Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bugün Brüksel'de meydana gelen terör saldırıları sonrasında Avrupa ülkeleri alarm durumuna geçti. Birçok AB üyesi ülke sınırlarında ve havalimanlarında güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

Patlamaların ardından Belçika Hükümeti brüksel'e 225 ek askeri birlik gönderme kararı aldı.

Belçika yayın kuruluşu RTBF, Brüksel'deki saldırıların ardından Fransa sınırının kapandığını duyurdu.

Fransa hükümeti sınırlarda ve toplu taşıma araçlarında güvenliği artırmak için ek 1600 polisi devreye sokma kararı aldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Brüksel'deki patlamaların ardından kriz komitesini toplayacağını açıkladı.

Cameron, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bu sabah meydana gelen patlamalarla ilgili olarak, Başbakanlık Ofisi'nde acil durum toplantısı (COBRA) yapacağını açıkladı. COBRA toplantısına bakanlar ile üst düzey güvenlik yetkilileri katılacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, toplantı için geldiği Başbakanlık Ofisi'nde basına yaptığı açıklamada, "Brüksel'deki yetkililerle temas halindeyiz. Yardım için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Öte yandan Londra ve Brüksel arasındaki uçuşlarla hızlı tren seferlerinin durdurulduğu duyuruldu.

Hollanda ordusu da havalimanı ve sınırlarda güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika'nın başkenti Brüksel’de meydana gelen saldırılardan sonra komşularına her türlü yardımı yapmaya hazır oldukları mesajını verdi.

Rutte, yaptığı açıklamada, Belçikalı mevkidaşı Charles Michel ile görüştüğünü belirtti ve Belçika’nın alçak ve canice saldırılara maruz kaldığını kaydetti.

“Kalbimiz kurbanlar ve yakınlarıyla beraber” diyen Rutte, komşularına yardıma hazır olduklarını ifade etti.

Rutte, Hollanda vatandaşlarının Belçika'ya seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Hollanda’da da gerekli tüm güvenlik tedbirlerinin alınacağının altını çizen Rutte, bu kapsamda gün içinde ilgili bakanların katılımıyla güvenlik toplantısı gerçekleştirileceğini söyledi.

Paris'te havalimanlarında güvenliğin artırıldığı duyuruldu. Daha sonra Londra, Prag, Amsterdam ve Bükreş havalimanlarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

Almanya'da da yetkililer havalimanları, tren istasyonları ve Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg sınırlarında güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı.

Alman İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada saldırıların AB kurumlarının yakınlarını hedef aldığına dikkat çekerek, "Bu, sadece Belçika'ya değil, Avrupa'nın özgürlük hareketine yapılmış bir saldırıdır." dedi.

Oslo Polisi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Brüksel'deki terör saldırılarının ardından gerekli önlemlerin alındığını ve gelişmelerin sürekli değerlendirildiğini bildirdi.

Kopenghag polisinin havalimanları ile stratejik noktalarda varlığını arttırdığı, Danimarka polisinin en üst düzeyde alarma geçirildiği polis kaynakları tarafından açıklandı.

Stockholm polisi basın sözcüsü Lars Byström Arlanda ve Bromma havalimanlarında polis varlığını arttırdıklarını, belli noktalardaki kontrolleri sıkılaştırdıklarını açıkladı. Polis istihbahrat birimi şefi Annika Eriksson'da sürekli durum değerlendirmesi yapıp, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına yardımcı olduklarını belirtti.

ABD de güvenlik önlemlerini artırma kararı aldı. New York eyaletindeki havalimanları ve tren istasyonlarında güvenlik güçlerinin sayısı artırılacak.