Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İsrail Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amira Oron, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerinin düzenlediği "Fırat Kalkanı" operasyonuna ilişkin, "Türkiye, sınırlarında DAEŞ'in olmasına izin veremez. Türkiye'yle hemfikiriz ve destekliyoruz." dedi.

Maslahatgüzar Oron, TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla başlatılan harekatla ilgili, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

DAEŞ'in İsrail sınırlarında da tehdit oluşturabileceğini kaydeden Oron, "Bu yüzden bu tehdidin farkında olmak çok önemli. Bunun Türk halkının yaşamını nasıl etkilediğini görüyoruz. Türkiye, sınırlarında DAEŞ'in olmasına izin veremez. Türkiye ile hemfikiriz ve destekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE GEREKEN ADIMLARI ATIYOR"

Oron, DAEŞ'in Türkiye'de gerçekleştirdiği saldırıları hatırlatarak, "Türk hükümeti DAEŞ tehdidini engellemek için kararlar almaktadır. Umarız bu Türkiye için sancılı bir operasyon olmaz." ifadelerini kullandı.

Uluslararası toplumun bu konudaki desteğini hatırlatan Oron, Türkiye'nin gereken adımları attığını söyledi. Oron, Türkiye'nin son dönemde konuyla ilgili gerçekleştirdiği resmi ziyaretlere işaret ederek, bu ziyaretlerin Suriye krizinin çözümüne yardımcı olacağını ve meyvelerini vereceğini dile getirdi.

İsrail'in Suriye'nin bütünlüğünün korunmasını desteklediğini kaydeden Oron, şunları kaydetti:

"Tüm terörist gruplara tamamıyla karşı duruyoruz. Türkiye’nin ve komşu ülkelerin daha istikrarlı olabilmesine katkı sağlayacak her türlü şeyi İsrail destekleyecektir. Bugünlerde uluslararası toplumun siyasi bir çözüm arayışı içinde olduğunu görüyoruz. Belki de bu çözüm buradaki oyuncuların bundan sonra takip edeceği yol olabilir. Tabii ki İsrail bunu destekleyecektir. Bizi Suriye’de DAEŞ’in olmadığı ve radikal grupların sahnede yer almadığı bir sonuca götürecek her türlü çaba, tüm komşu ülkelerin yararına olacaktır."

AA