Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "Paralel Devlet Yapılanması denen örgütün Silahlı Kuvvetlerde darbe yapacak, onu ele geçirecek gücü yoktur." dedi.

Çiçek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında CHP Düzce İl Başkanı'na yönelik düzenlenen saldırıya kınadı.

Şiddetin, fikir karşısında aciz kalanların başvuracağı bir yol olduğunu belirten Çiçek, saldırganların iktidar partisi ile ilişkili olduğunu, güçlerini de bundan aldıklarını ileri sürdü.

Karaman'daki istismar iddiasına da değinen Çiçek, Milli Eğitim Bakanlığının, öğrencilerin sağlıklı şekilde barınmaları konusunda sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Çiçek, "İktidarın bu alanı maksatlı olarak boş bırakması üzerinde durulması gereken esas konudur. Yasal olarak ilkokul çağındaki gençlerin barınma ihtiyaçlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanması gerekiyor. Din orjinli vakıfların, örgütlerin çocukları istismar etmesine ne yazıktır ki geleceğin IŞİD'cilerinin yetiştirilmesine ortam hazırlanması gibi yasa dışı bir yola giriliyor. İktidarı uyarıyoruz: Türkiye'nin geleceği olan gençlerimizin bu bataklıklardan kurtarılması, devletin yönettiği çağdaş yurtlarda kalma imkanı sağlanması iktidarın görevidir." ifadesini kullandı.

"ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR"

Çiçek, gazetecilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin darbe yapacağı iddialarının ortaya atılmasını ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin de darbe yapılmayacağı yönünde açıklama yapmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, şöyle dedi:

"Silahlı Kuvvetler durup dururken 'Darbe yapmayacağız' diye açıklama yapmıyor. Daha çok kamuoyunda, özellikle bazı düşüncelerin, bazı siyasi grupların kalemşörlüğünü yapan bazı gazeteci arkadaşların kışkırtıcı açıklamaları sonucu, bunlara cevap olarak böyle bir açıklama yapılmıştır.

Cemaat Silahlı Kuvvetlerde etkin olsaydı, darbe yapacak güce ulaşmış olsaydı bu hukuk darbesinin, kumpas davalarının hedefine Silahlı Kuvvetleri oturtmazdı. Yıllarca silahlı kuvvetleri ele geçirmeye çalıştı, yargıyı ele geçirdi, polisi ele geçirdi ama Silahlı Kuvvetleri ele geçiremediği için dış güçlerin de desteği, yönlendirmesi ile kumpas davalarının hedefine Silahlı Kuvvetleri oturttu. FETÖ denen, paralel devlet yapılanması denen örgütün Silahlı Kuvvetlerde darbe yapacak, onu ele geçirecek gücü yoktur. Ancak özellikle istihbarat, bilgisayar ve insan kaynakları yönetiminde etkin olduğu noktalar vardır. Oralardan da temizlenmesi ve biran önce Silahlı Kuvvetlerin milli ordu, cumhuriyetin ordusu vasfına yüzde yüz kavuşturulması esastır."

Çiçek, Türkiye'nin Suriye'de kırmızı çizgi olarak ilan ettiği bölgeye, PYD'nin yerleşmesine yönelik iddialar olduğunun belirtilmesi üzerine de şunları kaydetti:

"Türkiye'nin devlet iradesinin ortada olduğu bir süreçte PYD'nin veya PKK'nın bu amacını gerçekleştiremeyeceğini, buna gücünün yetmeyeceğini ifade etmek istiyorum. Eğer ihlal edilirse, zorlanırsa Türkiye'nin gerekirse orada kuvvet kullanabileceğini de ifade edebiliriz. Türkiye'nin güneyden kuşatılmasına, Türkiye'nin müsaade etmeyeceğini belirtmek istiyorum. Türkiye bu konuda kararlıdır. Gerekirse kuvvet de kullanabilir."

AA