Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Dünyanın 9. zengini Rus milyarder Andrey Igorevich Melnichenko'nun siparişi üzerine 2015 yılında denize indirilen 290 milyon sterlin değerindeki dünyanın en büyük ve en pahalı yelkenli yatı 'Sailing Yacht A', Marmaris'e geldi. Bugün saat 16.00 sıralarında körfeze giriş yapan yelkenli, görenlerin ilgisini çekti. Yat Limanı'nda yürüyüş yapan ve kafeteryalarda oturanlar cep telefonlarıyla çekim yaptı.

Lüks yat için Aliağa'dan getirilen 23 tanker ile 750 bin litrelik yakıt ikmali yapılacağı öğrenildi.

YATIN ÖZELLİKLERİ

142.6 metre boyunda ve 91.4 metre genişliğindeki yatta 1.8 ton ağırlığında kurşun geçirmez bombeli camların kullanıldığı dev bir sualtı izleme odası yer alıyor. 100 metre uzunluğundaki yelkenli direkleri yer alıyor. Ana yelken açıldığında bin 767 metrekare alanı kaplıyor. Pitch kontrollü pervanelere ve hibrid-dizel-elektrikli makineleri ile 21 deniz mili seyir hızına sahip. Tam yol aldığında 30 deniz miline kadar ulaşabiliyor.

 DHA'nın haberine göre, 50 personelin bulunduğu yelkenli lüks yat, 20 yolcuya hizmet sunuyor. 

ANDREY IGOREVICH MELNİCHENKO KİMDİR?

Sovyetler Birliği'nin dağılması ardından Rusya'nın en zengin milyarderlerinden biri olan Andrey Igorevich Melnichenko, 1993 yılında ülkesinin büyük özel bankalarından biri olan MDM'yi kurdu. İlerleyen yıllarda varlıklarını gübre ve kömür endüstrisindeki yatırımlarına yöneltmek için sattı. Sibirya Kömür ve Enerji Şirketi (SUEK) ve Kimyasal Şirketi 'Eurochem'i satın alarak geliştirdi. Satın aldığı işletmeleri 20 yılda kâra geçirerek 13.2 milyar dolar servet ile dünyanın 9. zengini oldu.