Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Lütfi ERDOĞAN/ANKARA

Kahramanmaraş’ta hemzemin geçitte trenin araca çarptığı ve 2 kişinin hayatını kaybettiği 2014’teki kazadan ders çıkarıldı.

Her yıl dikkatsizlik nedeniyle onlarca kişinin hayatını kaybetmesine veya yaralanmasına neden olan hemzemin geçitlerindeki araç ve trenlerin karıştığı kazaların önlenmesi için harekete geçildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu, olayla ilgili bir rapor hazırladı. Bazı önerilerin yer aldığı raporu MEB’e de gönderen Ulaştırma Bakanlığı, tedbir alınmasını istedi. MEB ise 81 il milli eğitim müdürlüğüne talimat verdi.

Buna göre, ilk ve orta dereceli okullardaki trafik derslerinde hemzemin geçitler konusuna daha fazla dikkat çekilecek. Ayrıca sürücü kurslarında verilen eğitimlerde de hemzemin geçitlerin kullanımı hakkında teorik ve pratik bilgiler artırılacak. Sadece karayollarında yapılan direksiyon sınavlarının hemzemin geçitlerde de yapılması zorunlu hale getirilecek. 

HEDEF SIFIR KAZA

Hemzenin geçitlerde 2000’de 361 kaza yaşanırken, 2014’te bu sayının 41’e kadar düştüğü öğrenildi. Sayının düşürülmesinde, TCDD’nin bin 700 geçidi kapatmasının yanı sıra tüm hemzemin geçitlerde işaret levhaları yenilenip 621’inin “korumalı” hale getirilmesinin etkili olduğu belirtiliyor.