Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'ı, sosyal medya üzerinden öldürmekle tehdit eden şüpheli, hakim karşısına çıkartıldı.

ABD basınında yer alan haberlere göre, 24 yaşındaki Zachary Benson'un, "Hayatımın amacı Trump'ı öldürmek" şeklinde tweet attığı gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.

Hakim karşısına çıkarılan Amerikalı gencin başkanı ölümle tehdit suçundan 5 yıla kadar hapse çarptırılabileceği belirtildi.

ABD Gizli Servisi adına konuşan üst düzey yetkili, Amerikalı gencin Trump hakkındaki tweeti 9 Kasım'da attığını ifade ederek, Benson'ın Twitter hesabının kapatıldığını söyledi.

Ayrıca, ABD basınına konuşan üst düzey yetkili, gencin Trump’ı ölümle tehdit ettiği belirtilen tweeti paylaştığını kabul ettiğini kaydederek, "Benson, bu tweeti gerçekten kastederek yazmadığını söylüyor. Trump'ın politikalarının ABD'de işgücünü etkileyeceğini düşünerek tepki göstermiş." ifadelerini kullandı.

Mart ayı içinde de ABD Başkanı Barack Obama'yı sosyal medya üzerinden öldürmekle tehdit eden 55 yaşındaki kişiye 3 yıl hapis cezası verilmişti.

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, başkan seçildikten sonra ilk resmi görüşmesini Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile gerçekleştirdi.

Abe, toplantının ardından "Trump'a güveniyorum" diyerek, Trump döneminde Japonya-ABD ilişkilerinin gelişimine dair ipucu verirken; görüşme sırasında çekilen bir kare dikkat çekti.

Görüşme sonrasında Japon basınında yer alan fotoğrafta, Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner, Japon Başbakan Abe ile konuşurken görülüyor.

ABD medyası, aile üyelerinin bir yabancı devlet başkanıyla yapılan ilk görüşmede yer almasının alışageldik bir durum olmadığını söylerken, fotoğraf Ivanka Trump'ın babasının hükümetinde etkin bir oynayacağının işareti olarak görülüyor.

Donald Trump'ın seçim kampanyasında da yer alan Ivanka Trump'ın, kampanya boyunca çok kritik görevler üstlendiği kaydedilmişti.

Donald Trump, kızı Ivanka ve damadı Jared Kushner'in yanı sıra iki oğlu Eric ve Donald Jr'a da kabineyi oluşturmakla görevli geçiş ekibinde yer vermişti. ABD medyası, Donald Trump'a ve kendilerine ait şirketleri de yöneten Trump çocuklarının yönetimde söz sahibi olmasının, ilerleyen zamanda şirketler ve ulusal konularda çıkar çatışmasına neden olmasından endişe ediyor.

Geçtiğimiz hafta 274 delegeye ulaşarak ABD'nin 45. Başkanı olmaya hak kazanan Donald Trump'a karşı ülkenin birçok farklı bölgesinde büyük protestolar başlamış ve birçok insan yaralanmıştı.

Sokakta olduğu kadar sosyal medyada da etkili olan Trump karşıtı kullanıcılar, oluşturulan hashtag ile yeni bir akım başlattılar. "Trump is coming!" (Trump geliyor!) diye bağıran bir kişi ve sonrasında bulundukları yeri panik halinde kaçarak terk eden insanlardan oluşan videolar #TrumpSComingChallenge hashtagi ile paylaşılan akıma eğlenceli gif'ler ile de katılan kullanıcılar var.

twitter

twitter

twitter

twitter