Kurthan DEMİR / HABERTÜRK

Ege ve Akdeniz’de son günlerde art arda meydana gelen sarsıntılar, dikkatleri yeniden beklenen büyük İstanbul depremine çevirdi. Marmara Belediyeler Birliği (MBB) de, yerel yönetimleri afete hazırlamak için “Yerel Yönetimlerde Afet Yönetimi” konulu eğitim düzenledi. MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, katılımcılara “Birlik olarak bizden talep edin, bizleri zorlayın. Teoride bazı şeyleri planlıyoruz ama sahada başarılı olup olmayacağını bölgeye hâkim olmanız nedeniyle sizler daha iyi bilirsiniz” dedi. ‘

ÇADIR ALANLARI BELİRLENMELİ’

İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi, afet bilimci Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise, “Yerel Yönetimlerde Afet Yönetimi” konulu sunumunda son günlerde Ege ve Akdeniz’de meydana gelen depremleri “deprem fırtınası” diye nitelendirirken, “Belediyeler imar planlarında toplanma ve çadır alanlarını belirlemeli. Bu alanlarda olası afet anı ve sonrası için gerekli altyapının oluşturulması şart” dedi. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, şunları söyledi: “Herhangi bir afet anında bizi kurtaracak yine kendi bilgi ve tecrübemizdir. Afetin hemen ardından kurtarma ekiplerinin anında size ulaşmaları mümkün değildir. Ekiplerin bile öyle bir anda sağ kalıp kalmayacağını kimse bilemez. Onun için belediyeler bol bol tatbikat yapmalı. Tatbikatlar deprem anında paniği yüzde 50 oranında azaltır.”

‘DÖNÜŞÜME TEŞVİK’

Türkiye’nin deprem gerçeğiyle 1999’da gerçek anlamda yüz yüze geldiğini vurgulayan Kadıoğlu “Son deprem yasası kentsel dönüşüm konusunda atılmış büyük bir adım. Ancak uygulamada bazı eksiklikleri var. Bunların ortadan kaldırılmasıyla çok daha iyi olacaktır” dedi. İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmalarının bazı ilçelerde çok hızlı ilerlediğini ifade eden Kadıoğlu, belediyelere çürük binaların yıkılıp yeniden yapılması için vatandaşların teşvik edilmesi çağrısı da yaptı. belediyeleri uyardı.

Deprem hazırlığı aileden başlar’ AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) desteği ile Gaziosmanpaşa Arama ve Kurtarma Derneği (GOPAK) tarafından düzenlenen “Depreme karşı bir saat bir hayat” adlı eğitimde uzmanlar, depremle ilgili eğitimin önemine dikkat çekti. Gaziosmanpaşa Havuzbaşı Atilla Baykal Ilköğretim Okulu’nda eğitim veren Turgay Güngör, deprem sırasında neler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak anlattı. Güngör, kurtarma çalışmaları ve olası can kayıplarını en aza indirmek için eğitimli insana olan ihtiyacı dile getirirken, “Şu anda Istanbul Valiliği tarafından eğitilen 40 bin yaşam gönüllüsü var” diye konuştu. Gaziosmanpaşa Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Fikret Beşoğlu ise, “Deprem hazırlığı ailede başlar. Aile toplantısı yaparak mutlaka olası deprem sonrası toplanma yeri kararlaştırılmalı. Önemli evrakların fotokopileri, il dışındaki bir yakınınıza teslim edilmeli” dedi.