Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çankaya Belediyesi'nin Sesli Kütüphane'si yeni okuyucular arıyor. Okunan kitapları dinleme şansı bulan ve kitaplara ilgisi artan görme engelliler, gönüllü okuyucuların daha fazla sayıda kitap okumasını talep ediyor.

Çankaya Belediyesi'nin, görme engellileri kitapla buluşturmak amacıyla kurduğu Sesli Kütüphane, gönüllü okuyucularını bekliyor. Kitapların görme engelli vatandaşlar tarafından dinlenebilme imkanı sağlayan Sesli Kütüphane'de romandan bilimsel araştırmaya, kişisel gelişimden biyografiye kadar pek çok kitap okunmayı bekliyor.

Kütüphane'de bugüne dek okunan kitap sayısı 130'u buldu. Okunan kitapları dinleme şansı bulan ve kitaplara ilgisi artan görme engelliler, gönüllü okuyucuların daha fazla sayıda kitap okumasını talep ediyor. Kitapların kendileri için karanlık olan dünyayı renklendirdiğini belirten görme engelliler, "Ne kadar çok ses, o kadar çok kitap" diye konuşuyor.

Sesli kütüphanede, gönüllü okuyucu olmak için ilk olarak deneme kaydı yapılıyor. Okuyucunun ses tonuna göre belirlenen kitaplar daha sonra gönüllü okuyuculara profesyonel kayıt odasında okutularak kayda alınıyor. Okunacak kitapların seçiminde görme engelli vatandaşların talepleri de göz önünde bulunduruluyor.

CİHAN