Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Görme engelliyi hastanenin danışmasına koydular

    Mert Neşet MUSLU /HABERTÜRK

    İzmir Tire Devlet Hastanesi'nde görev yapan 3 görme engelli personele yönelik görevlendirmeler şaşkınlık yarattı. Yüzde 100 görme engelli raporu bulunan K.E. isimli personel danışma biriminde, yine yüzde 100 görme engelli raporu olan D.M. çamaşırhanede görevlendirilirken, yüzde 75 görme engelli M.M.'ye hasta taşıtıldığı iddia edildi.

    Gelen kişileri ve ellerindeki evrakları görmeden danışma hizmeti vermeye çalışan K.E. ile anlaşmakta zorlandıklarını belirten vatandaşlar, danışma biriminde böyle bir görevlendirmenin çok sorun yarattığını söyledi. Hastane çalışanlarının durumu Güney Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı Eşref Okunakol'a ilettiği ve görev yerlerinin değişmesini istediği öğrenildi. Hastane Başhekimi Op. Dr. Fatih Hayali ise "Ben onlar rahat etsin diye böyle bir görev verdim. Görme engelli birine, başka ne iş verebilirim? Gezsinler, tozsunlar ve maaşlarını alsınlar" dedi.

    HASTA TAŞITILDIĞI İDDİASI

    Yaklaşık 19 aydır hastanede bünyesinde görev yapan yüzde 100 görme engelli K.E.'nin daha önce santralde çalıştığı ancak başka bir kişinin orada görevlendirilmesi sonucu hastane yönetimi tarafından geçtiğimiz ay danışma birimine atandığı öğrenildi. Ayrıca hastane bünyesinde görev yapan ve yüzde 100 görme engelli raporu bulunan D.M.'nin ise hastanenin çamaşırhanesinde çalıştırıldığı ancak hiçbir iş yapmadan bütün gün içeride bekletildiği öğrenildi. Yüzde 75 engelli raporu bulanan M.M. isimli diğer kişiye ise, hasta taşıma görevinin verildiği öne sürüldü.

    YARDIMCI OLAMIYORUZ, YERİMİZE DEĞİŞTİRİN

    Hiç görmeyen K.E. ile D.M.'nin görev yerlerinin değiştirilmesi için Güney Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı Eşref Okunakol'dan kendilerine yardım edilmesini istediklerini öğrenildi. Gün boyunca kimseye yardım edemeden, boş bir durumda oturmak zorunda kaldıklarını ve hastaneye yararlı olacakları bir bölüme alınmaları gerektiği söyleyen görme engelli personelleri dinleyen Okunakol da, hastane yönetimine durumu ileteceği ve görev yerlerinin değişeceğine dair söz verdi. Ancak aradan geçen bir aylık sürede, görme engelli personelin aynı çalışmaya devam ettirildiği ortaya çıktı.

    GEZSİNLER, TOZSUNLAR MAAŞLARINI ALSINLAR

    Tire Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Fatih Hayali, görme engelli K.E.'nin santralda çalıştığı dönemde vatandaşlardan çok sayıda şikayet geldiğini ve bu nedenle görev yerinde değişiklik yaptığını söyledi. Hayali "Ben onlar rahat etsin diye böyle bir görev verdim. Görme engelli birine, başka ne iş verebilirim? Gezsinler, tozsunlar ve maaşlarını alsınlar" dedi. Engellilere eziyet etme gibi bir düşüncelerinin olmadığını vurgulayan Hayali, görme engelli kişiye hasta taşıttırıldığıyla ilgili iddiaları ise yalanladı. Başhekim Hayali, "Yapılan şikayetler nedeniyle görme engelli çalışanımızı santralden almak zorunda kaldım. Onu danışma birimine yerleştirdim. Zaten danışma biriminde başka bir arkadaşımız da çalışıyor. Görme engelli çalışanımız ise o gittiği zaman, en fazla 2-3 dakika onun yerine bakıyor olabilir" dedi. verdik. Gezsinler, tozsunlar, maaşlarını alsınlar” dedi

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ