Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Kayseri’de sigara için whatsapp'lı ihbar hattı kuruldu

    Kayseri’de, tütün ürünlerinin (sigara) zararlarının önlenmesi ve kontrolü amacıyla, whatsapp ihbar hattı kuruldu.

    Sigara içilmesi yasak olan mekanlarda sigara içildiğini gösteren kısa görüntüler, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün ihbar hattına gönderilecek. Ekipler, en kısa zamanda görüntüde yer alan mekana giderek denetim yapacak.

    Whatsapp ihbar hattının Türkiye’de ilk defa Kayseri’de uygulamaya konulduğunu bildiren Kayseri Valisi Orhan Düzgün, kentte tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü ile ilgili denetimlerin sürdüğünü bildirdi.

    Vali Düzgün, ‘’Geçtiğimiz 2015 yılı içerisinde Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı ekipler toplam 45 bin 901 denetim yaptı ve bu denetimler sonucunda 249 işletme ve 534 kişiye toplam 487 bin 612 TL idari para cezası uygulandı. Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerimizin her an her yerde olmaları mümkün değil. Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve halk sağlığının daha iyi tesis edilebilmesi açısından, vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmaları gerekir. Bu nedenle, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz, denetimlerin daha etkin yapılabilmesi için vatandaşlarımızın 24 saat başvurabilecekleri Whatsapp İhbar Hattı oluşturuldu. Sigara içme yasağına uymayan mekanlarla ilgili vatandaşlarımızın çektikleri 15-20 saniyelik görüntüleri, bu ihbar hattına göndermelerini istiyoruz. Böylece Halk Sağlığı Müdürlüğümüze gelen ihbarlar değerlendirilecek ve deliller yeterliyse, o mekana cezai işlem uygulanacak. Bu tür imkanlar kullanılması bakımından bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olarak, Kayseri’de bir pilot uygulama olarak değerlendirileceğine inanıyorum’’ diye konuştu.

    Vali Orhan Düzgün, gelecek her ihbara ceza yazılması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını belirterek, ‘’Geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğumuz trafik kurallarının ihbarı konusundaki whatsapp uygulamasında, ihbarların yarısına yakınına ceza yazıldı. Sigaranın zararlarıyla mücadelede uygulamaya koyacağımız ihbar hattında da böyle bir oranın ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz. Sigarayla ilgili olarak da trafik denetimlerinde olduğu gibi bir uygulamayı, Yeşilay Haftası’nda uygulamaya koymuş olacağız’’ ifadelerini kullandı.

    Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Karadağ da, ‘’Sigara kullanımı konusunda vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti gösterdiklerini biliyoruz ama zaman zaman bize ihbarlar geliyor. Cezaların asıl görevi, caydırıcı olmasıdır. Sigara içmeyen gençlerimizi, çocuklarımızı mümkün olduğu kadar zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak adına, vatandaşlarımızın desteklerini bekliyoruz. İhbar hattımızın Türkiye’ye örnek bir uygulama olacağını düşünüyoruz. Whatsapp İhbar Hattı’mızın numarası ise 0505-157 85 38’dir. İhbarlar, bakanlığımız tarafından ekiplerimizin tabletlerine bildiriliyor. İhbarı alan ekiplerimiz de yaklaşık 2 saat içerisinde ihbara muhatap olan mekana gitmek zorundalar. Ekiplerimiz mekanda incelemelerini yapıyorlar ve gerekirse görüntülü tutanak tutup mülki amire iletiyorlar. Şu an hali hazırda 21 tane tabletli, toplamda ise 56 ekibimiz var. Ancak biz bütün ekiplerimize tabletli mobil hale getirmek istiyoruz’’ dedi.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ