Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Tacize uğrayan iki Alman kıza yardım etmek isteyen Tuğçe Albayrak'a attığı yumrukla ölümüne neden olan Sırp genci Sanel M.'nin sınır dışı edilmesi kararını onaylandı.

Wiesbaden İdare Mahkemesi Eylül 2016'da Sanel M.'nin Almanya'da kamu düzeni için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle, cezasını çektikten sonra sınır dışı edilmesi yönünde karar vermişti. Sanel M. ise karara itiraz etmişti.

Tuğçe Albayrak'ın ailesi
Tuğçe Albayrak'ın ailesi

 

 

İtirazı görüşen Kassel Yüksek İdare Mahkemesi, itiraz yolu kapalı olmak üzere Sanel M.'nin sınır dışı edilebileceğine hükmetti.

Tuğçe Albayrak, 2014 yılında bir restoranda Sanel M. tarafından tacize uğrayan iki Alman kıza yardım etmek istemiş, Sanel M.'nin yumruk darbesiyle başını yere çarpması sonucu girdiği komadan çıkamamıştı.

Darmstadt Mahkemesi, Tuğçe'nin katilini "yaralamaya bağlı olarak ölüme neden olmaktan" mahkum etmişti. Cezasının üçte ikisini çeken Sanel M.'nin önümüzdeki günlerde Sırbistan'a sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Tuğçe Albayrak
Tuğçe Albayrak

GAZETE HABERTÜRK

Gazeteci İsmail Erel’in kaleme aldığı kitap, hastanede geçen dramatik günleri ve Tuğçe’nin hayatını annesi Sultan Albayrak’ın gözünden anlatıyor.

Kitabın Almanca yayımlandığını, Türkçe’sinin de yayımlanacağını belirten Erel, “Bu olay Almanya’da çok yankı uyandırdı. Alman televizyonları ilk kez sivil bir vatandaşın cenaze törenini canlı yayınladı. Koca yürekli bu kızın yaptığının unutulmamasını istedik” dedi.

Tuğçe Albayrak, 15 Kasım 2014’te bir restoranın tuvaletinde tacize uğrayan iki Alman kıza yardıma koşmuştu. Tacizci gençlerden Sırp Sanel M. Tuğçe’ye saldırmış, yumruk darbesiyle düşürek kafasını yere çarpan Tuğçe iki hafta komada kaldıktan sonra yaşam savaşını kaybetmişti.

Tuğçe’ye Alman liyakat nişanı verilip verilmemesi günlerce tartışılmıştı. 3 yıl hapis cezası alan Sanel M. ise Federal Yüksek Mahkeme’ye temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Tuğçe’nin duvaklı tabutu Türk ve Alman bayraklarıyla uğurlanmıştı.
Tuğçe’nin duvaklı tabutu Türk ve Alman bayraklarıyla uğurlanmıştı.