Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Kuzey Kore'ye yeni BM yaptırımları oy birliğiyle kabul edildi
    1

    Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yeni yaptırım uygulama kararı almasının ardından altı kısa menzilli roket fırlattı.

    2

    Güney Kore haber ajansı Yonhap, Pyongyang yönetiminin ülkenin doğusundaki Wonsan kentinden altı kısa menzilli roket fırlattığını duyurdu.

    3

    Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Moon Sang Gyun, roketlerin Doğu Denizi’ne düştüğünü açıkladı.

    4

    BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören karar tasarısını dün oybirliğiyle kabul etmişti.

    5

    Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar getiren BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı, dün oybirliği ile kabul edildi.

    6

    ABD tarafından BM Şartı'nın güç kullanma yetkisini düzenleyen 7. bölümü altında kaleme alınan karar tasarısına Türkiye'nin de aralarında olduğu 50 civarında ülke destek verdi. Konsey'deki oylamada 15 üyenin tamamı olumlu oy kullandı.

    7

    Kararda, Kuzey Kore'ye giden ve bu ülkeden çıkan tüm kargolara şüpheli madde taşıyormuş muamelesi yapılarak tüm BM üyesi ülkelere bu kargoları inceleme zorunluluğu getirildi.

    8

    Kuzey Kore'ye hafif silahlarla konvansiyonel silah satışına sınırlama istenen kararda bu ülkeden kömür ve demir alınması yasaklanırken altın, titanyum ve benzeri yer altı kaynaklarının alınması da sınırlandırıldı.

    9

    Kararda Kuzey Kore'ye roket yakıtı da dahil olmak üzere hava taşıtı yakıtı satışı da yasaklanıyor ve ülkelerden illegal faaliyetlere katıldığı tespit edilen Kuzey Koreli diplomatları sınır dışı etmeleri isteniyor.

    10

    Kuzey Kore bankalarını hedef alan finansal yaptırımlara da yer verilen metinde, bu ülkenin nükleer programıyla ilişkili tüm birey ve kurumların mal varlıklarının da uluslararası finans sistemi tarafından dondurulması talep ediliyor.

    11

    Kararda, Kuzey Kore'ye pahalı saatler, kar aracı gibi lüks tüketim mazlemelerinin satışı da yasaklanıyor.

    12

    Kuzey Kore'nin ocak ayında balistik füze denemesi ve şubat ayında uydu fırlattığını açıklamasının ardından bölgede gerilim artmış ve Güney Kore, Japonya ve ABD bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanması çağrısı yapmıştı.

    13

    BM Güvenlik Konseyi 2006 yılından bu yana Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerini engellemek için dört ayrı karar çıkardı ancak bu kararların etkili şekilde uygulanmaması nedeniyle Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini sürdürdü.

    14

    ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, tasarıya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, "Eğer bu tasarı kabul edilirse, BMGK'nın son 20 yıldan fazla bir süredir uygulayacağı en sert yaptırımlar dizisini içerecek" demişti. (AA)

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ