Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Mesut Barzani ile Joe Biden Erbil'de görüştü

    Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve beraberindeki heyeti Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul ettiği belirtildi.

    Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar görüşmede, terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu, kentin geleceği, Irak ve Suriye'deki terörle mücadele konuları başta olmak üzere son gelişmeleri ele aldı.

    Açıklamada Biden'ın, Peşmerge'nin ödediği bedel ve Irak'taki siyasi sürecin korunmasıyla istikrarın yeniden sağlanması için ortaya koyduğu tavırdan dolayı Barzani'ye teşekkür ettiği kaydedildi.

    IKBY Başkanı Barzani'nin ise diktatörlüğün yıkılması, terörle mücadele konusundaki desteği, Peşmerge güçlerine yönelik askeri ve mali yardımlardan dolayı ABD'ye teşekkür ettiği aktarıldı.

    Açıklamada Biden ve Barzani'nin, terör örgütü DAEŞ sonrası bölgenin durumu ve Irak'ın bu süreçteki siyasi gereksinimlerini de ele aldıkları belirtildi.

    Biden-Barzani görüşmesinde ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk ile ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones'un da hazır bulunduğu ifade edildi.

    ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile bir araya gelmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ