi oksijenlenmemeye bağlı olarak karaciğer ve böbrek sorunu oluştu. Solunum sorunu bizim için önemli değil entübe ediyoruz. Böbrek sorun değil, diyaliz makinesine bağlıyoruz. Karaciğerin kendisini yenilemesi lazım. Dünden bugüne karaciğer enzimlerinde toparlanma başladı. Karaciğer kendisini çok çabuk yenileyen bir organdır. Bunun için çok umutluyuz."

"HEP İKİNCİ ÜÇÜNCÜ ORGAN PROBLEMLERİ YAŞIYORUZ"
Sanatçının kalbiyle ilgili problemi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Sönmez, "Olay kalp dışı problemler. Biz yıllardır kalp cerrahisinde artık kalp problemi yaşamıyoruz. Çünkü böyle bir ameliyattan sağlıkla çıkan tek organ kalp. Diğer bütün organlar büyük bir ameliyatın travmasıyla karşı karşıya kalıyorlar. Hep ikinci üçüncü organ problemleri yaşıyoruz. Karaciğeri toparlayacak, böbreği toparlayacak, kalbiyle ilgili bir sıkıntısı olmadığı için normal yaşantısına devam edeceğini umuyoruz. Yeter ki yoğun bakımdan çıkarıp servisten gönderelim" dedi.

Prof. Dr. Sönmez, "Sanatçı hayati tehkikeyi atlattı diyebilir miyiz?" şeklindeki bir soruya, "Yoğun bakımda yatan her hasta için hayati tehlike söz konusudur. Böyle bir söz vermek fal bakmak olur. Biz dünden bugüne çok umutluyuz. Cumartesi akşam saatlerinden pazar günü gece yarısına kadar çok endişeliydik. Birkaç uzman arkadaşımızla başında bekledik. Gece 12'den sonra birden şans döndü" şeklinde yanıt verdi.
‘Yoğun bakımdan ne zaman çıkacak?' sorusuna da Sönmez, "Böyle bir soruyu sormayın. Çünkü hakikaten bilmiyoruz. Ancak uzun bir yoğun bakım süreci olacak" şeklinde cevap verdi.

 

GÜRSES'E ZİYARETÇİ AKINI


Müslüm Gürses'i ziyaret etmek için sanat ve siyaset dünyasından dostları Şişli Memorial Hastanesi'ne akın etti. Geçtiğimiz Perşembe gününden itibaren yoğun bakımda yatan Gürses'i ziyaret için gelenler arasında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sanatçılar Onur Akın, Selahattin Alpay, Metin Şentürk ve Ahmet Koç bulunuyor. Gürses'nin sağlık durumuyla ilgili olarak eşi Muhterem Nur ve doktoruyla görüşen Şişli Belediye Baykanı Mustafa Sarıgül hastene çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada "Müslüm Baba bazen bizi sevindiriyor, zaman zaman düşündürüyor zaman zaman da üzüyor. Bu o anlardan bir tanesi. Eşi hanımefendi ile görüştüm. Eşi çok üzgün eşide bir an önce Müslüm Baba'nın iyileşmesini istiyor. Biraz moral verdim kendisine. Kendisinin de biraz ufak tefek rahatsızlıkları var ama iyi görünüyor sıhhati iyi durumda. Şu an durumu iyiye doğru gidiyor. Dün akşam bize ufak bir şaka yaptı. Ancak hocalarımızdan da aldığımız bilgilere göre şuanda iyiye doğru gidiyor. İnşallah en kısa zaman içerisinde Müslüm babayı tekrar sevenleriyle buluşturacağız" dedi.

Onur Akın da Gürses'in eski sağlığına kavuşacağına umduğunu dile getirdi. Akın, "Hiçbir zarar görmeden yine o güzel şarkıların türkülerini söyleyebilecek sağlığa kavuşarak aramıza dönecektir" dedi. Müslüm Gürses'in menajeri Nevzat Takmaz sanatçının durumuyla ilgili olarak, "Kontrolde çıktı bu durum 9 sene önce anjiyo olmuştu. Aralıklı kontrole geliyorduk. Son geldiğimiz kontrolde anadamarın tıkalı oludğu söylendi. Son bir buçuk aydır sigarayı bırakmıştı. Doktoru buna dayanarak ameliyata müsait olduğu görüldü" diye konuştu.

 

 

 

ÜNLÜLLER MÜSLÜM BABAYI YALNIZ BIRAKMIYOR. İŞTE TWITTER MESAJLARI

 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300