Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’ye gönderilen, içinde patlayıcı bulunan paketin sorumluluğunu Yunanistan’da faaliyet gösteren “Ateş Hücreleri Komplosu” isimli örgüt üstlendi.

İktidar karşıtları yanlısı bir internet sitesine mektup gönderen örgüt, önceki gün Yeni Demokrasi Partisi (ND) Başkan Yardımcısı Adonis Georgadis imzası ile Almanya Maliye Bakanı Schaeuble’ye gönderilen şüpheli paketin sorumluluğunu üstlendiğini bildirdi. Mektupta, söz konusu eylemin, örgüt tarafından daha önce açıklanan Nemesis isimli saldırı planı kapsamında gerçekleştirildiği ifade edildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, dün Almanya Maliye Bakanlığının posta dağıtım merkezinde çalışanlar tarafından fark edilen şüpheli paketin, bir gün öncesinden Atina’da kent merkezindeki Yunan Posta Teşkilatına ait bir posta kutusuna bırakıldığı, daha sonra özel cihazlar ile yapılan kontrolün ardından uçak ile Almanya’ya gönderilmek üzere diğer posta paketleri ile birlikte kargoya verildiğinin tespit edildiği belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan terörle mücadele ekiplerinin içinde patlayıcı bulunan paketin postaya nasıl kabul edildiği ve sonrasında Atina Elefterios Venizelos Havalimanı'ndan ne şekilde geçtiği konusunu araştırdığı belirtildi.

Dün Almanya Maliye Bakanlığının posta dağıtım merkezine ulaşan pakette patlayıcı karışımı bulunduğu bildirilmişti. Berlin polisinden yapılan açıklamada, paketin incelendiği ve içinde havai fişek yapımında kullanılan patlayıcı karışımının tespit edildiği belirtilmişti.

Yunanistan’da adını ilk kez 2010 yılında eski İçişleri Bakan Yardımcısı Panayotis Hinofotis’in oturduğu apartmana bombalı saldırı düzenlemekle duyuran örgüt, Yunanistan'daki büyükelçiliklere gönderilen bombalı paketleri de üstlenmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Lahey’deki Uluslararası Mahkeme ile Atina’daki Belçika ve Meksika büyükelçiliklerine gönderilen bombalı paketleri de üstlenen örgüt, Avrupa ülkeleri hükümet başkanları ve Atina’daki büyükelçiliklere 12’den fazla şüpheli paket göndermişti. Örgütün 5 üyesi yakalanmıştı.