Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çin'in doğusundaki Jiangsu eyaletinde meydana gelen fırtına ve kasırgalar nedeniyle hayat felç oldu. Ölenlerin sayısının 98'e yükseldiği fırtınada, yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtildi.

Jiangsu eyaletinin Yancheng şehrinde önceki günlerde etkili olmaya başlayan fırtına hayatı felç etti. Dün Funnin ilçesinde 125 kilometreye kadar çıkan rüzgarın saatteki hızı Sheyang ilçesinde 100 kilometreye ulaştı. Fırtına, hortum ve kasırga nedeniyle bölgedeki birçok evin çöktüğü belirtilirken, ölü sayısının ise 98'e yükseldiği aktarıldı. Çin Ulusal Radyosu fırtında yaralananların sayısını ise 800 olarak açıkladı.

Hortum ve fırtına nedeniyle araçlar devrilirken birçok evin de çatısı yerinden söküldü. Birçok yolun sular altında kaldığı ve trafiğin felç olduğu bölgelerde, binlerce evde ise elektirik kesintisi yaşandığı belirtiliyor. Çin İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Perşembe günü Yancheng şehrinin yakınını vuran fırtınanın Şanghay'a doğru ilerlediği duyuruldu.

Özbekistan'da resmi temaslarda bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kabineden yardımları ve kurtarma çalışmalarını denetlemek üzere bir ekibin bölgeye gönderilmesi istedi. Çin Başbakanı Li Keqiang ise arama ve kurtarma çalışmalarını hızlandırmak için yetkililere çağrıda bulundu.

CHA