Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Noordhollands Dagblad'ın haberine göre dün Hollanda'nın Zaandam kenti yakınlarında bir sığınmacı kampında, Suriyeli bir vatandaş, sığınma hakkı başvurusunun işleme alınmasında yaşanan gecikmeyi protesto etmek için kendini yaktı.

TÜRKİYE'DEKİ ÇOCUKLARINI GÖRMEK İSTEDİ

Suriye'nin Halep kentinden geldiği belirtilen adamın üzerine benzin dökerek yaktığı, ardından Türkiye'de bulunan çocuklarını görmek istediğini bağırdığı bildirildi.

Yanan adamın yardımına diğer sığınmacılar yetişti. Sığınmacı, ateş söndürüldükten sonra ambulansla yakınındaki hastaneye kaldırıldı. Hastane, sığınmacının hayati tehlikesi bulunmadığı bilgisini verdi.

SURİYELİLERE 3 AY SÜRE VERİLMİŞTİ

Zaandam kenti yakınlarındaki sığınmacı kampında yaşayan Suriyeliler 5 aydır, yaptıkları sığınma hakkı başvurusunun sonucunu bekliyor. Sığınmacılara, kampa yerleştirildiklerinde, başvuru sonuçlarının 3 ay sonra açıklanacağı söylenmişti. Ancak başvuruların şu ana kadar işleme alınmadığı ortaya çıkınca bazı sığınmacılar, gecikmeyi protesto etmek için açlık grevi başlattı.

IRAKLI SIĞINMACI KENDİNİ ASMIŞTI

Gözlemciler, evraklardaki gecikmeler yüzünden ülkedeki sığınmacıların yaşadığı hüsranın büyüdüğünü vurguluyor. Geçtiğimiz hafta, 30 yaşındaki bir Iraklı sığınmacı, yaptığı başvuru dilekçesinin ancak 6 ay sonra işleme alınacağı haberini aldıktan sonra kendini Ter Apel kentinin merkezinde asmıştı.