Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Hava yolu ile seyahat eden yolcuların el bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılara getirilen kısıtlamadan, Kahramanmaraş dondurması ile Trabzon tereyağı da nasibini aldı. Trabzon'da tereyağı, Kahramanmaraş'ta ise dondurma sıklıkla sıvı kısıtlamasına takılan ürünler arasında yer alıyor.

Kahramanmaraş veya Trabzon'dan dönüşte hava yolunu kullanan ve yakınlarına buralara özgü ürünleri tattırmak istedikleri için el bagajlarında bu ürünleri götürmek isteyen yolcular, güvenlik aramasında hüsrana uğruyor.

Havaalanında uçağa binmeden önce son arama noktasında el bagajında tespit edilen söz konusu ürünlerin kabine sokulmasına izin verilmiyor. Yolcu ürünü havaalanında bırakmak zorunda kalıyor. Bu nedenle hava alanı görevlileri ile yolcular sıklıkla karşı karşıya geliyor.

Hava yoluyla seyahat eden yolcuların dış hat uçuşlarında uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlaması, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan yapılan uçuşlarda, 1 Nisan 2012 tarihi itibariyle de tüm iç hat uçuşlarında uygulanmaya başladı.

Kabin bagajlarında taşınmasında sınırlama getirilen sıvılar, uçak altı bagajlarda hava yolu işletmesinin kuralları içinde taşınabiliyor.

Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakla beraber, miktarı kısıtlanıyor. Her yolcu yaklaşık 20x20 santimetre boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabiliyor.

Yolcuların söz konusu ürünlerin belirtilen miktardan fazlasını uçağın kabinine sokmak istemeleri halinde son arama noktasında bu ürünlere el konuluyor.

"BİRİKEN SIVILAR BÜYÜK SORUN OLUYOR"
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıvı kısıtlamasının, Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulunun getirdiği bir uygulama olduğunu söyledi. Sıvı kısıtlamasının dünya genelinde yaşanan ve uçakların güvenliğini tehdit eden birçok olumsuz örneğin ardından güvenlik amacıyla başlatılan bir uygulama olduğunu anlatan Birdal, uygulamanın 1 Nisan'dan itibaren Türkiye'de tüm iç hat uçuşlarında uygulandığını hatırlattı.

DHMİ olarak, havaalanlarındaki giriş noktalarında, özellikle yolcular uçağa binmeden önceki arama noktalarında güvenlik görevlilerince, yolcuların el çantalarında belirtilen miktardan fazla uçağa sıvı sokmalarına mani olduklarını ifade eden Birdal, belirtilen miktarlarda olan sıvı ürünlerin ise şeffaf bir poşet içerisinde yolcunun el bagajında uçağa alınmasına izin verildiğini kaydetti.

Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulunca sıvı kısıtlamasına tabi tutulan ürünler arasında yağların da yer aldığını belirten Birdal, bu nedenle tereyağının da bu kategoride sayıldığını, o nedenle uçağa alınmadığını bildirdi.

Birdal, uygulama kapsamında uçağa girişine izin verilmeyen sıvıların biriktikçe kendilerine büyük sorun oluşturduğunu ifade etti. Bu sıvıların ne yapılacağını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bir yazıyla sorduklarını belirten Birdal, henüz yazılarına cevap gelmediğini söyledi. Birdal, ''Uygulama kapsamında toplanan sıvıların miktarı artıkça bize oluşturduğu sorun da büyüyor. Adres verilirse, gönderiyoruz ya da yolcunun bir yakını almaya gelirse teslim ediyoruz. Kalanlar da bekletiliyor'' diye konuştu.

KURU BUZLA PAKETLENİYOR
Öte yandan, yetkililer, Kahramanmaraş dondurmasının uzun mesafeli yolculuklarda erimesini engellemek için kuru buzla birlikte paketlendiğini, kuru buzun da saf karbondioksit gazının basınç altında sıkıştırılması ile üretildiğini belirtti. Tek başına yanıcı ya da patlayıcı özelliği bulunmayan karbondioksit gazının farklı maddelerle karıştırılarak patlayıcı yapılabildiğine dikkati çeken yetkililer, dünyada bunun çeşitli örneklerinin yaşandığını kaydetti. Yetkililer, bu nedenle kuru buzla paketlenen dondurmaların el bagajında uçağa alınmadığını bildirdi.

UYGULAMA NASIL OLUYOR?
Sıvı kısıtlaması uygulaması kapsamında her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabiliyor. Poşet içerisine konulan her bir ürünün maksimum 100 mililitre olması gerekiyor. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmiyor. Yolcuların el bagaj/çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekiyor. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmıyor, ancak bu konuda hava yolu işletmesinin kuralları geçerli oluyor.

Kısıtlamaya dahil olan sıvılar şöyle:

-Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı,

-Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil),kolonya, parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç),

-Tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler,

-Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller,

-Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller ve yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

Özel durumlar göz önünde bulundurularak kısıtlamada bir takım istisnalar uygulanıyor. Örneğin bebek ile seyahat eden yolcuların seyahat süresince yetecek miktarda mama/süt bulundurabilmeleri veya ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurabilmelerine imkan tanınıyor. Ancak son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mama veya ilacı tatmaları veya hastalığı/ilaç kullanımı ile ilgili belgeleri istenebiliyor.

AA