Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Mısır'da Yargıtay, 2013'te askeri darbeyle görevden alınan eski devlet başkanı Muhammed Mursi hakkında verilen müebbet hapis cezasını bozdu.

Mursi hakkında Filistinli grup Hamas lehine casusluk yapmak suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası verilmişti. Cezayı bozan Yargıtay, Mursi'nin yeniden yargılanmasına karar verdi.

Geçtiğimiz hafta başka bir davada Mursi hakkında verilen idam cezası da bozulmuştu.

Halen cezaevinde bulunan Mursi hakkında, başka casusluk dosyaları nedeniyle kesinleşmiş 20 yıl hapis cezası bulunuyor.

2011'de Mübarek'in devrilmesinin ardından, Mısır'ın demokratik yollarla seçilen ilk başkanı olan Mursi, 2013'te yapılan darbeyle devrilmiş ve tutuklanmıştı.

 

Mısır'da temyiz mahkemesi, görevden alınan eski devlet başkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasını bozdu.

Müslüman Kardeşler lideri Mursi hakkında, 2011 yılında Hüsni Mubarek karşıtı protestolar sırasında yaşanan toplu bir cezaevi firarıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle Haziran 2015'te idam cezası verilmişti.

2011'de Mübarek'in devrilmesinin ardından, Mısır'ın demokratik yollarla seçilen ilk başkanı olan Mursi, 2013'te yapılan darbeyle devrilmiş ve tutuklanmıştı.

Mursi hakkında geçtiğimiz haftalarda, casusluk suçlamasıyla açılan davalardan dolayı 20 yıl hapis cezası verilmişti.

HABERTURK.COM

 

Mısır'da askeri mahkemede, "şiddet olayları planlamak ve devlet yetkililerine suikast düzenlemek" suçlamasıyla yargılanan 8 sivil hakkında verilen idam kararının Savunma Bakanı tarafından onaylandığı bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Savunma Bakanı Sıdki Subhi, "şiddet olayları planlamak ve devlet yetkililerine suikast düzenlemek" suçlamasıyla yargılanan 28 sanıktan 8'i hakkında verilen idam kararını onayladı.

Mısır Haklar ve Özgürlükler Koordinasyonu Müdürü İzzet Guneym, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Subhi'nin, davada yargılanan 12 sanık hakkındaki müebbet (25 yıl), 6 sanık hakkındaki 15'er yıl hapis cezası ile 2 sanık hakkındaki beraat kararını da onayladığını söyledi.

Guneym, sanıkların savunma heyetinin 60 gün içinde karara itiraz etmesinin beklendiğini aktardı.

Askeri mahkeme, geçen mayıs ayında dava kapsamında yargılanan 8 kişi hakkında idam cezası vermişti. Bu dava, Mısır'da demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alındığı 3 Temmuz 2013'ten bu yana muhalifler hakkında verilen idam kararlarının Savunma Bakanı tarafından onaylandığı ikinci dava olma özelliğini taşıyor.

AA